Farbil si vlasy, lakoval nechty, fotil sa v svadobných šatoch, ale pre Jordana bol nepostrádateľný

Publikované: 26.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Dennis Rodman (Foto: espn)

V Chicagu vedeli, že ak chcú po návrate Michaela Jordana zopakovať tri tituly, chýba im hráč, ktorý zastúpi Horaca Granta.

Preto sa rozhodli získať Dennisa Rodmana. Kontroverzný basketbalista sa hádal so spoluhráčmi v San Antoniu a vyrábal problém za problémom. Odborníci si hovorili, že sa už ťažko nájde klub, ktorý by po vtedy 34 ročnom krídelníkovi ešte siahol. Priznal to aj vtedajší generálny manažér Spurs Gregg Popovich. „Vydýchli sme si, že sme našli klub, ktorý by ho chcel. Veď už v minulej sezóny sme boli značnú časť bez neho,“ povedal naplno neskôr legendárny tréner.

Bulls však presne vedeli, čo robia, keď ho získali vo výmene. Potrebovali hráča na doskoky a obranu, čo Rodman spĺňal. Na svoju hru nepotreboval loptu ani body, ale neskutočne dominoval na doskoku. Pod Philom Jacksonom pookrial a vpratal sa do kože, minimálne do takej mieri, aby Chicago ďalej vyhrávalo.

Bad Boy

Jordan bol basketbalová hviezda číslo jeden s rockonrollovou aurou, ktorá priťahovala celý svet. Rodman však pútal tiež. Nielen rozličnými farbami na vlasy, lakovanými nechtami, svadobnými šatami, randením s Madonnou, ale aj postavením sa za gay komunitu, či otvorením vnímaním sveta, čo bolo v tých rokoch unikátne.

V prvom rade bol Rodman skvelý v čiernej práci na palubovke. Do Chicaga neprichádzal ako neznáma osoba. Na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov bol jeden z „Bad Boys“ Detroitu Pistons, ktorí to doviedli k dvom titulom. V najlepších rokoch mal neuveriteľný priemer vyše osemnásť doskokov na zápas, čo je v dnešnej dobe už takmer nemysliteľné.

Technické chyby, bitky s protihráčmi, provokovanie bolo u Rodmana normálne. Veľkosť trénera Phila Jacksona bola v tom, že vedel výstrelky pestrofarebného, potetovaného krídelníka, ktorému odvšadiaľ trčal piercing, tolerovať. „Hneď ako som prišiel do Chicaga, vedel som, že mi to Phil povolí. Bolo mu jedno, že som extravagantný. Trénoval predsa Chicago Bulls. Tím, ktorý je na celom svete stredobodom pozornosti,“ spomínal kontroverzný basketbalista pre espn.com.

Trénoval tvrdo ako málokto

Aj hlboko po tridsiatke dokázal vyvádzať na party do noci, ale na druhý deň odohral štyridsať minút a doskočiť 15 lôpt. V poslednej sezóne, o ktorej momentálne beží dokument „The Last Dance“ , viedol siedmykrát za sebou ligové štatistiky v doskakovaní. Mal pritom 36 rokov, hrával priemerne 36 minút a odohral 80 z 82 zápasov základnej časti.

Rodman síce robil všetko, aby na seba mimopalubovky upozornil, ale keď hral, sústredil sa na stopercent na svoju robotu. Hádzal sa po loptách, išiel do bojov s vyššími a silnejšími súpermi. Platil si sparinga, aby mu míňal strely pri individuálnych tréningoch. Zdokonaloval tak svoju techniku doskakovania. Ľudí možno chcel upozorniť na to ako dokáže vyvádzať, ale jeho tvrdý prístup k tréningu bol príkladný. To si na ňom cenil aj Michael Jordan.

Pri extravagantnosti krídelníka sa zabúdalo aj na jeho inteligenciu. „Keď sme nacvičovali akcie a niečo sme zmenili, Dennis vedel dopredu, čo od neho potrebujeme,“ chválil spoluhráča Jordan.

Práve spojenectvo s najlepším basketbalistom histórie zachránilo Rodmanovi kariéru. Bol dokonalou treťou hviezdou k dvojici Jordan – Pippen. Výsledkom ich spolupráce boli ďalšie tri tituly za sebou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.