Kluby nechcú premárniť šancu získať ďalšieho Dončiča či Jokiča. Kto draftuje Pokuševského?

Publikované: 27.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Aleksej Pokuševski (Foto: euroleague.net)

V minulej sezóne bojoval grécky klub Olympiakos Pireus o postup do euroligového play-off. Platilo to aj 19. marca, keď do mesta prišiel Bayern Mníchov. Gréci však tento súboj zvládli a napokon vyhrali nad nemeckým protivníkom o 20 bodov (89:69).

Keďže bolo v závere stretnutia o všetkom rozhodnuté, vtedajší tréner červeno-bielych David Blatt sa rozhodol, že dožičí euroligový debut mladíkovi, ktorý sedel na jeho lavičke. Tým mladíkom bol srbský basketbalista Aleksej Pokuševski, ktorý vstúpil na ihrisko v momente, keď do konca duelu zostávalo odohrať 51 sekúnd.

Za menej ako minútu stihol streliť jeden bod, doskočiť dve lopty, zaznamenať jednu asistenciu a jeden plusový faul. Po zápase sa stal stredobodom pozornosti gréckych médií, nie však pre štatistiku. Pokuševski sa totiž stal vo veku 17 rokov a 83 dní najmladším hráčom v dejinách Olympiakosu, ktorý nastúpil v Eurolige. Prekonal tak rekord Georgiosa Printezisa, ktorý debutoval za slávny klub vo veku 17 rokov a 229 dní.

Ako sa však mladučký Srb ocitol v Grécku? Jeho rodičia pochádzajú z Prištiny, ale vojna v Kosove ich obrala o domov. Najskôr sa usídlili v Podgorici, ale neskôr sa pobrali do Belehradu, kde sa 26. decembra 2001 narodil Aleksej. Po jeho narodení sa rodina ešte raz presťahovala, pričom novým domovom sa jej stal Novi Sad. Tu začínal Pokuševski s basketbalom a išlo mu to tak dobre, že upútal skautov Olympiakosu.

„Zo Srbska som odišiel ako 13-ročný, ale vedel som, že idem do veľkého klubu, a preto som bol šťastný. Veľmi som sa tešil z toho, že budem súčasťou mužstva, v ktorom hrá najlepší grécky basketbalista Vassilis Spanoulis. Keď som prišiel do Grécka, bol som tam sám. Po roku však za mnou prišli moja rodičia s bratom,“ povedal Aleksej Pokuševski v minuloročnom rozhovore pre oficiálny web Euroligy.

„Olympiakos je veľký klub a Aleksejovi poskytol vynikajúce podmienky. Či už ide o tréningový proces, kvalitných trénerov a skvelých hráčov, ktorých má okolo seba,“ dodal Saša Pokuševski, otec talentovaného mladíka.

Keďže Olympiakos vyradili z prvej gréckej ligy, grécky klub nastupoval v tejto sezóne s dvoma mužstvami. To elitné hralo v Eurolige a takzvané rozvojové si meralo sily so súpermi v druhej gréckej lige. Práve v tomto tíme strávil Aleksej Pokuševski veľa času pod vedením trénera Dimitrisa Tsaldarisa

„Ako sa zvykne vravieť, je to čistý talent. Má v sebe veľmi veľa vecí. V prvom rade rozumie basketbalu, je mentálne zrelý a na palubovke pôsobí ako 30-ročný muž. Zo športového hľadiska je nesmierne nadaný: vie strieľať, má skvelú techniku a potom je tu jeho telo. Dá sa teda povedať, že je to kompletný balíček. Ak bude takto pokračovať aj naďalej, tak pred sebou má úžasnú budúcnosť,“ myslí si grécky odborník, ktorý mal Srba na starosti aj v mládežníckych výberoch, a tak ho pozná lepšie ako ktorýkoľvek tréner.

„Veľmi tvrdo pracuje. V minulosti mal niekoľko zranení, ale má takú silnú vôľu, že ho v basketbale nič nepribrzdilo. Veľa času trávi v telocvični, kde sa zlepšuje. No treba povedať, že veľký progres spravil aj po jazykovej stránke. Dnes už rozumie gréčtine a dokáže v nej komunikovať,“ poznamenal Dimitris Tsaldaris.

Po predchádzajúcej sezóne si možno mnohí ľudia mysleli, že Aleksej Pokuševski bude dostávať v Eurolige pravidelnú minutáž, avšak grécky klub sa s ním rozhodol pracovať opatrne. Zápasy preto hrával výhradne za rozvojový tím v nižšej súťaži. S áčkom však pravidelne trénoval, aby od veteránov naberal skúsenosti. Aj vďaka srbskému tínedžerovi sa tréningové jednotky Olympiakosu stali veľmi populárne.

„Skoro každý náš tréning sledujú skauti z NBA. Mne a mojim trénerským kolegom často telefonujú ľudia a pýtajú sa na neho,“ prezradil súčasný kouč Olympiakosu Georgios Bartzokas.

Skauti z NBA sa o neho zaujímali preto, lebo tušili, že Pokuševski sa tento rok prihlási na draft do najkvalitnejšej ligy sveta. Tak sa aj stalo a 18-ročný Srb bude medzi hráčmi, ktorých si budú vyberať kluby za oceánom. Tréner Bartzokas je presvedčený o tom, že o jeho mladého zverenca bude veľký záujem.

„V NBA je momentálne dosť veľký tlak, pretože kluby nechcú premárniť šancu získať ďalšieho Dončiča či Jokiča. Vďaka týmto dvom basketbalistom sú tamojšie kluby nervózne, keďže Dallas si vybral Luku a Denver si vybral tučného chlapca, ktorý v priemere na zápas takmer zaznamená triple-double. Kluby z NBA chcú teraz nájsť v Európe podobných hráčov, a preto sú všetci chlapci, ktorí majú potenciál, pod mikroskopom. No a Pokuševski je jedným z nich. Meria 213 cm, má obrovské rozpätie rúk a excelentné basketbalové inštinkty,“ vysvetľuje Georgios Bartzokas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.