Svitek je bez klubu, z Krakova ho vyhnal koronavírus, istotu má inde

Publikované: 19.04.2020 Autor: Tomáš Grosmann

Štefan Svitek, tréner Česka ženy (Foto: Martin Palkovič)

Svoju štvrtú klubovú sezónu v Poľsku skončil basketbalový tréner Štefan Svitek predčasne. Aj uňho bol príčinou koronavírus.

Jeho zverenky z tímu Wisla Krakov mali odohrať doma v sobotu 14. marca zápas proti Widzewu Lodž, ale už sa tohto plánovaného duelu 22. kola nedočkali. „Boli by sme zrejme pridali jedenáste víťazstvo v súťaži, veď Lodž bol na deviatom mieste. Vo štvrtok doobeda sme ešte mali tréning, počas ktorého nám oznámili, že sa liga predčasne skončila. A tak sme sa hneď spolu s funkcionármi v podstate oficiálne rozlúčili s hráčkami,“ vrátil sa k udalostiam spred piatich týždňov známy Košičan.

Basketbalistky Wisly Krakov stáli po 21. kole v „konečnej“ tabuľke na 7. mieste s bilanciou 10 víťazstiev a 11 prehier, čo hodnotí klubová webstránka ako „veľmi dobrý výsledok“. Vzhľadom na to, že ide o 25-násobného majstra krajiny (naposledy v roku 2016) a vicemajstra spred troch rokov, trochu prekvapujúce konštatovanie.

„Podľa informácií, ktoré sa mi podarilo získať, pracoval náš klub s najnižším rozpočtom v celej lige. Bol to dôsledok odchodu jediného vážneho sponzora tamojšieho ženského basketbalu firmy CanPack. Niektorí bývalí funkcionári, ktorí už aj boli súdne postihnutí, totiž nevyužívali peniaze len na pôvodne určené účely. Celá kauza je v Poľsku verejne známa a ženský basketbal to v Krakove negatívne pocítil,“ vysvetlil nám dôvody novej optiky Štefan Svitek.

V porovnaní so sezónami 2013/14 a 2014/15, keď doviedol Wislu CanPack k double, teda k titulu aj zisku Poľského pohára, pracoval so slabším a najmä mladším kádrom hráčok. „Väčšine dievčat, vrátane cudziniek, chýbali skúsenosti. Napriek tomu sme neraz hrali pekný basketbal. Zdolali sme napríklad Polkowice, proti Gdyni, ktorá v súťaž ani raz neprehrala, sme hrali ,egálovo’ takmer tridsaťosem minút, čo bolo pre celý kolektív radostné. Družstvo malo za sebou vzhľadom na všetky okolnosti solídnu sezónu,“ skonštatoval bývalý československý reprezentant, účastník ME 1987 a 1991.

Wisla Krakov sa v ročníku 2019/20 nezapojila do žiadnej medzinárodnej súťaže, čo umožnilo Štefanovi Svitekovi takmer každý týždeň prísť na deň-dva domov do Košíc. Veď autom je to zhruba 250 kilometrov. Preto nemal žiadny problém rýchlo zbaliť v Krakove svoje veci a vrátiť sa na Slovensko na začiatku karanténnych opatrení. Podľa neho by tam aj tak nebol výrazne dlhší čas. Bolo totiž veľmi pravdepodobné, že by Wisla skončila svoje účinkovanie už v úvodnom kole play-off.

„Neviem, čo bude s basketbalom v Krakove. Priznávam, že mesto aj viacerí tamojší ľudia mi prirástli k srdcu. Najradšej by som tam ešte pracoval. Raz sa šíri fáma, že tam ženský basketbal v najvyššej súťaži celkom skončí a vzápätí ju vytláča nová, že sa všetko obnoví. Nemám však veľké ilúzie,“ pokračoval muž, ktorý okrem spomínaných troch sezón v Krakove pracoval v Poľsku aj v Toruni v ročníku 2018/19.

Štefan Svitek teda ešte nevie, či a kde bude v najbližšej sezóne klubový tréner, ale bez práce neostane. Veď od leta 2017 je kormidelník českej ženskej reprezentácie (predtým bol trénerom hráčok Maďarska), s ktorou sa predstavil aj na záverečnom turnaji ME 2019. Do novej kvalifikácie ME vykročili Češky v novembri úspešne. Najprv vyhrali v Cagliari nad domácim Talianskom 62:52, potom v Prahe nad Rumunskom tesne 60:59.

„Výkon v druhom zápase výrazne ovplyvnila únava po celodennej ceste z ďalekého Cagliari. Zavčas rána sme leteli najprv do Ríma, odtiaľ do Mníchova a potom sme ešte šli autobusom do Prahy,“ vrátil sa 53-ročný tréner k začiatku kvalifikácie ME 2021. Z hľadiska výsledkov ho považuje za vydarený, ale ešte o ničom nie je rozhodnuté. V štvorčlennej D-skupine ešte bude hrať Česko dvakrát proti Dánsku a odvety s Talianskom a v Rumunsku.

S reprezentantkami Česka mal naplánovaný bohatý program od 11. mája do 20. júna 2020. Najprv mala byť príprava v Mariánskych Lázňach a Trutnove, potom účasť na zaujímavom turnaji v Kanade a ešte aj po dva medzištátne zápasy proti Maďarsku, Nemecku a Slovensku. „Štart v Kanade sme zrušili a zrejme padnú aj ďalšie plány. Ak to však situácia predsa len dovolí, absolvoval by som s hráčkami v júni aspoň dvojtýždňový kemp v Prahe,“ pridal Štefan Svitek, ktorý je v týchto dňoch v dobrovoľnej karanténe v Košiciach. Zväčša je totiž iba v spoločnosti manželky Gabriely, 22-ročného syna Marca a 19-ročnej dcéry Sophie, keďže výrazne obmedzil kontakty s cudzími ľuďmi.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.