Človek, ktorý spojil Jordana s Pippenom, ale obaja ho nenávideli

Publikované: 22.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Jerry Krause (Foto: chicago tribune)

Ak ste sledovali úvodné dve časti dokumentu The Last Dance o ére Michaela Jordana a jeho Chicago Bulls, určite vás zaujala osoba Jerryho Krausa. Nízky, tučný muž nepôsobil príliš sympaticky a ani jeho kroky neboli vždy najlepšie.

„Jerry bol veľmi šikovný manažér, ale neviem prečo, často dokázal ľudí nahnevať. Bolo jedno koho,“ povedal na adresu funkcionára niekdajší strelec Bulls a dnes úspešný tréner Golden State Warriors Steve Kerr. Vzápätí však manažérovi vzdal hold za mnoho výborných ťahov.

Krausa nenávidel najmä Scottie Pippen, ktorý podpísal v deväťdesiatych rokoch jeden z najhorších kontraktov v NBA. Na začiatku nebol zlý, len bol dlhý a postupne vyznel absurdne. Skvelý krídelník zarobil za sedem rokov 18 miliónov dolárov, pritom bol hodný v tej dobe minimálne trojnásobku. Len pre porovnanie Michael Jordan zarábal vo svojej poslednej sezóne za Chicago 33 miliónov dolárov.

Vždy, keď sa Pippen snažil nanovo vyrokovať kontrakt, Krause to rýchlo s vedením zatrhol. K tomu ho chcel manažér ešte počas poslednej sezóny, v ktorej získali Bulls šiesty titul, vymeniť. Hovorilo sa o viacerých scenároch. Jeden mal dokonca poslať Pippena za nováčika Tracyho McGradyho. Krídelník chcel odísť aj sám, zbytočne dlho si predlžoval operáciu nohy a rekonvalescenciu. Napokon však ostal a pomohol k poslednému titulu.

Dopredu vyhodil Phila Jacksona

Z Krausa si však robil srandu, slovne ho napádal a miestami útočil až tak, že ho ostatní v tíme museli zastaviť. Podobný bol aj Jordan, ktorý neustále terorizoval manažéra za jeho vzhľad, keď bol malý a tučný a posmieval sa mu, že má na saku omrvinky z obľúbených mafinov.

Krause si za viacero vecí mohol sám, keďže často nevážil slová. Podľa mnohých to súviselo aj s pocitom nedocenenosti. Pred sezónou 1997/98 povedal trénerovi Philovi Jacksonovi, že aj keby vyhral s tímom 82 zápasov, tak po ročníku končí. Aj za to si od hráčov vypočul svoje. Pritom Jacksona vytiahol na post hlavného trénera z pozície asistenta.

Krause si zaslúži veľký rešpekt, ako vytvoril z Bulls víťazný stroj. Jordana síce nedraftoval, do tímu prišiel neskôr po pôsobení v bejzbale. Úspešným trejdom však získal v drafte 1987 piaty výber Settlu SuperSonics, ktorým bol Pippen. K tomu spravil ďalšie úspešné zmeny, ktorými vybudoval okolo Jordana s Pippenom majstrovské zostavy.

MJ mu okrem iných vecí nevedel odpustiť aj trejd jeho ochrancu Charlesa Oakleyho za pivota New Yorku Billa Cartwrighta v 1988.

Fanúšikovia ho vypískali

Obom superhviezdam Bulls sa nepáčilo ani zaobchádzanie s Tonim Kukočom, po ktorom Krause túžil roky. Neváhal na neho dlhšie čakať a keď sa Chorvát rozhodol odísť do NBA, postupne mu ponúkol lukratívny kontrakt. Lepší ako mal Pippen.

Jordanovo Chicago bolo obrovské. Ďaleko vyššie ako basketbal. Pippen, Jackson, Rodman, či Kukoč boli jeho súčasťou. Krausa tak fanúšikovia nevnímali, čo sa ukázalo aj pri odovzdávaní prsteňov na začiatku novej sezóny, keď nebolo výnimkou, že ho priaznivci vypískali.

Krause bol strojcom legendárnych zostáv, ale jeho koniec v Bulls bol trpký. Po odchode Jordana a ostatných lídrov sa Chicago prepadlo na dno NBA a dlhoročný manažér nakoniec v 2003 odišiel. Ku koncu kariéry sa vrátil k bejzbalu. Zomrel na zdravotné problémy spojené s obezitou v roku 2017 vo veku 77 rokov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 03.07.2020 BKM BKM
YAKE YAKE 03.07.2020 STL STL