Čakanie na Jordana trvalo dekády! Konečne to vypuklo

Publikované: 19.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Last dance, Jordan, Bulls

Michael Jordan je nielen jedna z najväčších športových postáv histórie porovnateľná s Muhammadom Alim, Usainom Boltom, Rogerom Federerom, Pelém či inými. Až rockonrollovú slávu zdôrazňuje aj istá mystika okolo jeho osoby. Popísalo sa veľa o tituloch s Chicagom Bulls, legendárnych zápasoch, smečoch, problémoch s gamblingom či biznisovom impériu hodnom miliárd.

Roky však chýbal bližší profil samotného MJa, ktorý sa vyhýba dlhším rozhovorom. Nepoužíva sociálne siete a ani veľmi nekomentuje veci. O dokumente, ktorý vznikal počas poslednej sezóny s Chicagom 1997/98, sa hovorilo roky, ale dlho sa čakalo, kým do neho dostanú najväčšieho protagonistu. Jordan kývol na spolúčasť v desaťdieľnom seriáli až v roku 2016.

„Michael bol rovnako vtedy ako teraz jedným z naznámejších ľudí na planéte a dostať sa k nemu bolo veľmi ťažké,“ spomínal pre espn.com komisár Adam Silver, ktorý bol v roku 1997 šéfom NBA Entertainment.

500 hodín filmu v archíve

Základom bolo, že na samotné natáčanie, keď sa kamera dostala takmer všade, kývol ako prvý tréner Phil Jackson, ktorý presvedčil aj Jordana. „Michael súhlasil, keď sme sa dohodli, že bez jeho zvolenia nemôže ísť nič z filmu von. Povedal som mu, že pri najhoršom bude mať doma pre deti skvelé video z poslednej sezóny,“ vysvetľoval Silver.

Moc MJa bola od začiatku obrovská. Aj v rámci NBA mal vlastné vyjednávacie možnosti ohľadom marketingu, ktoré nespadali pod ligu ako v prípade ostatných hráčov.

Jordan nastrieľal v rozhodujúcom šiestom finále 1998 proti Utahu Jazz 45 bodov a sám rozhodol o triumfe, keď možno v najlegendárnejšej sekvencii z obrany do útoku najprv zobral loptu Karlovi Malonovi a potom strelou cez výborného obrancu Bryona Russella rozhodol o šiestom titule Bulls za osem rokov.

500 hodín filmu však odvtedy ležalo v archíve a takmer dve dekády trvalo, kým prehovorili Jordana, aby v dokumentárnej sérii vystupoval. Roky hľadali správneho režiséra a čakali na Jordanovo áno. Všetci vedeli, že to nie je materiál na klasický 80 minútový dokument, ale celú sériu.

Áno povedal aj vďaka Iversonovi

Producentovi Mikeovi Tollinovi sa podarilo v júni 2016 dostať od Jordana vytúžený súhlas. Pomohla mu k tomu nielen práca na filmoch so športovou tématikou v minulosti, keď produkoval napríklad známy basketbalový film so Samuelom L. Jacksonom Coach Carter, ale dokument o Allenovi Iversonovi.

„Videl som ten film trikrát. Až ma donútil k slzám. Milujem toho malého muža,“ povedal Jordan. Tesne potom ako sa dohodol na uskutočnení projektu.

Legednárnej dvadsaťtrojke trvalo roky, kým povolila nazretie do svojej minulosti. Potrdzuje to aj známy príbeh, keď volal svojmu niekdajšiemu spoluhráčovi BJovi Armstrongovi, ktorý sa stal po kariére úspešným agentom. Jordan sa ho pýtal, koľko trvá, kým hráča uvedú do Siene Slávy. Armstrong odpovedal, obvykle päť rokov od posledného zápasu. MJ zisťoval, že keby nastúpil na jeden zápas, či by sa to znova posunulo o päť rokov. Netúžil po statusoch či sochách.

Jordan bol neskutočný v tom ako prehrával a porážal súperov. Preto vždy požadoval kontru nad všetkým okolo svojej osoby. Ako napríklad účasť vo videohrách NBA, kde často nebol pre nesplnené finančné požiadavky.

Účasť na dokumente trvala roky, od 1998 až po 2016, kým súhlasil. Rovno v deň, kedy LeBron James s Clevelandom oslavovali najväčší návrat vo finálovej sérii v histórii NBA, keď ju otočili z 1:3 na 4:3 a prekazili Golden State dokonať neuveriteľnú sezónu, v ktorej zlepšili rekord základnej časti Jordanových Bulls. Aj preto je dnes tím zo sezónu 1996/97 považovaný za vôbec najlepší v histórii NBA.

Dnes v noci začínajú na ESPN prvé dve časti dokumentu. Fanúšikovia na Slovensku si ich budú môcť pozrieť v pondelok cez streamovaciu spoločnosť Netflix.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK