Boli sme nervózni a báli sme sa, spomína na začiatok krízy najlepší euroligový obranca

Publikované: 21.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Walter Tavares (Foto: euroleague.net)

Kapverdský pivotman Walter Tavares hrá v Eurolige len tretiu sezónu, no už teraz má na konte titul (2018) a cenu pre najlepšieho obrancu súťaže (2019). Podkošový basketbalista Realu Madrid sa vrátil do Európy na jeseň 2017 a odvtedy sa neustále zlepšuje.

V aktuálnom euroligovom ročníku mal nakročené k tomu, aby obhájil cenu pre najlepšieho hráča súťaže. Za 28 zápasov nazbieral celkovo 199 doskokov, pričom vyššie číslo dosiahol len Tonye Jekiri (202) z francúzskeho tímu ASVEL Basket. Je však jedna štatistická kategória, ktorú totálne opanoval. A to sú bloky.

Kaleb Tarczewski (Miláno) a Jordan Mickey (Real) sú síce obaja výborní blokári a momentálne sa delia o druhú priečku v tabuľke blokárov, no ich 26 blokov ani zďaleka nestačí na suverénneho lídra Waltera Tavaresa. Ten zablokoval v aktuálnej sezóne senzačných 61 streleckých pokusov, čo je priemer 2,18 na jeden zápas.

Súčasná situácia však odsunula basketbal na vedľajšiu koľaj a platí to aj v prípade Waltera Tavaresa. Vysokánsky center Realu Madrid, ktorý podľa oficiálneho webu Euroligy meria 220 cm, je v poriadku, no prvé dni koronakrízy mu narobili vrásky na čele. „Začiatok sa niesol v znamení strachu a neistoty, pretože sme nevedeli, čo bude nasledovať a ako to zasiahne španielsku basketbalovú ligu,“ povedal 28-ročný basketbalista v rozhovore pre portál DTudo1Pouco.

„Keď začal stúpať počet nakazených ľudí, všetky súťaže sa zastavili. My hráči sme boli v ohrození, keďže jeden z mojich kolegov bol pozitívne testovaný na COVID-19. Táto udalosť spôsobila, že celý tím išiel do karantény. Boli sme nervózni a báli sme sa, vtedy nikto z nás netušil, čo prinesie zajtrajšok,“ dodal rodák z ostrova Maio.

Ako v tejto situácii vyzerá bežný deň podkošového basketbalistu. „Trénujem tak, aby som bol neustále pripravený, keďže nikto nevie, kedy sa znova rozbehnú súťaže. Vôbec neopúšťam dom. Pozerám televízor, hrám PlayStation a každý deň telefonujem s kamarátmi,“ prezradil Tavares, ktorý porozprával aj o tom, ako sa zmenili jeho platové podmienky v kráľovskom klube. „Real Madrid prežíva ekonomickú krízu. Keďže sa nehrajú žiadne zápasy, klub nemá peniaze zo vstupného. Dohodli sme sa preto, že budeme dostávať o 20 percent nižšie platy,“ poznamenal bývalý hráč tímov Atlanta Hawks a Cleveland Cavaliers.

Walter Tavares má momentálne v Reale Madrid zmluvu, o akej sa môže väčšine európskych hráčov len snívať. Pred začiatkom tohto ročníka podpísal so španielskym klubom kontrakt na päť sezón, takže by teoreticky mohol nosiť biely dres až do roku 2024. Stále je tu však možnosť, že to ešte raz skúsi v najkvalitnejšej lige sveta.

„Čo sa týka mojej budúcnosti, stále to vnímam rovnako. Hoci mám s Realom Madrid dlhodobý kontrakt, neustále čakám na príležitosť vrátiť sa do NBA. V drese Realu Madrid sa vždy snažím podávať najlepšie výkony, pretože som ambiciózny a chcem sa zapísať do histórie tohto klubu, zanechať tu skrátka po sebe stopu. Myslím si, že basketbalista by mal hrať každý rok na najvyššej úrovni, aby dosiahol svoje ciele. NBA je pre mňa stále téma, každé leto sa objaví nejaká ponuka, ale teraz sa koncentrujem len na to, aby som pomohol Realu Madrid,“ zdôraznil Tavares.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.