K titulom mi pomohli aj tréningy MMA, priznáva Shaq. Za bitku s Bryantom ponúkol 10 000

Publikované: 18.04.2020 Autor: basket.sk Foto: SITA/AP

Shaq O´Neal, Kobe Bryant (Foto: SITA/AP)

Shaquille O’Neal bol dominantný pod košom nielen vďaka rýchlosti a obratnosti, ale mal aj tajnú zbraň. Ako priznal s odstupom niekoľkých rokov, na začiatku kariéry mu pomohli tréningy MMA.

Mohutný pivot bol v najlepších rokoch skvelým atlétom. Keď končil univerzitu LSU a mieril do NBA, mal vertikálny výskok takmer 100 cm.

Ako povedal pred pár dňami v rozhovore pre ESPN, na prelome tisícročí pravidelne praktizoval zmiešané bojové umenia.

MMA sú jeden z dôvodov, prečo som sa stal šampiónom. Na začiatku som trénoval len basketbal. Ale pod košom to často bolo aj pretláčanie či zápasenie. A tak som vyhľadal kamaráta a kouča Jona Burka a v Orlande sme trénovali zmiešané bojové umenia. Dostal som sa vďaka tomu do skvelej kondície,“ prezradil v rozhovore a pokračoval:

Písal sa rok 2000. **Vyhrali sme titul, dominoval som. Potom prišiel druhý a tretí. Vymenili ma do Miami, tam som získal ďalší titul. Bol som v plnej sile – aj vďaka MMA."

Súboje v klietke mu bližšie predstavil bývalý šampión UFC a aktuálne hviezda organizácie ONE Championship Vitor Belfort. Shaq sa rýchlo zaradil medzi oddaných fanúšikov a teraz považuje bojovníkov MMA za športovcov so skvelou fyzičkou.

„Na tréningoch a v zápasoch si musia prejsť peklom. Mám rád fyzický šport, rovnakým štýlom som hral basketbal. MMA bojovníci sú skvelo pripravení, majú výbornú kondičku, Imponuje mi to“ dodal O´Neal.

Vyvolaj bitku s Kobem, zaplatím ti

Shaq je ústrednou postavou aj ďalšieho príbehu. Isaiah “JR” Rider posilnil Los Angeles Lakers počas sezóny 2000/01. Práve vtedy sa začínal spor medzi O´Nealom a Kobem Bryantom.

Konflikt dvoch superhviezd mal za následok trejd Shaqa do Miami o pár rokov neskôr. Ešte predtým však stihli spolu vyhrať s Lakers tri majstrovské tituly.

Rider pre Miami Herald spomínal, aká atmosféra vládla v šatni kalifornského mužstva.

Bol to asi môj tretí tréning s tímom. Prišiel za mnou Shaq a povedal, že ak vyvolám bitku s Bryantom, tak mi zaplatí. Odvetil som, že určite žartuje. S vážnou tvárou povedal, že nie a že peniaze – 10 000 dolárov – má pripravené v šatni. Nemohol som uveriť tomu, čo mi navrhol,“ vyhlásil Rider a dodal:

Nikdy by som, samozrejme, na spoluhráča ruku nepoložil. O Bryantovi to platí extra. Z tímu by ma vykopli bleskovou rýchlosťou.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.