Inter zrejme zmení filozofiu. Nemá zmysel čakať na zázrak a zlaté holuby, vraví GM Ondruš

Publikované: 29.04.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Inter Bratislava (Foto: Vladimír Dorňák)

Basketbalový Inter Bratislava je v ostatných sezónach najlepším slovenským klubom. V predčasne skončenom ročníku SBL obhajoval titul. V tabuľke základnej časti dominoval. Šancu na ďalší úspech stratil po tom, čo aj Slovensko zasiahlo ochorenie Covid-19. Inter bol na špici jednak vďaka sile hráčskeho kádra, kvalite trénerského štábu a zázemia i rozpočtu.

Žltočierni boli v ligovej sezóne suverénni. Ligovú tabuľku viedli s bilanciou 23–5. Po štyroch rokoch sa konfrontovali v pohárovej Európe. Inter si zahral skupinovú časť Európskeho pohára FIBA.

Tím viedol skúsený tréner Aramič Naglič z Chorvátska. Pracoval s hráčmi, ktorí sú na Slovensku najlepší. K dispozícii mal silné jadro z reprezentácie. Bonusom bola spolupráca so zahraničnými hráčmi na čele s Američanom Skinnerom, ktorý individuálnou kvalitou prevyšoval SBL.

Nebezpečné ochorenie zastavilo progres celého klubu. Aký bude mať celkový dopad na Inter Bratislava načrtol generálny manažér Michal Ondruš.

Michal Ondruš (Foto: TASR/Pavel Neubauer)

Ako manažér roky budujete značku, všetko však zničí ochorenie. Ako sa cítite?

„Na jednej strane je to smutné a nepríjemné. Počas tých rokov, čo sa tomu venujem, sme si ale prešli rôznymi sínusoidami. V posledných sezónach sme patrili k slovenskej špičke. V predčasne skončenej sezóne sme sa predstavili po rokoch v pohárovej Európe. Malo to stúpajúcu tendenciu. Teraz nemá zmysel nariekať, čakať na zázrak alebo to, že nám z neba padnú zlaté holuby.“

Viete predpovedať, kedy by ste začali aspoň s tréningom prvého tímu?

„V tejto fáze neriešime tréningový proces áčka. Hráči s realizačným tímom sa po predčasnom konci sezóny rozpŕchli. Ak by sme aj chceli začať, počet hráčov, ktorí prichádza do úvahy, by sme spočítali na prstoch jednej ruky.

Spoluprácu s hráčmi sme mali nastavenú tak, že všetci okrem dvoch, mali zmluvy len na sezónu, ktorá sa predčasne skončila. Dlhodobejšie kontrakty majú len Michael Fusek s Richardom Körnerom. Sme s nimi v kontakte. Riešime za akých možností a podmienok je možná ďalšia spolupráca.“

Pokračovanie trénera Aramisa Nagliča je nepravdepodobné?

„Nerád by som teraz niečo uzatváral. Aramis Naglič mal kontrakt na jednu sezónu. Do akej miery ho bude možné angažovať závisí od rozpočtu, kádra a ďalších okolností.“

Z ekonomických príčin ste sa rozlúčili aj s niektorými zamestnancami klubu. Čo sa týka seniorského tímu, máte nejaké podlžnosti?

„Otvorene môžem povedať, že máme nevyplatené odmeny smerom k hráčom a realizačnému tímu ešte za obdobie, kedy súťaž fungovala. Ide o výplaty za mesiac február a časť za marec. Tým, že sa narýchlo všetko zastavilo, nám sa zastavili všetky príjmy od partnerov. Zatiaľ nemáme fixované splátkové kalendáre. Musíme počkať, kým sa športový život rozbehne a rozviažu sa naše ruky. Potom budeme pracovať na tom, aby sme vysporiadali záväzky.

Kluby majú nulové príjmy. Podpora od sponzorov teraz logicky ustúpila. Dajú sa vôbec zháňať nejaké financie?

„Snažíme sa byť v kontakte so stabilnejšími podporovateľmi. Nechceme ich však zbytočne zaťažovať našimi požiadavkami. Všetci sa teraz v prvom rade starajú o seba. Je ale jasné, že to nemôžeme úplne obísť.

Keby som vedel aspoň povedať to, že rozpočet padne na polovicu. Lenže nedá sa povedať vôbec nič. Akékoľvek výpočty sú teraz zbytočné. Nevieme, ako dlho bude táto situácia trvať. Nikto netuší, aká bude situácia na sponzorskom a reklamnom trhu, ktorý ovplyvňuje šport.

V priebehu minulého týždňa sa trochu zmiernili obmedzenia v prípade, že kluby od štátu môžu žiadať nejakú podporu. Týka sa to však len zamestnancov na trvalý pracovný pomer, ktorých máme minimum. Za niekoľko týždňov sa budeme musieť rozhodnúť, čo s novou sezónou. Urobíme všetko pre to, aby sme do nej v nejakom móde dokázali vstúpiť.“

Máte pripravené scenáre, v akom režime by mohol fungovať tím v ďalšej sezóne SBL?

„Čo sa týka seniorského tímu v lige, ponúkajú sa tri možnosti riešenia. Jedna je, že by sme pokračovali v nastavení ako doteraz. To je málo pravdepodobné. Potom je tu opačný extrém, že by sme fungovali výhradne s odchovancami. Bola by to najdtiétnejšia cesta v rámci financií a zabezpečenia.

Tretia možnosť je stredná cesta, pre nás v tejto chvíli aj želaná. Je to kombinácia mladých a skúsenejších hráčov. Pevne verím, že k tomuto sa budeme môcť priblížiť.“

V lige bolo doteraz približne 40% zahraničných hráčov. Ich počet pravdepodobne klesne. Úroveň ligovej súťaže takisto, súhlasíte?

„Je možné, že sa dočkáme väčšieho počtu domácich hráčov. Veľká otázka je aj to, či bude vôbec možné a za akých podmienok dostať na Slovensko nejakého zahraničného hráča alebo trénera. Samozrejme, otvoria sa dvere mladším slovenským hráčom.

Možno aj mladým trénerom. Domáci trh sa rozšíri. Určite to bude mať markantný vplyv na kvalitu súťaže. V tejto chvíli by som ale neriešil to, aká bude kvalita ligy, ale to, aby sa vôbec hralo.“

Fungovanie klubovej mládeže ohrozené nie je?

„Mládež máme rozbehnutú tak, že by bolo hriechom prerušiť tú kontinuitu. Budeme sa jej venovať naďalej. Čo sa týka ekonomickej stránky, snažíme sa veľmi striktne oddeľovať fungovanie mládeže od seniorskej časti. Existencia a budúcnosť mládeže by v tomto momente nemala byť ohrozená. Otázkou je zabezpečenie tréningového procesu, ktorý má dnes nejaké limity.

Do minulého týždňa bol celý kontakt medzi trénermi a mládežníkmi cez internet. Hráči dostávali tréningové zadania. Opatrenia sa trošku uvoľnili. Od tohto týždňa začíname plánovať organizovaný tréningový proces vo vonkajšom prostredí s obmedzeniami, ktorú sú dané.“

Myslíte si, že kolektívne halové športy budú mať následkami koronavírusu problémy s existenciou?

„Je tu vysoká pravdepodobnosť, že halové športy spadnú z tej nazvem to profesionálnej cesty do poloprofesionálnej. Na druhej strane, nič nám nebráni k tomu, aby sme aj s mladými hráčmi, ktorí nemajú také vysoké odmeny, pracovali v tréningovom procese na profesionálnej úrovni. Nie je všetko o peniazoch, bez nich ale neurobíme nič. Uvidíme, ako to všetko dopadne. Budeme sa musieť prispôsobiť.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK