Američan má postavu krídelníka, ale doskakuje ako pivot a prihráva ako rozohrávač

Publikované: 20.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Luke Sikma (Foto: euroleague.net)

Asistencie sú štatistická kategória, ktorá sa do veľkej miery nesie v znamení rozohrávačov. Práve tvorcovia hry majú loptu najčastejšie vo svojej moci, a preto je logické, že počas zápasu nazbierajú najviac finálnych prihrávok. Existujú však aj výnimky.

Jednou z nich je aj americký basketbalista v službách klubu Alba Berlín Luke Sikma, ktorý svojou 203 cm vysokou postavou pripomína krídelníka, ale celú kariéru hráva v podkošovom priestore. Najčastejšie ako štvorka, v prípade núdze taktiež ako päťka.

V tejto euroligovej sezóne, ktorá je pre neho premiérová, sa zaradil medzi najlepších hráčov súťaže. V súhrnnej kategórii Index rating nazbieral hodnotu 464, čo je deviate najvyššie číslo. Ako to dokázal? V prvom rade výborne doskakuje. V 28 zápasoch celkovo doskočil 181 lôpt, čo je výborná vizitka, keďže len päť hráčov ich nazbieralo viac.

Veľmi výrazne však Sikmovi pomohlo 127 asistencií, vďaka ktorým sa dostal do najlepšej desiatky euroligových prihrávačov. Za zmienku stojí fakt, že všetkých osem hráčov, ktorí sú v tabuľke nad ním, hrajú na pozícii číslo jeden. Power forward Luke Sikma zároveň nemá až tak veľa stratených lôpt (46), a preto je v kategórii Assist-turnover ratio na skvelom treťom mieste.

Potomok šampióna NBA

Syn legendárneho Jacka Sikmu, víťaza NBA a člena Siene slávy, mohol nazbierať aj vyššie čísla, ale pandémia COVID-19 zastavila Euroligu. Všestranný basketbalista v týchto dňoch nie je v Berlíne. Alba povolila zahraničným hráčom odísť domov, no a Luke Sikma to využil.

„Odletel som do Seattlu, kde momentálne bývam v dovolenkovom dome s mojimi rodičmi a bratom. Nachádzame sa približne hodinu od mesta. Som veľmi rád, že môžem byť opäť s nimi,“ povedal Sikma v rozhovore pre Berliner Morgenpost.

Pre berlínsky denník porozprával, ako v týchto dňoch trávi čas. „Samozrejme, že sa snažím, aby som zostal vo forme. Som aktívny človek, a preto chodím často behať. No a potom robím to čo všetci ostatní. Pozerám veľa filmov, hrám sa na konzole a s rodinou sa zabávame pri stolových hrách. Čo sa tohto týka, som veľký fanúšik Scrabble. Každý sa v týchto dňoch pokúša stráviť čas tak, aby sa nezbláznil. Je to síce ťažké, ale je dôležité, aby sme boli doma a držali si odstup,“ skonštatoval MVP Eurocupu z predchádzajúcej sezóny.

Mesto Seattle sa nachádza v štáte Washington a ten je spolu s New Yorkom a Kaliforniou najviac postihnutý koronavírusom.

„Takmer každý pracuje z domu, čo sa dá porovnať s Berlínom. Náš guvernér vyzval ľudí, aby sa zdržovali doma, čo je tiež podobné s Nemeckom. Môžeme ísť na prechádzku, ale musíme si držať od ľudí odstup tri metre. Je to nezvyčajná situácia, pretože v okolí nikoho nevidieť. Na uliciach nie sú ľudia, na cestách je minimum áut a obchody sú zatvorené,“ uviedol Sikma.

Luke Sikma prišiel do Berlína v roku 2017 a počas prvých dvoch sezón presvedčil vedenie do takej miery, že mu ponúklo kontrakt na štyri roky, čo je v európskom basketbale ojedinelá vec. S klubom z hlavného mesta je tak zmluvne viazaný až do konca súťažného ročníka 2022/23.

„Prajem si, aby som sa mohol čo najskôr vrátiť do Berlína s pocitom, že budeme môcť hrať v bezpečných podmienkach. Musím však povedať, že vírus zmenil môj pohľad na svet. My basketbalisti sme zabávači. Keď vidím lekárov a zdravotné sestry, teda ľudí, ktorí každý deň riskujú svoje životy, uvedomím si, že to, čo robíme my, je len zábava,“ zdôraznil Luke Sikma.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.