Jurčenková myslí na rozlúčku s kariérou, ale ešte čaká na ponuku

Publikované: 25.04.2020 Autor: Tomáš Grosmann

Anna Jurčenková, Olympiacos Pireus (GRE) (Foto: olympiacossfp.gr)

Do málopočetnej skupiny slovenských basketbalistiek, ktoré v sezóne 2019/2020 hrali úspešne v zahraničí, patrí pivotka Anna Jurčenková.

Rodáčka z Prešova po vydarenom ročnom pôsobení v poľskej Gdyni odišla vlani v lete do gréckeho Olympiacosu Pireus. Ten sa najprv prihlásil do Európskej ligy, ale nad jeho sily bol v kvalifikačnom dvojzápase francúzsky tím Basket Lattes Montpellier.

„Šancu postúpiť sme stratili už v domácom zápase, ktorý sme prehrali 63:66. Odveta, v ktorej zvíťazilo francúzske družstvo 86:67, iba potvrdila, že sme hrali pod naše možnosti,“ vrátila sa na začiatok sezóny niekdajšia mnohoročná opora Good Angels Košice.

Olympiacos po neúspešnej euroligovej kvalifikácii „spadol“ do Európskeho pohára FIBA, v ktorom však už boli jeho výsledky oveľa lepšie. V G-skupine skončil so štyrmi víťazstvami a dvoma prehrami na 2. mieste za suverénnou španielskou Valenciou (6 – 0), ale bez ťažkostí postúpil do vyraďovacej fázy súťaže. V nej prešiel cez maďarský Aluinvent DVTK Miškovec (vonku 54:59, doma 84:73). Potom však v osemfinále stroskotal na tureckom tíme Orman Genclik. Doma Olympiacos vyhral 72:64, lenže prehra 59:83 u súpera znamenala na konci januára rozlúčku s medzinárodnou scénou v tejto sezóne.

V lige bez prehry

„Po domácom víťazstve sme mali veľké oči, akoby sme si neuvedomili, že na postup treba urobiť ešte aj druhý krok. V Ankare sme v odvete ,zhoreli’. Za súperkami sme, žiaľ, jasne zaostali,“ pokračovala naša basketbalistka, ktorá bola so svojimi 195 centimetrami najvyššia hráčka najlepšieho gréckeho ženského klubového tímu.

Ten kráčal pevným krokom k najvyšším métam v krajine. V 12-člennej lige mal bezchybnú bilanciu 20 víťazstiev, druhý Panathinaikos Atény stál v prvom marcovom týždni na číslach 16 – 4. „Čakali nás v marci ešte dva zápasy základnej časti ligy. Potom mal pred play-off vyvrcholiť Grécky pohár, ale zrazu všetko športovanie v krajine zastalo, zápasy sa nemohli hrať,“ povedala o udalostiach pred vyše mesiacom Anna Jurčenková. Jej grécke spoluhráčky ostali pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom zavreté doma. Štyri cudzinky, teda ona a tri Američanky, si mohli zvoliť, či budú čakať na vývoj situácie v Grécku, alebo odcestujú.

Rozhodla som sa prísť domov. Napriek riziku, že budem mať ťažkosti vrátiť sa na pokračovanie tamojších zápasov. Možností odcestovať bolo zo dňa na deň menej, keďže začali rušiť lety. Podarilo sa mi prísť na Slovensko 18. marca cez Viedeň. Už som aj po domácej karanténe. Stále však nemám informáciu, že sa tamojšia liga naozaj skončila,“ skonštatovala päťnásobná účastníčka záverečných turnajov ME (naposledy v Česku 2017) v drese Slovenska.

Grécko bolo jej štvrtým zahraničným pôsobiskom, ale piata sezóna v cudzine. Dva roky (2012/13 a 2013/14) hrala totiž v IMOS-e Brno, potom získala titul v Nemecku (2014/15) v tíme TSV 1880 Wasserburg, vzápätí sa vrátila na tri sezóny do Košíc, predvlani odišla do poľskej Gdyne a teraz pokračovala v Grécku. „Nebola som spokojná so svojimi výkonmi,“ prekvapila nás svojím sebakritickým tónom o pôsobení v Olympiacose. „V obrane aj v doskakovaní som solídne zvládla svoje úlohy, ale v útoku som čakala od seba viac.“

Nemala by mať problém v novým klubom

Na basketbalovom trhu nie je hráčok s jej výškou aj výkonnosťou nazvyš. Napriek svojej nespokojnosti by nemala mať problém s novým angažmánom. „Do Pirea sa rada vrátim, ak by sa sezóna dohrávala. Predbežne sa však tam cestovať nedá… Ak by som ešte aj naďalej hrala basketbal, skúsila by som však šťastie zrejme inde,“ vyslovila myšlienky, ktorými sa teraz zaoberá na rodičovskej chate neďaleko svojho rodného Prešova.

V rámci nečakaného voľna bývalá reprezentantka Slovenska aj športuje, basketbal síce nehrá, ale udržuje sa v potrebnej kondícii. A najmä uvažuje o svojej budúcnosti. „Viete, že už nie som medzi basketbalistkami najmladšia,“ nepriamo pripomenula, že 26. júla bude mať tridsaťpäť rokov.

Očividne tým naznačila, že sa ocitla na životnom rázcestí.

„Všetko je u mňa zatiaľ otvorené. Viem, že moja športová kariéra sa blíži ku koncu. Ľahko sa to hovorí, ale urobiť ten krok asi nebude jednoduché. Ak ešte dostanem ponuku, ktorá mi bude dávať zmysel v pokračovaní kariéry, tak sa jej zrejme chopím… Ukážu to však až najbližšie mesiace, teraz vo všetkom najviac vládne neistota,“ dodala na záver našej debaty známa basketbalistka. Našťastie, netrápia ju žiadne vážne zdravotné problémy, čo tiež môže v jej rozhodovaní zohrať dôležitú úlohu.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.