Veteráni sa pozerajú do budúcnosti. Stále mám čo ponúknuť, vraví Kozlík

Publikované: 26.04.2020 Autor: Adam Solga

BK Inter Bratislava vs. BK Iskra Svit, Marek Kozlík (55) (Foto: Vladimír Dorňák)

Nik si dnes nedovolí povedať, aký dosah bude mať vírus, a najmä jeho ekonomické následky, na slovenský profesionálny basketbal. Všetci len dúfajú, že z ligovej mapy nevymaže podaktorých účastníkov a nový ročník 2020/21 sa bude môcť začať podľa plánu na jeseň, zrejme v októbrovom termíne.

Na náhle a predčasné ukončenie sezóny 2019/2020 doplatili všetci. Fanúšikovia prišli o vyvrcholenie bojov, kluby o zdroj príjmov a basketbalisti o živobytie.

Od začiatku zaznievali hlasy, že mnohým hráčom to možno narobí také problémy, že sa k basketbalu ani nevrátia a nájdu si civilné zamestnania. My sme sondovali, ako sa so situáciou vyrovnávajú piati najskúsenejší hráči SBL, a či ich ešte uvidíme na palubovkách.

Delič: Márne som sa tešil na finále

Korene druhého najstaršieho hráča SBL siahajú do bývalej Juhoslávie. Chorvátsky pivot Nenad Delič je v SBL známa „firma“, za sebou má angažmány v Handlovej, Interi, Komárne a naposledy bol opora Prievidze. S Interom sa v roku 2013 po boku Martina Rančíka, Alanda Tuckera či Marlona Garnetta tešil z titulu.

V stredu oslávil tento basketbalový svetobežník 36. narodeniny. Pôsobil v nemeckej bundeslige, hrával vo Švajčiarsku, Turecku, Kosove, Bulharsku, Severnom Macedónsku i Tunisku.

Vôbec po prvý raz však musel odísť od rozrobenej práce:

„Keď sme vyhrali pohár, videli sme, že môžeme hrať rovnocenne aj s Interom a verili, že môžeme získať aj majstrovský titul. Podľa toho sme sa zariadili, trénovali sme a smerovali našu snahu k prípadnému finále s Interom. Všetko sa ale zastavilo, stalo sa niečo, čo nikto z nás nikdy nezažil. Je to zlá vec. A je ťažké povedať, čo príde,“ konštatuje rodák zo Splitu, ktorého potešilo, že v uplynulých dňoch sa v jeho domovine trocha uvoľnili opatrenia, a tak si môže zájsť na prechádzky von, ba zamieriť aj k moru.

Keď príde reč na to, aké si Nenad Delič robí plány pre budúci ročník, úprimne vraví:

Keď som hral v Komárne, bol som druhý najlepší strelec SBL, a tak som si povedal, že odohrám ešte jednu sezónu. Do Prievidze som prišiel ako šiesty hráč. Vyhrali sme pohár a ja sa cítim dobre. Chcel som si zahrať aj vo finále ligy proti Interu. Nechcem, aby moju basketbalovú kariéru ukončil koronavírus. Neviem ešte čo bude, lebo ak sa budúca sezóna nebude hrať, ani ja už nebudem môcť pokračovať. Ak sa v lete situácia zlepší a bude všetko v poriadku, chcem hrať minimálne ešte jednu sezónu!“ Chorvát pritom podotýka, že návratu na Slovensko by sa vôbec nebránil.

Jankovič: Karanténa ma zrejme neminie

Len o pár mesiacov mladší než Delič je jeho krajan Saša Jankovič. V auguste oslávi 36. narodeniny. Väčšinu kariéry absolvoval v slovenských kluboch, hrával za Levice, Nitru, Banskú Bystricu, Svit, Komárno, Inter, Košice a v nešťastnom ročníku 2019/2020 za Handlovú.

S manželkou bývame v Komárne, nezostáva nám nič iné, iba dodržiavať všetky opatrenia. Sme doma, často chodíme do prírody. Väčšinu času ale trávime doma. Hráme videohry, pozeráme filmy – ako všetci ostatní,“ opisuje realitu všedných dní naturalizovaný Slovák.

Rodák z Rijeky prezrádza, že čas, keď sa nemôže venovať basketbalu, by rád využil, aby sa vybral za najbližšími:

„Čakám na informácie, kedy sa dostanem do Chorvátska. Plánujem ísť v lete za rodinou, ale zatiaľ to nie je možné, hranice sú zatvorené. Maďarské i rakúske. Som si vedomí, že ak pôjdem do Chorvátska, čaká ma štrnásťdňová karanténa. A po návrate takisto aj tu. Určite sa tam nejako dostanem, ale zatiaľ je všetko zatvorené, tak ešte neviem presne ako.“

Situácia v Chorvátsku je pritom azda komplikovanejšia než na Slovensku, opatrenia boli ešte prísnejšie. Nedávno ich pre náš denník opisoval tréner Aramis Naglič. Jeho slová potvrdzuje aj Jankovič:

„Podmienky sú tam ozaj prísnejšie. Bez priepustky ste nemohli ani z mesta do mesta, nieto z okresu do okresu. Museli ste mať skutočný dôvod, aby vám priepustku udelili. To však pred pár dňami zrušili. Teraz sa v rámci väčšieho mesta a okolia dá presúvať. Situácia sa zlepšuje, preto aj v Chorvátsku niektoré opatrenia uvoľňujú.“

Pokiaľ ide o budúcnosť, v tej má 205 cm vysoký krídelník či pivot jasno: „Zmluvu s Handlovou mám ešte na jeden rok. Ak sa sezóna začne, hodlám ju dodržať. A potom? Neviem. Hrať budem dovtedy, pokiaľ budem vládať. Aj moju ďalšiu budúcnosť vidím v basketbale, či už to bude trénerská alebo iná funkcia.“

Findura: Opatrenia som pocítil dvojnásobne

Roman Findura nikdy nepatril medzi hviezdy, no vo svojich najlepších rokoch bol výborný obranca, spoľahlivý pracant, akého potrebuje každý tím. Posledných desať rokov pôsobí vo Svite, kde teraz kryje chrbát mladším kolegom, no predtým hrával aj za Handlovú, Dolný Kubín, Banskú Bystricu a Nitru. Na konte má dve strieborné medaily.

Pracujem v taxislužbe u otca. Povinne nám zavreli prevádzku, takže som zostal doma. Prvých pár dní som hlavne sedel doma, sledoval filmy a celkom ma to bavilo. Potom som už ale začal častejšie chodiť do lesa. Pravidelne behávam – šport a aktívny životný štýl mám stále v sebe,“ hovorí basketbalista, ktorý 19. januára oslávil 35 rokov. Ako Sviťan si, samozrejme, pochvaľuje, že o zaujímavé miesta, kam môže vybehnúť, nemá núdzu: Vysoké i Nízke Tatry, či Slovenský raj.

Basketbalu sa Roman Findura, ako sme naznačili, venuje už „len“ na poloprofesionálnej úrovni a tento status si chce zachovať.

Máme super vzťahy s Iskrou Svit, skoro na rodinnej báze. Býva to tak, že prezident Ján Drobný ma osloví, predtým vyskladá kostru tímu, zahraničných hráčov a o mne vie, že som vždy k dispozícii. Takže nie je problém. Roky idú a moja hlavná náplň sa zmenila: teraz sa snažím pomáhať mladým a ak treba, pomôcť aj s chodom tímu. Najmä keď vycestujeme von, často už fungujem aj ako kvázi vedúci mužstva.“

Kozlík: Stále mám čo ponúknuť

Marek Kozlík je neprehliadnuteľná postava našej najvyššej súťaže od roku 2007, keď do nej vybehol ako hráč Pezinka. Pod Karpatmi vyhral prvé dva majstrovské tituly, ďalší pridal v Komárne a ostatné dva s Interom. Medzi aktívnymi hráčmi je bezkonkurenčným rekordérom, hoci za deväťnásobnými šampiónmi Andrejom Lukjancom a Petrom Mičudom predsa len ešte zaostáva.

Do povedomia sa „Kozel“ zapísal nielen ako výborný obranár a nebezpečný strelec spoza trojkového oblúka, ale aj ako vtipkár a šoumen. V podstate všade, kde pôsobil – okrem spomenutých slovenských štácií si zahral aj v českej NBL – sa rýchlo stal miláčikom publika.

V lete však oslávi 34. narodeniny, a preto neprekvapuje, keď hovorí: „Už na sklonku minulého roka som začal na čiastočný úväzok pracovať vo firme zaoberajúcej sa predajom softvéru a hardvéru pre projektantov. Do práce som chodil medzi tréningmi. Stále som bol profesionálny basketbalista, ale chcel som sa už zaúčať do ďalšieho života.“

Nielen „civilné“ zamestnanie mu však teraz vypĺňa čas bez basketbalu. „Vychádza to tak, že týždeň chodím do kancelárie, kde riešim predaje a týždeň som doma so synom Leom na OČR. A pozitívne je aspoň to, že s mojou snúbenicou Mariannou máme na seba teraz viac času.“

Kozlík pôsobil štvrtú sezónu v Interi, s ktorým v predstihu vyhral základnú časť. Príležitosť zabojovať o svoj šiesty titul však pre dobre známe okolnosti nedostal. Keď príde reč na to, či to skúsi v ročníku 2020/2021, bývalý reprezentant odpovedá:

Už minulé leto to bol veľký otáznik. Vek je neúprosný, ale aj počas sezóny sa ukázalo, že ak dostanem priestor, stále mám čo ponúknuť. Momentálne je to otvorená otázka. Som zmierený s tým, čo by prišlo, ak by som mal skončiť, ale ešte sa mi nechce. V hlave som vyrovnaný s každým variantom, skôr je to o tom, že najbližšie mesiace ukážu, čo sa bude diať. Aj v slovenskej lige. Možno po tejto pandémii bude zase menej domácich basketbalistov. Uvidíme. Zatiaľ by som moju odpoveď poňal tak, že pripravený som na oba varianty,“ dodal Kozlík.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%