Doležaj ušiel z New Yorku k priateľke, kúpil si šteňa a konečne priberá

Publikované: 19.04.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: syracuse.com

Marek Doležaj

Basketbal a veci s tým spojené chýbajú aj Marekovi Doležajovi. Slovenský krídelník, ktorý má za sebou tretiu sezónu na univerzite Syracuse, sa snaží zaháňať nudu a nečinnosť iným spôsobom.

Odchovanec bratislavskej Karlovky opustil New York, ktorý je najviac zasiahnutý pandémiou koronavírusu. Dočasný azyl našiel u priateľky a jej rodičov v meste Springfield, ktoré leží v juhozápadnej časti štátu Missouri.

Spoločne si kúpili 8-týždňové šteňa zlatého retrievera a pomenovali ho Hank. Prechádzky a šantenie so psom teraz patria medzi jeho obľúbené aktivity.

Som v poriadku, ale chýbajú mi posilňovňa a telocvičňa. Všetko je zavreté, to je najväčší problém. Na druhú stranu, užívam si voľno a voľný čas sa snažím využívať na iné veci. Veľa jem a hrám sa so psom,“ priznáva v rozhovore pre denník Syracuse Post-Standard.

Pribral päť kilogramov

Doležaj zaujal trénerov i skautov svojou univerzálnosťou, bojovnosťou a neustálou snahou na sebe pracovať. Za jeho najväčšiu slabinu však považujú chýbajúce kilogramy.

Na začiatku sezóny vážil pri výške 208 cm necelých 84 kilogramov. Podľa vlastných slov od prerušenia sezóny stihol pribrať päť kilogramov. Tréneri Syracuse z toho majú radosť, podľa asistenta kouča Adriana Autryho sa Doležaj blíži k „vysnenej“ hmotnosti 92 kg.

Svojím spôsobom teraz nič nerobí a len prijíma kalórie. Pomáha mu to nabrať hmotnosť. Verím, že v lete si ju udrží a spoločne popracujeme na tom, aby kilogramy premenil na svaly,“ vraví Autry.

Okrem konzumovania obľúbených jedál, medzi ktoré patria cestoviny, čínska a mexická kuchyňa, Doležaj nezabúda na cvičenie. Využíva aj kôš u suseda priateľkiných rodičov, kde sa venuje streľbe alebo si zahrá jedna na jedna proti nádejnému švagrovi.

„Mám podobnú postavu ako spoluhráč Bourama Sidibe. Nikdy nebudem mať 120 kilogramov. To je bez šance. Jednoducho som taký typ. Snažím byť čo najsilnejší a kilogramy premeniť na svaly. Robím čo môžem,“ pokračuje slovenský basketbalista.

Viac zodpovednosti

Tréneri už počas sezóny od neho chceli, aby viac využíval voľný priestor na streľbu. Streleckým tréningom sa chcel venovať už počas lanského leta, ale zabrzdilo ho zranenie prsta.

„Pracujeme aj na jeho streľbe. Niekedy nad ňou až príliš premýšľa. Ak premení prvú strelu, získa sebavedomie. Avšak ak mu nepadne prvý či druhý pokus, zasekne sa a viac nestrieľa. Vravíme mu, aby šiel do koša, vypýtal si trestné hody a vďaka nim môže získať istou pri ďalšej streľbe,“ zdôrazňuje Autry.

V budúcej sezóne bude mať Doležaj viac zodpovednosti na pleciach. Jeho spoluhráča Elijaha Hughesa, ktorý tiež hráva na poste krídelníka, čaká NBA draft a odchod do profiligy.

Doležaj mal v tejto sezóne priemery 10,4 bodu, 6,4 doskoku a 2,7 asistencie na zápas. Očakáva sa, že progres v jeho prípade bude pokračovať a čísla opäť porastú. Kvôli pandémii je však nejasné, kedy bude môcť začať s regulárnym tréningom.

Cez leto som sa chcel venovať letnej škole a zlepšovaniu v basketbale. To však momentálne nie je možné v plnej miere. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia,“ dodáva Doležaj.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.