Na palubovke som prišiel o ľadvinu, korona situácia ma nepoloží, vraví Mrviš

Publikované: 23.04.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Tomáš Mrviš (Foto: Ladislav Szibilla)

V Handlovej predošlé leto poskladali tím takmer nanovo. Siedme miesto v čase predčasného konca sezóny bolo sklamaním. Slovenským lídrom tímu bol Tomáš Mrviš. Podľa krídelníka sa na horších výsledkoch prejavil nezvládnutý tlak z vysokých očakávaní.

Družstvo Handlovej ukončilo ročník s bilanciou 9–18. V posledných desiatich súťažných zápasoch vyhralo dvakrát, v obidvoch prípadoch nad Lučencom.

„Možno práve veľké očakávania a mediálny tlak nám zväzovali ruky a oberali nás o potrebnú koncentráciu. V priebehu sezóny nastalo v tíme niekoľko zmien, čo do značnej miery naruší pohodu v kabíne. Bol som presvedčený, že do play-off vstúpime ako úplne iný tím. Žiaľ, my ani fanúšikovia sme sa už toho nedočkali,“ povedal na začiatok Tomáš Mrviš.

Emócie po konci SBL? Sklamanie, smútok, hnev

Dvadsaťdeväťročný hráč bol stabilným členom základnej päťky. V priemere si pripísal 11,5 bodu na zápas. Predčasný koniec SBL v ňom vyvolal rôzne emócie.

„Sklamanie, smútok a hnev. Všetko sa zomlelo veľmi rýchlo. Z ničoho nič si nás zavolali do šatne. Oboznámili nás so situáciou. Ráno sme nepomysleli na to, že sa o pár hodín budeme musieť rozlúčiť. Potom sa riešili formálne záležitosti. Čo najskôr bolo nutné vyriešiť odchod zahraničných hráčov,“ vysvetlil.

Kluby SBL spolu s riaditeľom súťaže Petrom Mičudom rozhodli o ukončení ligy 12. marca. Na ďalší deň účastníci súťaže rozdávali pre ekonomické dôvody hráčom výpovede.

„Myslím si, že kluby medzi sebou komunikovali a dospeli k uvedenému termínu 13.3, kedy rozväzovali zmluvy. Nikto z nás nepočítal s tým, že situácia okolo vírusu prerastie do pandémie, ktorá nás na dlhú dobu odstaví od basketbalu a ostatných aktivít,“ pokračoval odchovanec baníckeho basketbalu.

BKM Lučenec vs. MBK Baník Handlová, Jason Dunne (10) vs. Tomáš Mrviš (13) (Foto: fb bkmlucenec)

Prišiel som o peniaze, ale tie nenahradia rodinu a zdravie

Dvojmetrový krídelník opísal svoju aktuálnu situáciu. Tak ako väčšina, aj on má status voľného hráča.

„Budem čakať na ponuky. Zo všetkých vyberiem tú najvhodnejšiu. O budúcnosti som sa rozprával aj s vedením Handlovej. Zotrvaniu v klube sa nebránim. Prioritou manažmentu je to, aby klub nastúpil v nasledujúcej sezóne,“ uviedol.

Pred pár dňami vyplávala do médií informácia o tom, že finančné straty Róberta Rožánka z tímu BK Slávia Žilina sa po ukončení SBL pohybujú na úrovni osemtisíc eur. S mínusovou hodnotou sa musia popasovať hráči vo všetkých kluboch.

„Handlová je malé mestečko. Zohnať financie je tu ťažšie. Hráči nikdy nemali problém s výplatami. Vedenie klubu pred sezónou rokuje veľmi korektne s každým hráčom. Rokuje sa len do takej výšky, akú si klub môže reálne dovoliť. Samozrejme, následkami konca súťaže som aj ja prišiel o peniaze, ale pozerám sa na to z iného hľadiska. Veľa ľudí je v ťažšej situácii. Žiadne peniaze nenahradia rodinu. Vážim si i zdravie, ktoré iným chýba,“ zareagoval Tomáš Mrviš.

Prvoradé pre kluby bolo vysporiadať podlžnosti voči zahraničným hráčom. Najväčšou oporou tímu MBK bol bosniansky pivot Aleksandar Radukič. V tabuľke ligových strelcov bol na štvrtom mieste. V priemere dal 17,5 bodu a nazbieral 8,9 doskoku na zápas.

„V Handlovej sme plne rešpektovali prednosť, ktorú dostali zahraniční hráči. Potom prichádzajú na rad Slováci. Nepovažujem to za nevyplatenie mzdy, pretože o týchto veciach s nami vedenie klubu korektne komunikuje. O svoje peniaze sa neobávam. Dokážem pochopiť situáciu, v akej sa kluby ocitli,“ pripojil.

Obozretnosť pri nových zmluvách? Kluby to nedovolia

Každý slovenský hráč má v zmluve klauzulu, že v prípade ak netrénuje, respektíve nehrá alebo príde situácia o zásahu vyššej moci, čo je aj prípad koronavírusu, nemá nárok na mzdu.

„Každé zamestnanie má isté riziká. Život je veľká lotéria. Ak by sme sa mali pri podpise zmluvy pozerať na rôzne nepredvídané situácie, asi by k podpisu vôbec nedošlo. So súčasným stavom nemohol počítať nikto, veď nič takéto sa nikdy nestalo. Treba však povedať, že existujú aj hráči – špekulanti, ktorí to vedia zneužiť,“ vyjadril názor.

Budú podľa Mrviša teraz hráči viac obozretní v zmluvných podmienkach?

„Bude to individuálne. Ak by sa do zmluvných klauzúl dávali vyššie spomínané veci, do rizika by zas išli kluby. Nemyslím si, že s tým budú kluby súhlasiť. Zmluvy sú ale aj o šikovnosti hráčov a ich agentov,“ doplnil.

Brat dohliada na formu

Vláda súhlasila s otvorením niektorých vonkajších športovísk, čo umožní aj basketbalistom lepšie podmienky na individuálnu prípravu. Tomáš sa v súčasnosti venuje mentálnej príprave. Analyzuje si osobné nedostatky cez videozáznamy.

„Počas života a basketbalovej kariéry som prežil všeličo. Priamo na palubovke som prišiel o ľadvinu. Moju kariéru mnohí zatracovali. Nepoloží ma ani situácia okolo koronavírusu. O motiváciu neprichádzam. Brat Martin je špičkový kondičný tréner a fyzioterapeut. Dohliada na moju formu. Verím, že sa pod jeho vedením vrátim nielen pripravený, ale ešte lepší,“ vyhlásil.

Úsmev na tvári mu v týchto dňoch pridávajú i videá Sašu Jankoviča, spoluhráča z Handlovej.

„Je to skrátka tridsaťpäťročné dieťa. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sme si blízki. Sašove videá sledujem, možno aj z iného uhľa pohľadu ako ostatní, aj preto si to dokážem tak užiť,“ zasmial sa na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK