V detstve robil otcovi pokusného králika, vďaka tomu sa z neho stal profesionálny basketbalista

Publikované: 29.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Alec Peters (Foto: euroleague.net)

Každý tréner by chcel mať v mužstve minimálne jedného hráča, ktorý dokáže strieľať spoza oblúka so 40 a viac percentnou úspešnosťou. Dupľom to platí v modernom basketbale, v ktorom je streľba trojok nesmierne dôležitá. K takýmto hráčom patrí určite aj Alec Peters, ktorý už druhú sezónu behá po euroligových palubovkách.

V minulom ročníku pôsobil v CSKA Moskva, s ktorým v európskom pohári číslo jeden vyhral titul. Pred začiatkom tejto sezóny sa však dohodol na spolupráci s istanbulským klubom Anadolu Efes, ktorý v 28 zápasoch základnej časti zaznamenal bilanciu 24–4 a pred zastavením súťaže bol na prvom mieste v tabuľke.

Prispel k tomu aj Alec Peters, ktorý síce nestrávi na palubovke toľko času ako najväčšie hviezdy, ale svoju minutáž dokáže efektívne využiť. V priemere na jedno stretnutie strávi na hracej ploche necelých 14 minút, pričom jeho úspešnosť streľby je nasledovná: 67,6% za dva body, 41,7% za tri body a 84,6% z trestných hodov.

V tejto sezóne nastrieľal za Anadolu Efes celkovo 113 bodov, čo je 4,2 na zápas. Iste, štyri body nie sú žiadna sláva, ale do úvahy treba vziať fakt, že Američan hrá v najlepšom euroligovom tíme, v ktorom majú v útoku prednosť iní hráči.

Alec Peters musí preto robiť všetko, čo od neho kouč Istanbulčanov Ergin Ataman vyžaduje. Na túto situáciu je však zvyknutý už od detstva.

„Keď som vyrastal, môj otec organizoval v okolí Chicaga semináre pre trénerov. No a ja som bol jeho testovací subjekt či lepšie povedané pokusný králik, pretože som trénerom predvádzal všetky cvičenia. Veľa sme spolu pracovali na tréningových veciach a ja som bol ten, kto sa ich musel naučiť,“ prezradil 25-ročný basketbalista v rozhovore pre oficiálny web Euroligy.

Používa otcove cvičenia

Rodák z mesta Washington v štáte Illinois absolvoval bežné tréningové jednotky so svojím tímom. Okrem nich však individuálne pracoval na cvičeniach, ktoré si pripravil jeho otec Jeff. Tieto basketbalové drilly boli často určené pre starších hráčov, čo znamená, že Peters predbehol svojich spoluhráčov a z individuálneho hľadiska rástol rýchlejšie.

Keďže bol Jeff Peters perfekcionista, cvičenia boli na seminároch predvádzané až vtedy, keď ich jeho syn Alec ovládal dokonale. Práve táto tréningová nadstavba prispela k tomu, že sa Peters stal profesionálnym basketbalistom, o ktorého majú navyše záujem najlepšie európsky kluby.

„Budem úprimný, mal som z toho taký pocit, ako keby sme pripravovali stovky tréningov. Trvalo to prakticky až dovtedy, kým som odišiel študovať na univerzitu. Boli to väčšinou cvičenia zamerané na ovládanie lopty a streľbu, robili sme ich stále dokola,“ skonštatoval 206 cm vysoký krídelník.

Na otcove tréningové cvičenia však Alec Peters nezanevrel. Práve naopak, pred každým zápasom ich používa na to, aby sa pripravil na to, čo sa môže udiať na palubovke. „Rozcvička stále pozostáva zo základných vecí a veľa hráčov ju poníma veľmi podobne. Či už ide o dribling alebo streľbu. Robím to takto už od detstva a budem v tom naďalej pokračovať,“ uviedol absolvent Valparaiso University.

Na amerických univerzitách sa hrá iný basketbal ako v Európe, o čom sa okrem Aleca Petersa presvedčil aj jeho otec Jeff, ktorý ho sleduje na diaľku. „Je to pre neho úplne nová vec. Niečo také predtým nevidel a nezažil. Ale je veľmi chytrý, miluje basketbal a užíva si, keď sa môže pozerať na to, ako hrá jeho syn. Vždy, keď je treba, tak ma skritizuje, a keď zas potrebujem povzbudiť, tak to urobí,“ poznamenal Alec Peters.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%