Skromný chlapec z Islandu Hermannsson nechce byť len dobrý basketbalista

Publikované: 02.05.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Martin Hermannsson (Foto: euroleague.net)

Dostať sa do Euroligy je pre mnohých basketbalistov sen. Jedna vec je však dostať sa do tejto súťaže a druhá zas presadiť sa v nej. Nie každému sa to podarí. Islandský rozohrávač Martin Hermannsson je síce v aktuálnej sezóne európskeho pohára číslo jeden nováčik, ale na palubovke tak rozhodne nevyzerá.

Keď má loptu vo svojej moci, nepozerá sa nato, kto ho v tej chvíli bráni. Je totiž nesmierne rýchly a dokáže rozdávať presné prihrávky, po ktorých jeho spoluhráči z tímu Alba Berlín premieňajú jeden kôš za druhým. Hermannsson zaznamenal v tomto ročníku celkovo 130 asistencií, pričom v Eurolige je len sedem hráčov, ktorí nazbierali viac finálnych prihrávok ako on.

Doma na Islande je 25-ročný rozohrávač taký populárny, že sa už trikrát stal súčasťou dokumentárnych sérii. „Prvýkrát to bolo vtedy, keď som ešte študoval v Amerike na Long Island University. Prišla za mnou islandská televízia, ktorá chcela našej mládeži ukázať, ako vyzerá vysokoškolský systém v Spojených štátoch a povzbudiť ju k tomu, aby to skúsila tiež,“ skonštatoval Martin Hermannsson.

„Druhýkrát to bolo počas môjho pôsobenia vo Francúzsku, v tomto prípade šlo o to, aby ľudia videli, ako vyzerá život profesionálneho basketbalistu. No a do tretice to bolo v minulej sezóne, keď som už hral za Albu. To bola doteraz najväčšia vec, keďže súčasťou série boli islandskí športovci zo všetkých odvetví. Boli tam futbalisti, golfisti a ja som mal tú česť, že som bol medzi nimi jediný basketbalista.“

„Rozumiem, prečo chcú ľudia vidieť, ako žijem a čo robím. Ľudia na Islande totiž nevedia toľko veľa o profesionálnom basketbale a o tom, koľko peňazí sa točí vo veľkých kluboch. Myslia si, že peniaze sa dajú zarobiť len vo futbale, a preto bolo fajn, že som im mohol ukázať, že aj basketbal vie zabezpečiť dobrý život,“ dodáva rodák z Reykjavíku.

Martin Hermannsson „zdedil“ basketbal po otcovi, ktorý patril k prvým profesionálom na Islande. Hermann Hauksson však ani zďaleka nebol taký úspešný ako jeho syn Martin. Ten je už štvrtý rok po sebe držiteľom ceny pre najlepšieho islandského basketbalistu. „Keď som začínal, basketbal nebol taký obľúbený, pretože všetko sa točilo okolo futbalu. Svoje malé miesto mala hádzaná, keďže nášmu národnému tímu sa darilo. Basketbalová reprezentácia mala vždy problémy, ale všetko sa zmenilo, keď sme sa dvakrát po sebe kvalifikovali na EuroBasket (2015 a 2017). Podstatne viac detí začalo hrať basketbal a šport sa dostal aj do televízie. Dnes sú v televízii dva či tri prenosy islandskej ligy týždenne a po každom kole sa analyzujú všetky zápasy,“ poznamenal Hermannsson.

Rozohrávač berlínskeho mužstva odohral vo svojej prvej euroligovej sezóne zatiaľ najlepší zápas na pôde Zenitu Petrohrad. Alba aj vďaka nemu vyhrala v Rusku 83:81. Martin Hermannsson zaznamenal 24 bodov, 4 doskoky a 7 asistencií, čo mu prinieslo cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča kola. Zároveň sa zapísal do dejín súťaže, keďže sa stal prvým Islanďanom, ktorý získal cenu MVP kola.

Hermannssonova cesta do Euroligy však nebola jednoduchá. Po návrate zo Spojených štátov hral v druhej francúzskej lige, z ktorej sa vypracoval do prvej. V lete 2018 mu dala šancu Alba. „Nemám telo typické pre basketbalistu, ale ľuďom som ukázal, že s tvrdou prácou a koncentráciou sa dá dostať ďaleko. Čo sa týka mojej doterajšej kariéry, môžem povedať, že som na ňu hrdý. Mám 25 rokov, dvakrát som si zahral na európskom šampionáte, v islandskom národnom tíme som odohral takmer 80 zápasov a teraz som v Eurolige, o ktorej som sníval. Je už len na mne, aby som ukázal, že viem hrať aj na tejto úrovni. Nechcem však byť len dobrý basketbalista, vždy chcem byť aj dobrý príklad mimo palubovky. Stále som ten skromný chlapec z Islandu,“ zdôraznil Martin Hermannsson.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%