Strojca majstrovského úspechu Roijakkers: Ľudia v Prievidzi nás dotlačili k titulu

Publikované: 24.04.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: SITA

BC Prievidza 2012 (Foto: SITA)

V lete 2011 Prievidzi hrozilo, že ani nenastúpi do extraligy. Vedenie BC povolalo ku kormidlu 31-ročného trénerského nováčika, navyše zo zahraničia. Holanďan Johan Roijakkers sa však výzvy nezľakol. S na poslednú chvíľu poskladaným mužstvom napokon oslavoval majstrovský titul. Banícke mesto na neho čakalo dlhých 17 rokov.

Išlo o jubilejný 20. ročník basketbalovej extraligy. Sezóna 2011/12 bola bez bratislavského Interu, ktorý sa rozhodol pre pôsobenie v českej NBL.

Základnej časti kraľovali Komárno s Prievidzou. Oba kluby dosiahli zhodnú bilanciu 22 výhier, 10 prehier a na záver play-off sa stretli aj vo finále.

Prievidza vyhrala tretí duel v Komárne, viedla 2:1 na zápasy a doma mohla rozhodnúť. Do hľadiska sa natlačilo takmer 4000 divákov a domácich potiahli k výhre 69:61.

Z menoslovu Paul Guede, Kasper Averink, Róbert Šturcel, Peter Pipíška, Daniel Boor, Sullivan Phillips, Tomáš Vošlajer, David Godbold, Nick Livas, Bobby Davis, Corey Pelle, Liam Potter je zrejmé, že BC sa opieral najmä o služby legionárov.

Po majstrovskej sezóne sa káder rozpadol a Roijakkers smeroval do Nemecka. Nastúpil do BG Göttingen, za dva roky ho vytiahol do Bundesligy a v klube zo 120 tisícového mesta pôsobí dodnes.

Na otázky Basket.sk odpovedal pri príležitosti sobotného 8. výročia zisku majstrovského titulu. Prievidžania na tento dátum zorganizovali virtuálny zápas, kúpou vstupenky môžu fanúšikovia podporiť klub v náročných časoch koronakrízy.

Čo pre vás znamená titul s Prievidzou s odstupom ôsmich rokov?

„Veľmi veľa. Bola to pre mňa prvá sezóna v pozícii hlavného trénera. A hneď som musel riešiť situáciu, v ktorej sme všetko budovali od bodu nula. Mal som šťastie, že v klubovom manažmente pracovali šikovní ľudia ako Dodo Peniaško či Martin Boško. Oni riešili záležitosti mimo ihriska a mne dali voľnosť na palubovke s tímom. Takouto kombináciou sme vyhrali titul.“

V čom spočívala najväčšia sila tímu?

„Mali sme podobné typy, ktorí si vedeli dobre preberať hráčov a dobre meniť obranu. Zároveň si myslím, že sme boli viac atletickejší ako súperi, určite sme mali najviac lobovaných asistencií v lige. Veľa sme si posúvali loptu a súperi to nevedeli brániť.“

Fanúšikovia sa zžili s mužstvom aj napriek tomu, že v ňom dominovali legionári. Ako si spomínate na prievidzských fanúšikov?

„Keď som prišiel do Prievidze na konci leta 2011, na trhu už neboli voľní takmer žiadni Slováci. Aj preto sme podpísali veľa hráčov zo zahraničia. Fanúšikovia boli skvelí. Ich počet rástol s každým zápasom. Vyvrcholilo to v play-off, kde hala praskala vo švíkoch. Priaznivci boli dôvod, prečo súperi u nás vyhrávali len veľmi ťažko. Vo finále sme vedeli, že nám stačí v Komárne vyhrať jeden zápas, lebo doma sme mali skvelých fanúšikov. Dotlačili nás k titulu.“

Mali ste len 31 rokov, trénerské ucho a vo finále vás čakali mikrosúboje so skúseným odborníkom Františkom Rónom, ktorý viedol Komárno. Nehrozilo, že doplatíte na nedostatok skúseností?

"Myslím, že aj napriek mladému veku som bol na prácu v Prievidzi veľmi dobre pripravený. Mal som to šťastie, že som pracoval s Chrisom Finchom, ktorý teraz pôsobí v NBA ako asistent trénera. Naučil som sa od neho veľa. Keď sme spolu pracovali v Belgicku, on počas leta viedol reprezentáciu Veľkej Británie.

Ako jeho asistent som teda mal v klube sám na starosti takmer celú letnú prípravu. Aj počas sezóny ma niekoľkokrát pustil k tomu, aby som viedol tréningy a pripravoval herné plány. Pred angažmán v Prievidzi som pôsobil aj ako tréner holandskej reprezentácie do 18 rokov. Aj to mi pomohlo k tomu, aby som bol na prvý vážny job pripravený."

Göttingen ste vytiahli do Bundesligy, hrávate o účasť v play-off. Dá sa teda povedať, že z Prievidze ste sa odrazili do veľkého basketbalu?

„Áno, je to tak. Nenašiel by som ideálnejšie miesto na rozbeh kariéry ako vtedy v Prievidzi. Klubu som veľmi vďačný za to, že mi dal príležitosť.“

Nájdete si ešte čas na sledovanie slovenskej ligy? Viete, ako sa darí Prievidzi?

„Slovenskú ligu podrobne nesledujem, ale o výsledkoch Prievidze mám prehľad. Od svojho odchodu som sa do mesta dvakrát vrátil a navštívil zápas. Verím, že prídem aj o rok, keď sa Prievidza dostane do finále a bude bojovať o titul ;) “

Aká je aktuálna situácia v Nemecku? Kedy začnete v Göttingene so spoločnými tréningmi?

„Od rozhodnutia vlády sme neboli schopní spolu trénovať. Momentálne čakáme na to, aké rozhodnutie urobí vedenie ligy 27. apríla. Vyzerá to tak, že existujú dve možnosti. Buď dohráme sezónu v skrátenom play-off formáte bez divákov alebo sa sezóna predčasne skončí. Ak vláda dovolí športovým tímom spoločné tréningy, mali by sme s nimi začať 9. mája.“

Aký dopad bude mať pandémia na budúcu sezónu Bundesligy?

„Veľký. V klube očakávame, že budeme musieť ísť dole s rozpočtom o 30 percent. Ale to len v prípade, že sezóna sa začne v septembri a s divákmi. Ak to bude neskôr a bez divákov, tak rozpočet pôjde dole ešte viac.“

Ako sa vám pozdáva idea prievidzského klubu „zorganizovať“ virtuálny zápas? Už ste si kúpili vstupenku?

„Je to dobrý nápad, keďže aj tak sa v športovom svete nič moc nedeje. Zápas si pozriem zo svojho apartmánu v Göttingene. Keďže ide o ôsme výročie titulu, kúpil som si hneď osem lístkov! “

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL