Cestovala 2 dni v autobuse s nakazenými koronavírusom, rúško ju ochránilo

Publikované: 16.04.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: archív MF

Mária Felixová

Mária Felixová si toho za posledné týždne prežila veľa. Zo Španielska sa nemala ako dostať domov letecky, tak cestovala autobusom s desiatkami ďalších Slovákov. Podstúpila povinnú karanténu v štátnom zariadení a taktiež testy na nový koronavírus. Bola negatívna.

Bývalá reprezentačná pivotka hrala najvyššiu súťaž v Zamore, za tím Deportivo Zamarat. Zatiaľ čo na Slovensku sa už robili prvé opatrenia, v Španielsku všetko trvalo dlhšie.

,,Najprv sme mal hrať zápas na Tenerife bez divákov, neskôr nám dva zápas odložili a až potom pochopili, že situácia je vážna a zápasy úplne odložili na neurčito. Medzitým sa na Slovensku zatvárali letiská a začínali prvé veľké obmedzenia. V Španielsku to nikto neriešil. Ulice boli plné ľudí, veď bol akurát karneval,” začala rozprávanie 29-ročná Ružomberčanka.

Do Španielska ju v tom čase mali prísť pozrieť rodičia. Plánovali spolu precestovať okolie a navštíviť aj neďaleké Porto. ,,Zrušili sme to ešte predtým, ako začal počet obetí v Európe narastať. Veď zdravie je dôležitejšie ako zážitky. Pár dní na to oznámila španielska vláda núdzový stav so zákazom vychádzania. Ulice sa vyprázdnili, čo som sledovala z okna bytu, ktorý som mala priamo nad pešou zónou,” opisuje dianie v Zamore Felixová.

Mária Felixová

Z klubu jej nepomohli

Keďže viacero susediacich krajín so Slovenskom prestalo prijímať lety zo Španielska, obrátila sa 191 centimetrov vysoká pivotka na slovenskú ambasádu v Madride.

,,Mohla som ešte letieť do Budapešti, ale to by bolo tak narýchlo, že by som si ani nestihla pobaliť veci a tak som napokon čakala až na autobus, ktorý zabezpečila ambasáda pre nás, pracujúcich a študentov, ktorí sme sa chceli vrátiť domov. Ešte pred odchodom som skočila do obchodu, kúpiť si ovocie na cestu. Stretla som približne 20 ľudí a len štvrtina mala nejakým spôsobom chránené ústa. Ja som použila šál a zimné rukavice, aj keď bolo vonku 20 stupňov. Rúško som si šetrila na cestu domov.”

Mária Felixová

Prvé nepríjemné pocity prišli ešte večer pred cestou na Slovensko. ,,Ten večer som nemohla zaspať. Prišla na mňa prvá veľká vlna úzkosti. Zle sa mi dýchalo a pri každom malom zakašlaní som sa už videla s koronou. Nie som paranoidná, no v tej situácii, sama zavretá v byte v Španielsku, ktoré sa každým dňom počtom obetí približovalo ku kritickému Taliansku, no nebolo mi všetko jedno,” priznáva Felixová.

Repatriačný odvoz domov začínal v Madride. Tam sa musela Mária najprv nejako dostať. ,,Z klubu sa na mňa vykašľali. Nikto ma nechcel odviesť, pretože nechcel ísť do španielskeho epicentra nákazy – Madridu. Musela som cestovať vlakom, čo ma spočiatku desilo. Myslela som, že bude preplnený a že sa v ňom určite nakazím. Nakoniec som prišla na nástupište, kde sme stáli dokopy traja. A tak som cestovala sama vo vozni,” priznáva prvú veľkú úľavu Majča.

Mária Felixová

40 hodín autobusom

Ľudia z ambasády porozdeľovali cestujúcich do autobusov, pomáhali s batožinou a vypisovali čestné prehlásenia. ,,V nich sme museli súhlasiť s povinnou štátnou karanténou, s odobratím vzoriek na test korony a prehlásiť, že sa cítime zdravo a že celú cestu budeme mať na tvári rúško. Oznámili nám, že cesta bude trvať 40 hodín. Skoro ma vystrelo. Počítala som najviac s 30 hodinami,” spomína Felixová.

,,Po 11 hodinách jazdy nám oznámili, že si musíme prestúpiť do iného autobusu. Kým v Španielsku bolo nariadenie, že autobusy môžu byť zaplnené maximálne do tretiny, vo Francúzsku to neplatilo. Nastala totálna plnka, 65 ľudí v jednom autobuse,” približuje situáciu sympatická blondínka.

Vtedy ešte nikto netušil, do ktorej karantény títo ľudia pôjdu. Hoci najčastejšie sa hovorilo o Gabčíkove. ,,Nespala som dve noci, až napokon po 32 hodinách cesty sme prekročili slovenské hranice. Pred autobus sa zaradili policajné autá a viedli nás, no ani šoféri nevedeli kam. To kvôli tomu, aby nás do cieľa nemohli prísť čakať a doslova uniesť domov naši príbuzní,” vysvetľuje Maja. Napokon mala celkom šťastie, lebo Smrekovica, kam ich policajti viedli, sa nachádza len kúsok od jej rodného Ružomberka.

Mária Felixová

Na Smrekovicu sa však z neďalekej dediny kvôli snehu nedalo dostať hocijakým vozidlom a tak unavení Slováci čakali vo svojom autobuse na pristavenie tatrovky. Po vyše 40 hodinách cesty vystúpili do poriadneho mrazu, zväčša v teniskách a mikine, keďže kvôli španielskemu teplému počasiu nič iné nemali.

V snehu v mikinách a plátenkách

,,Posadili sme sa na studené špinavé lavice a tatrovka s otvorenou korbou nás 40 minút viezla v totálnej zime na chatu do karantény. V snehu nás nechali čakať ďalších 20 minút na pridelenie izby a my v mikinách a plátenkách sme na ľade vtipkovali, že ak aj koronu mať nebudeme, tak minimálne zápal priedušiek áno.”

Do neveľkej izby s malým strešným oknom sa dostala Majča spolu s ďalšími tromi ženami, teraz už kamarátkami.

,,Len na zopakovanie. Cesta na ubytovanie na Slovensku z bytu zo Zamory začala v nedeľu o 16.00 a skončila v utorok 14.30. Bolo to nekonečné. Na izbe sme si dali konečne dole rúška, veď ak by to jedna z nás mala, za tých pár dní by sme to dostali určite všetky. Boli sme super partia, sadli sme si ľudsky a počas dlhých dní čakania na testy nám pomohol humor a dlhé rozhovory. S ostatnými sme komunikovali len cez skupinu na facebooku, keďže pokuta za vyjdenie na chodbu bola až 1600€.”

Mária Felixová

Jedlo dostávali v karanténe pred dvere, v plastových nádobách a s plastovým príborom. Po zaklopaní museli počkať 30 sekúnd a až potom mohli bezpečne otvoriť dvere bez toho, aby ohrozili personál chaty.

,,Tretiu noc som sa zobudila okolo jednej na to, že sa mi nedá dýchať. Všade bola tma a tak som išla rýchlo k oknu, lebo ma pochytila obrovská úzkosť a klaustrofóbia. Zvonku som necítila žiadny vzduch a to som bola v okne vystrčená do pol pása. Nepomohlo mi ani opláchnutie sa studenou vodou či rozsvietenie svetla v kúpeľni. Prechádzala som sa po izbe a snažila sa chytiť dych. Bolo to peklo. Pomohla mi až spolubývajúca, ktorá sa so mnou začala rozprávať o kadečom inom, ako o našej karanténe,” spomína na najťažšie chvíle Felixová.

,,V minulosti som zažila napríklad od trénerov naozaj veľký psychický tlak, ale nebol to tlak, ktorý by na mňa vytvorila moja vlastná hlava a telo. Doteraz nemôžem úplne dobre spávať. Ale pomáha mi domáca pohoda a cvičenie,” priznáva.

Mária Felixová

Testy na vírus COVID-19 im prišli urobiť piaty deň pobytu. ,,Prišiel veľmi vtipný chalan v skafandri, ktorý s nami žartoval a celé testovanie nám uľahčil. Výter z hrdla nebol príjemný, ale dal sa vydržať. Výter z nosa s 10 centimetrov dlhou paličkou bol hrozný. S pocitom, že sa mi špáral až v mozgu, som to samozrejme zvládla a na výsledky sme potom čakali ešte dva dni.”

Našťastie negatívna

Že je Majča na nový koronavírus negatívna sa dozvedela o 5 minút 12. Doslova. ,,O 11:55 nám všetkým štyrom na izbe prišiel naraz mail, že sme negatívne a môžem ísť domov. Asi nikdy som sa z ničoho netešila tak, ako z tejto správy. A to som s ružomberským gymplom vyhrala titul majsteriek sveta,” smeje sa s odstupom času Felixová. Z jej skupiny, s ktorou cestovala dva dni v autobuse bolo 6 ľudí pozitívnych.

,,Tu sa ukázalo, ako sú tie rúška dôležité. Síce sme na ne celý čas nadávali, ako sa s nimi nedá dýchať, ale podľa všetkého nás zachránili od nákazy. Nikomu by som nepriala povinnú karanténu s takouto maximálnou ostrahou, pretože je to psychicky veľmi náročné. Bola to určite najdlhšia a najzaujímavejšia cesta domov po sezóne, akú som kedy zažila. A určite už takú ani nezažijem,” dodáva Felixová, ktorá sa rozhodla svoju športovú kariéru ukončiť.

Mária Felixová

,,Už počas sezóny som vedela, že je moja posledná. Koronavírus to nijako neovplyvnil. Prišiel čas posunúť sa ďalej. Pri basketbale určite zostanem. Študovala som trénerstvo a chcem sa mu v budúcnosti venovať,” uzatvára basketbalistka, ktorá okrem ružomberského dresu obliekala aj dresy Banskej Bystrice, Piešťanských Čajok, BLK Slávie Praha, švédskeho Luleå Basket a Deportiva Zamarat.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%