Som jeden z najlepších rozohrávačov na tomto drafte, tvrdí o sebe taliansky reprezentant

Publikované: 17.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: espn.com

Nico Mannion (Foto: espn.com)

Kvalifikácia na minuloročný svetový šampionát bola neuveriteľne komplikovaná. Napríklad Taliani museli najprv prejsť cez prvé kolo, v ktorom si zmerali sily s Chorvátskom, Holandskom a Rumunskom. Potom na nich čakalo ešte druhé kolo, kde bolo treba odohrať ďalších šesť stretnutí.

Postup do druhého kola však mali Taliani zaistený už pred posledným súbojom s Holandskom, a preto mohol ich kouč Romeo Sacchetti spraviť niekoľko zmien v zostave.

V Groningene, kde sa konal posledný skupinový zápas, dostal šancu aj rozohrávač Niccolo „Nico“ Mannion, ktorý mal v tom čase iba 17 rokov. V stretnutí, ktoré Taliani napokon prehrali 66:81, odohral mladučký tvorca hry 29 minút a 40 sekúnd, pričom zaznamenal bilanciu 9 bodov a 2 doskoky. Pre Manniona to bol prvý a zatiaľ aj posledný zápas v drese seniorskej reprezentácie Talianska.

Odvtedy stihol odohrať jednu sezónu na Pinnacle High School vo Phoenixe a po nej sa presunul na University of Arizona v Tucsone, kde si na svoje konto pripísal 32 stretnutí za Wildcats. V budúcom ročníku ho však už fanúšikovia univerzitného tímu neuvidia, Nico Mannion sa totiž podľa očakávania prihlásil na draft do NBA.

V rebríčku ESPN Top 100 je Mannion na 14. mieste a medzi rozohrávačmi je považovaný za jedného z najlepších v tomto ročníku. „Nico je výnimočný spoluhráč a z pohľadu kouča hráč, ktorý sa veľmi dobre trénuje. Zároveň je to človek, s ktorým je vždy zábava. Myslím si, že ako rozohrávač má v NBA pred sebou skvelú budúcnosť. Všetci na univerzite mu prajeme to najlepšie,“ povedal na adresu svojho zverenca tréner Wildcats Sean Miller.

Neďaleko od domu má telocvičňu

Nico Mannion, ktorý sa narodil 14. marca 2001 v talianskej Siene, pochádza zo športovej rodiny. Jeho matka Gaia Bianchiová je bývalá volejbalistka, ktorá si zahrala za taliansky národný tím. Mannionov otec Pace je bývalý basketbalista, ktorý odohral v NBA 224 zápasov a potom sa presunul do Talianska, kde lombardskému Cantu pomohol v roku 1991 k zisku Koračovho pohára.

Junior síce vyrastal v Spojených štátoch, ale reprezentuje Taliansko. Okrem jedného zápasu za mužské áčko odohral za Talianov európsky šampionát vo vekovej kategórii do 16 rokov.

„Moje medzinárodné skúsenosti budú veľké plus,“ skonštatoval šikovný rozohrávač v rozhovore pre ESPN. „Zahral som si proti rovesníkom, ale aj proti seniorom. Myslím si, že som dokázal, že patrím na Hoop Summit a že som jeden z najlepších rozohrávačov na tomto drafte,“ dodal 19-ročný basketbalista.

Taliansky reprezentant sa momentálne nachádza doma v Arizone, kde má prístup do telocvične a posilňovne. Tu sa individuálne pripravuje na draft do NBA.

„V prvom rade sa snažím myslieť pozitívne a vyrovnať sa s tým, čo sa v týchto dňoch deje vo svete v súvislosti s koronavírusom, ktorý zasiahol aj do mojich príprav na draft. Mám však veľké šťastie, že mám neďaleko od domu k dispozícii telocvičňu, kde môžem strieľať na kôš a dvíhať činky. Okrem toho sledujem videá Steva Nasha a Chrisa Paula, od ktorých sa učím, ako využívať clony,“ prezradil Nico Mannion.

Talentovaný tínedžer sa síce môže naplno venovať tréningu v telocvični, ale mysľou býva často v Taliansku, kde žije rodina z matkinej strany. „Už sú to týždne, čo sú v domácej karanténe. Moja matka s nimi komunikuje každý deň. Je to divné, že práve teraz bude draft, ale pre všetkých je situácia rovnaká. Musíme sa chrániť a plniť pokyny, ktoré dostaneme. Keď sa budeme všetci riadiť pravidlami, tak bude všetko v poriadku,“ vyjadril sa Nico Mannion.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV 81:61
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT 116:38
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK 03.07.2020 CBK CBK
STT STT 03.07.2020 LUC LUC
MBK MBK 58:19
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE 57:6
03.07.2020
STL STL