Ešte stále hrá? Mysleli sme, že je už mŕtvy

Publikované: 30.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Luis Scola (Foto: FIBA BASKETBALL)

Argentínski basketbalisti boli najpríjemnejším prekvapením posledného svetového šampionátu. Medzi najväčších favoritov ich nikto nepočítal, ale juhoameričania hrali bojovný, rýchly basketbal, ktorý im priniesol úspech.

Najprv vo štvrťfinále prekvapili Srbsko, potom jasne predčili dovtedy suverénne Francúzsko, ktoré vyradilo USA a až vo finále nestačili na Španielsko. Argentínčania pritom nemali v strede ani jedného basketbalistu, ktorý by pôsobil v minulej sezóne v NBA.

To sa však môže v budúcnosti zmeniť. Juhoamerická krajina síce momentálne nemá v profilige zastúpenie, ale v minulosti zanechalo v USA viacero jej hráčov výraznú stopu. Suverénnou hviezdou bol Manu Ginobili, ktorý patril k najlepším hráčom na svojom poste. So San Antoniom oslavoval líder olympijských víťazov z Atén 2004 štyri tituly v NBA.

Ďalšia legenda, ktorá roky obliekala dresy zámorských profiklubov, však v tíme bola a na šampionáte zanechala výraznú stopu. Nestarnúci Luis Scola oslavuje práve dnes štyridsiatku, ale ešte nehodlá končiť. Na majstrovstvách sveta ukázal svoju veľkosť, keď mal priemer 17,9 bodov a 8,1 doskokov.

Ostrihal sa kvôli šedinám

Niekdajší dlhovlasý podkošový hráč sa ostrihal, ale nepoľavuje. „Mal som príliš veľa šedivých vlasov. Preto som ich skrátil, nech sa nemusím pozerať do zrkadla, aký som starý.“ zasmial sa v rozhovore pre New York Times Scola, ktorého vybrali na MS v Číne do najlepšej päťky turnaja.

„Šokovali sme mnoho ľudí. Veď keď videli mňa, tak si hovorili, ten chlapík stále hrá, mysleli sme, že je mŕtvy,“ smiala sa legenda.

Scolova kariére je dlhoveká. Profesionálom je neuveriteľných 25 rokov. Hral v Španielsku, NBA, Číne a v poslednom ročníku obliekal dres euroligového klubu Olimpia Miláno. Pod uznávaným trénerom Ettorem Messinom sa nestratil ani v Eurolige. Za 19 minút na palubovke mal priemer 9,2 bodov a 4,4 doskokov.

Za dlhovekosťou podkošovej legendy nie je nič prevratné. Rovnako ako iné hviezdy, ktoré si predĺžili kariéru až do štyridsiatky, všetko poctivo dodržiava. „Udržujem sa na palubovke, aj mimo nej. Poctivo cvičím, stravujem sa zdravo, veľa spím,“ ponúkol svoj recept Argentínčan, ktorého hnala v sezóne túžba po ďalšej olympiáde. Z predchádzajúcich má zlato z Atén 2004 a bronz z Pekingu 2008.

„Ak by sme sa nekvalifikovali na olympijské hry do Tokia, asi by som už nehral,“ priznal veterán. Teraz je otázne, či si predĺži kariéru o ďalší rok, keďže hry sa začnú až na prelome júla a augusta 2021.

Dvoch lídrov chcú v NBA

Scola priznáva, že v dnešnej NBA by to mal ťažšie. „Ani neviem, či by som tam hral. Mal som šťastie. Keď som bol v Amerike, tak ešte existovala low post hra pivotov, v ktorej som celú kariéru dominantný. Teraz sa to už vytratilo. Je to atletickejšie a viac sa strieľa za tri body. Hráči sú rýchlejší, pohyblivejší, čo by bol môj veľký mínus,“ priznal pre NY Times basketbalista.

Pri poslednom veľkom úspechu argentínskeho basketbalu porušil Scola svoju teóriu. „Ako som si pozeral šesť posledných turnajov do minulosti, tak som si len zopakoval – bez hráčov NBA nemôžete vyhrať medailu a my sme to dokázali,“ pousmial sa.

Pravdou však je, že argentínska zostava bola poskladaná z množstva ostrieľaných hráčov, ktorí pôsobia v druhej najlepšej národnej lige na svete, španielskej ACB. Práve Scolova prítomnosť, úspech na MS a výborná hra lídrov zostavy v Eurolige môžu znova oživiť značku argentínskeho basketbalu v NBA.

Okolo dvojice ťahúňov reprezentácie snoria kluby z profiligy. Najväčší záujem je o dušu súčasného argentínskeho tímu a takisto Realu Madrid Facunda Campazza. Dá sa argumentovať, že drobný rozohrávač je v hre o najlepšieho svetového basketbalistu mimo NBA. V Madride zacelil dieru po odchode Luku Dončiča do Dallasu a stal sa superhviezdou nielen španielskej ligy, ale aj Euroligy.

V Mavericks by mohol obnoviť svoju spoluprácu s Dončičom. Okrem texaského klubu prejavilo záujem o rozohrávača aj San Antonio.

Podobne sa hovorí smerom k NBA aj o spoluhráčovi Campazza z Realu Madrid a reprezentácie Gabriela Decka. Ak sa do ligy prebojujú, môžu oživiť nielen značku Ginobili so Scolom, ale aj ďalších úspešných reprezentantov zo zlatej generácie basketbalu v krajiny. Tými boli Carlos Delfino, Andres Nocioni či Fabricio Oberto.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%