Vynechali ho z Dream Teamu, nepodal ruku Jordanovi, zosmiešňoval Birda a provokuje dodnes

Publikované: 28.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Isiah Thomas plačúci Jordan

Takmer 1000 zápasov v NBA, kariérny priemer 19,2 bodov na zápas a 9,3 asistencie, v najlepšej sezóne dokonca 21,2 bodov a 13,9 asistencií. To boli štatistiky niekdajšej hviezdy Detroitu Isiaha Thomasa, ktorý zaslúžene patrí medzi najlepších rozohrávačov v histórii a právom je členom Siene Slávy.

Je aj jedným z najkontrover­znejších. Začalo to už tímom, do ktorého patril. Pistons boli na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov klubom, ktorý súperi nenávideli. „Pred zápasom bolo dobré, aby ste zavolali svojimi blízkym pre prípad, že ste ich videli naposledy,“ znela legendárna hláška Charlesa Barkleyho, aké bolo čeliť basketbalistom z mesta motorov. „Nenávidel som ich vtedy a nenávidím ich dodnes,“ povedal na ich adresu Michael Jordan.

Zostava okolo skvelých rozohrávačov Thomasa s Joeom Dumarsom, krídelníka Dennisa Rodmana, či pivotov Johna Salleyho s Billom Laimbeerom naháňala súperom strach. Bili sa, faulovali a skvele bránili. Preto získali prezývku Bad Boys. Zdolávali Boston Celtics Larryho Birda, Los Angeles Lakers Magica Johnsona, ale aj začínajúce Chicaga Bulls Jordana. Výsledkom bolo, že tím legendárneho trénera Chucka Dalyho to dotiahol do troch finále a ku dvom titulom v rokoch 1989 a 1990.

Isiah Thomas (Foto: nba.com)

Jasne prehrali a nepodali súperom ruky

Pistons si verili aj v roku 1991, ale vo finále konferencie im nedali šancu nabudení Bulls, ktorí ich predčili jasne 4:0 na zápasy. Vtedy prišla ďalšia z kontroverzií, keď hráči Detroitu nepodali súperom ruky po ich postupe a odišli do šatne. „Vtedy sa to tak robilo, ruky sa po prehrách nepodávali,“ snažil sa aj po rokoch obhájiť nešportový čin Thomas v dokumente o Chicagu Bulls The Last Dance. „Hlúposť. Jasné, že sa podávali ruky súperom. Dvakrát sme s nimi prehrali a vždy som každému podal ruku. O to väčšia satisfakcia bola, keď sme ich vyradili 4:0 na zápasy a oni ušli do šatne. Bol to lepší pocit ako vyhrať titul,“ reagoval Jordan.

Pravdou je, že aj Pistons sa stalo niečo podobné, keď im nepodali ruky skoro všetci hráči Bostonu po vyradení na konci osemdesiatych rokov. Tam sa ale argumentovalo tým, že ľudia ešte vybiehali na palubovku a hosťujúce tímy sa skorším odchodom chránili. V spomínanom roku 1991 hral Detroit posledný zápas proti Chicagu doma.

Thomas rozbúril vášne už v 1987, keď povedal na adresu Larryho Birda, že je dobrý, ale keby bol černoch, tak je len obyčajný hráč v NBA. „Bol to vtip, sarkazmus, ktorý vyrástol do obrovských rozmerov. Som rád, že Larry to tak nezobral a normálne vychádzame,“ hovoril rozohrávač.

Pritom Birda mnohí považujú za jedného z desiatich najlepších basketbalistov histórie, keď nie jedného z najlepších piatich. „Som rád, že som hrával profesionálne basketbal. Na hráča, ktorý nevie skákať, som sa dostal dosť ďaleko,“ vtipkoval neskôr Bird, ktorý zobral Thomasove prvotné provokácie s nadhľadom.

Jordan: Buď ja alebo on

Správanie rozohrávača Pistons prinieslo následky neskôr, keď ho nevybrali do najlegendárnejšej zostavy všetkých čias, barcelonského Dream Teamu. V ňom žiarilo jedenásť neskorších členov Siene Slávy NBA na čele s Michaelom Jordanom, Larrym Birdom a Magicom Johnsonom. Dvanástym bol zástupca univerzitnej NCAA Christian Laettner. Pritom na jeho mieste mohol byť práve Thomas.

Vtedajší generálny manažér Pistons Jack McCloskey na protest proti tomu, že rozohrávača nevybrali do zostavy pre Dream Team 1992, odstúpil z rady reprezentácie, ktorá mala rozhodujúce právo. Pritom trénerom americkej zostavy bol strojca detroitského úspechu Chuck Daly.

„Som sklamaný, lebo Isiah je skvelý hráč a zaslúžil by si byť v zostave. Keby som rozhodoval ja, tak zoberiem Isiaha, Joa Dumarsa aj Dennisa Rodmana, ale nemám právo výberu. Tým však nechcem znevážiť nikoho z výborných hráčov, ktorých máme v zostave,“ uviedol Daly.

Pri Thomasovej nenominácii zohral úlohu aj hlas Jordana. Vedeniu tímu mal povedať, že buď bude zostave on alebo jeho rival. Podporiť ho mali v tomto rozhodnutí aj Bird s Johnsonom. Rozohrávača nechcel v tíme ani Scottie Pippen.

Našli sa však aj členovia tímu, ktorých to prekvapilo. „Myslím si, že hráči by o tomto nemali rozhodovať. Isiah dvakrát vyhral ligu, stále bol v All-Star zápasoch a aj tak mu to nestačilo na nomináciu? Zvláštne,“ zamýšľal sa v knihe Dream Team člen tímu Clyde Drexler.

„Isiah bol skvelý hráč, ale v tíme musíte so spoluhráčmi aj vychádzať. On so svojou povahou to často nezvládal. Posúval hráčov zlým smerom,“ povedal Magic Johnson, ktorý bol kamarátom s Thomasom. Bol mu aj na svadbe a legendárne sa stalo, keď sa pred sériou Pistons s Lakers v osemdesiatych rokoch bozkávali navzájom na čelo.

Sexuálny škandál a slabučký funkcionár

Thomasova nevraživosť voči Jordanovi sa udržala dodnes. Nielen jeho okomentovaním nepodania rúk, ale aj incidentom spred pár rokov, keď jeho univerzita z Indiany vyradila v play-off NCAA Jordanovu almamter zo Severnej Karolíny. Fanúšikovia aj kamery zachytili tešiaceho sa Thomasa s obrovskou hlavou plačúceho Jordana.

Neskôr mal aj sexuálny škandál so zamestnankyňou New York Knicks, keď pracoval vo vedení klubu. Nakoniec sa s dotknutou mimosúdne vyrovnali vo výške 11,5 milióna dolárov. Thomasovo funkcionárske obdobie sa označuje za katastrofálne.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.