Bezdomovec pre mamu, ikona pre fanúšikov. Mám talent, ak ste si nevšimli, hovorí Kanaďan

Publikované: 01.05.2020 Autor: Matej Deraj/redaktor denníka Šport, twitter: @MatoDeraj

MIN Timberwolves vs. OKC Thunder, Shai Gilgeous-Alexander (2) (Foto: TASR/AP)

Počas All-Star víkendu NBA ho oslovilo iba zopár novinárov. „Nikto sa s tebou nechce baviť,“ žartovne ho vysmial Spencer Dinwiddie z Brooklynu. Kanadský talent Shai Gilgeous-Alexander patrí medzi nenápadné profiligové postavy. Najlepší strelec podceňovanej Oklahomy vážne prehovára do boja o cenu MIP.

Sila Samsona z Biblie tkvie v dlhých vlasoch. Keď o ne prišiel, stratil svoju moc. Pobožný Shai Gilgeous-Alexander je opačný prípad. Na univerzitu v Kentucky prišiel s dlhými vlasmi a sezónu začal ako náhradník. Keď sa ostrihal, ihneď prišiel veľký zápas. Mladý rozohrávač nastrieľal Louisville rekordných 24 bodov, pridal 5 doskokov a 4 asistencie. „Bol to mamin rozkaz. Myslela si, že vyzerám ako bezdomovec,“ uviedol Gilgeous-Alexander pre zámorské médiá. Príčinou výkonu podľa neho nebola zmena imidžu. „Vedel som, že prichádza veľký zápas. Pracoval som na sebe. Keď tvrdo pracujete, prídu dobré veci.“ Z lavičky sa postupne prepracoval do základnej päťky. Po sezóne opustil školu a prihlásil sa do NBA draftu 2018. V ňom si ho ako jedenásteho vybrali Charlotte Hornets. Gilgeousa-Alexandera však okamžite vymenili do Los Angeles Clippers.

V drese menšieho losangeleského klubu prežil solídny rok. Zaradili ho do druhého nováčikovského tímu NBA. Padol však za obeť veľkým plánom Clippers. Po trejde Anthonyho Davisa do Lakers a váhaní Kawhia Leonarda potrebovali získať superhviezdu. Paul George z Oklahomy ich stál päť volieb v prvom kole draftu, strelca Danila Gallinariho a tiež mladého Kanaďana.

Môže byť z neho All-Star hráč

„SGA“ si po príchode vyslúžil prirovnania k bývalej hviezde Thunder Russellovi Westbrookovi, ktorú vymenili do Houstonu. „Nie som ako on,“ okamžite vyhlásil Gilgeous-Alexander. „Nemáme rovnaké meno ani typ postavy. Posnažím sa byť sám sebou, tou najlepšou verziou mňa.“ Rozdielne sú aj ich herné štýly. Rodák z Toronta je univerzál na oboch stranách palubovky, má lepšiu streľbu ako Westbrok, ktorý vyniká obrovskou dynamikou.

Gilgeous-Alexander jednoznačne napĺňa cieľ. V prerušenej sezóne zbiera takmer dvojnásobok bodov (19,8 oproti 10,8) než vlani v Clippers. Mladý rozohrávač je najlepší strelec podceňovaného tímu. Spoločne so znovuzrodeným Chrisom Paulom a Dennisom Schöderom tvoria elitné rozohrávačské trio.

Gilgeousa-Alexandra spomínajú ako kandidáta na cenu pre basketbalistu s najväčším zlepšením (Most Improved Player). „Ako jednému z mála hráčov sa mu podaril nevídaný skok. Z dobrého nováčika je úžasný hráč v druhej sezóne,“ tvrdí žurnalista David Thorpe. „Je to taký hybridný rozohrávač. Zbožňujem ho sledovať. Tento rok hral tak dobre, že sa môžeme baviť, či ho raz zaradia do jedného z All-Star tímov celej NBA,“ doplnil Zach Lowe. Uznávaný odborník ESPN ho napriek tomu nezaradil medzi 10 favoritov na cenu MIP. Podľa stávkových kancelárií je však hráč Oklahomy piaty najvážnejší kandidát.

Má vášeň pre módu a tanec

Za progresom 21-ročného Kanaďana stojí aj vplyv Chrisa Paula. Skúsený rozohrávač pomáha mladíkovi v rôznych oblastiach. „Nedokážem ani spočítať, koľkokrát som využil, čo mi Chris povedal. Navyše má skvelú pracovnú morálku, je pre mňa výzvou. Vždy som miloval basketbal, ale do posilňovne ma to príliš netiahlo. Chris mi otvoril oči. Je potrebné pracovať aj na svojom tele, nielen technických zručnostiach,“ chváli Paula „SGA“.

Vychádzajúcu hviezdu kanadského basketbalu baví okrem aj móda. Nedávno poskytla rozhovor špecializovanému magazínu GQ. „Móda je moja veľká vášeň, zbožňujem ju. Rád by som mal v budúcnosti vlastnú kolekciu či značku oblečenia. Ľudia majú radi, ako sa obliekam, asi môžem povedať, že som tým známy. Aj teraz v karanténe skúšam rôzne outfity a pridávam ich na instagram,“ priznal Gilgeous-Alexander. Doma skúša aj tancovať. „Som naozaj talentovaný chalan, ak ste si náhodou nevšimli.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK