Defenzívny špecialista absolvoval základnú školu v Senegale, strednú v Japonsku a vysokú v USA

Publikované: 15.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Maurice Ndour (Foto: euroleague.net)

Real Madrid je najúspešnejší basketbalový klub v Európe a mnohým hráčom trvá dlhý čas, kým sa prepracujú do jeho mužstva. Niektorým sa to nepodarí nikdy. Senegalčan Maurice Ndour však nepatrí ani do jednej skupiny. Koncom kalendárneho roka 2015, keď začínal svoju profesionálnu kariéru, mu kráľovský klub ponúkol zmluvu a neznámy mladík sa dostal do tímu úradujúceho európskeho šampióna.

Maurice Ndour sa premiérovo predstavil v drese Realu Madrid 11. decembra 2015 na palubovke Bayern Mníchov, takže sa stretol aj s Antonom Gavelom. Pre Senegalčana to bol oficiálne začiatok profesionálnej kariéry, no v tom čase už mal za sebou veľmi dlhú cestu. To myslíme doslovne.

„Vyrastal som v mestečku M’Bour, ktoré leží približne osem kilometrov od hlavného mesta Dakar. Volali sme ho malé pobrežie, pretože tam bolo veľa rybárov, krásne pláže a celkovo to bolo veľmi pekné mesto,“ povedal Maurice Mdour v rozhovore pre oficiálnu stránku európskeho pohára číslo jeden.

Tak ako pre mnohých mladých chlapcov v Afrike, ani pre Ndoura nebol basketbal voľbou číslo jeden. „Začínal som s futbalom, ale keď som mal osem rokov, tak som to jednoducho zabalil a začal som sa pofľakovať s kamarátmi. Mojej matke sa to však nepáčilo a jedného dňa sa ma spýtala, či by som nechcel vyskúšať basketbal. Mala totiž známeho, ktorý pracoval v miestnom klube ako tréner, a preto chcela, aby som za ním šiel. Hneď na prvom tréningu som sa zamiloval do basketbalu a odvtedy som ho neprestal hrať,“ dodal 27-ročný basketbalista.

Ndour sa každým tréningom zlepšoval a keď mal 15 rokov, patril už k najlepším senegalským hráčom vo svojom ročníku. Vtedy prišiel moment, ktorý mu výrazným spôsobom zmenil život.

„Hral som na jednom turnaji a tam ma oslovil človek, ktorý sa ma spýtal, či by som nechcel ísť na strednú školu do Japonska, kde by som mohol pokračovať v basketbale. Volal sa Assane Badji a pracoval pre basketbalovú akadémiu, ktorá pomáha mnohým africkým deťom. Uvidel vo mne talent a chcel mi dať šancu, aby som ho mohol ďalej rozvíjať,“ zaspomínal si Maurice Ndour.

Keď o tomto stretnutí povedal svojej matke, tá mu sprvoti nechcela vôbec veriť. „Myslela si, že si z nej uťahujem. Potom však povedala, aby som zavolal Assanovi Badjimu a pozval ho na návštevu, že sa s ním chce porozprávať. On prišiel, porozprával sa s ňou a pustila ma. Bral som to ako šancu spoznať nový kontinent, jeho kultúru a jazyk s tým, že popri tom budem hrať basketbal. V tom čase som nepremýšľal nad tým, kam by som to v budúcnosti mohol dotiahnuť. Toto celé prišlo znenazdajky.“

Senegalský tínedžer odletel o niekoľko týždňov neskôr do mesta Okayama, kde okamžite spoznal japonské mravy.

„Na letisku som si ako prvé všimol, že veľa ľudí má na tvári rúško. Veľmi rýchlo som však zistil, že tak robia z rešpektu. Keď bol niekto nachladnutý, na tvári mal rúško, pretože nechcel nakaziť niekoho ďalšieho,“ skonštatoval Maurice Ndour, ktorému pri aklimatizácii v Japonsku pomohli ďalší zahraniční študenti. „Na internáte bolo hneď niekoľko športovcov z cudziny. Boli tam futbalisti z Brazílie, tenista z Tchaj-wanu a dokonca aj jeden Senegalčan, ktorý už bol súčasťou basketbalového tímu. On mi ukázal, ako funguje život v Japonsku,“ prezradil Ndour.

V roku 2011 sa Maurice Ndour presunul do Spojených štátov, kde hral vysokoškolský basketbal na Monroe College (2011 až 2013) a Ohio University (2013 až 2015). Do NBA ho síce nedraftovali, ale po sezóne strávenej v Reale Madrid mu zmluvu ponúkol tím New York Knicks, za ktorý odohral celkovo 32 zápasov, pričom štyrikrát ako člen základnej zostavy.

Potom nasledovala ďalšia dlhočizná cesta, keďže Ndour prijal ponuku ruského klubu UNICS Kazaň, kde sa v sezóne 2018/19 stal najlepším obrancom VTB ligy. Od minulého leta pôsobí v španielskej Valencii.

Za kľúčový moment však považuje svoju japonskú skúsenosť. „Bola to najlepšia vec, aká sa mi mohla stať. Platí to z basketbalovej, ale aj ľudskej stránky. Naučil som sa tvrdo pracovať, byť disciplinovaný, rešpektovať ľudí a prijímať výzvy. Na Japonsko mám len tie najkrajšie spomienky. Pre mňa to bola úžasná skúsenosť, ktorú by som za nič na svete nevymenil,“ zdôraznil Maurice Ndour.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%