Určili sme najlepších smečiarov NBA. Víťaz nie je Jordan, ani LeBron

Publikované: 15.04.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: SITA/AP

Vince Carter

Smeče, dunky, bodačky – vyberte si názov, aký chcete. Efektné akcie, keď hráč zapichne loptu do koša, neodmysliteľne patria medzi dôležité basketbalové korenie.

V spolupráci s kolegami z rešpektovaného zámorského portálu Bleacher Report sme zostavili poradie najlepších in-game smečiarov histórie NBA.

Prečo „in-game“? Pretože je rozdiel medzi smečovaním zo zábavy na tréningu a medzi tým, keď to hráč dokáže počas ostrého zápasu proti jedno či viacčlennej obrane. Menoslov obsahuje hráčov, ktorí z dunkov urobili dôležitú súčasť svojho ofenzívneho repertoáru.

Elita spĺňa najprísnejšie kritériá, do top 10 sa nedostali hviezdni dunkeri ako Tracy McGrady, Dwight Howard či Kobe Bryant.

10. CLYDE DREXLER

Skvelý krídelník mal smolu, že hral v ére Michaela Jordana. Skokanskými schopnosťami zaujal už na Houstonskej univerzite, kde dostal prezývku Clyde The Glide.

Efektívny zakončovateľ sa dočkal vytúženého titulu nie s Portlandom, ale v sezóne 1994/95 s Houstonom. Ak sa v súčasnej dobe aplauduje LeBronovi Jamesovi a Russellovi Westbrookovi za to, že sa roky udržiavajú v skvelej fyzickej forme, rovnaké tvrdenie platí spätne aj o Drexlerovi.

Top dunk

9. SHAQUILLE O´NEAL

Môžete ho milovať alebo nenávidieť, ale Shaq patrí medzi najlepších pivotov histórie. A zastane si aj svoje miesto medzi najlepšími smečiarmi.

Keď končil univerzitu LSU, jeho vertikálny výskok z miesta bol takmer 100 centimetrov. Boli hráči vysokí ako on, boli aj takí, čo mali rovnakú rýchlosť, ale nikto nebol taký silný a mrštný ako Superman.

Top dunk

8. SHAWN KEMP

Jeden z basketbalových enfant terrible patril počas najlepších rokov medzi top dunkerov. S rozohrávačom Garym Paytonom vytvorili skvelú dvojičku.

Atletický power forvard ničil súperov pod košom energiou a silou. Jeho nižšie uvedený dunk zobrazuje niečo, čo sa v súčasnej NBA už nedeje – smeč a následné podanie rúk.

Top dunk

7. DARRYL DAWKINS

Rečou čísiel nebol žiadna hviezda v porovnaní s ostatnými menami na tomto zozname. Jeho priemery hovoria jasnou rečou – 12,1 bodu, 6,1 doskoku a 1,3 asistencie.

Avšak Dawkins bol jedným z priekopníkov, ktorí v 70-tych rokoch pozdvihli smečovanie na vyššiu úroveň. V NCAA boli dunky desať rokov zakázané. Dôvod? Pre černošských hráčov to bol až príliš ľahký spôsob zakončenia.

Ako je vidno na videu, Dawkins smečoval s takou silou, že za tri týždne rozbil dva koše.

Top dunk

6. BLAKE GRIFFIN

Ak by Griffin nemal zdravotné problémy, aj dnes by patril medzi najdominantnejších hráčov v súťaži. Atletický krídelník počas Slam Dunk Contestov skákal cez autá, počas zápasov cez vyšších protihráčov – ako cez Mozgova vo videu.

V LA Clippers dostával prihrávky od Chrisa Paula, dunky Griffina a DeAndreho Jordana zabávali divákov počas éry Lob City.

Top dunk

5. DOMINIQUE WILKINS

Dominique Wilkins nemal šťastie na tímové úspechy. Nikdy si nezahral ani v konferenčnom finále a jeho výkony zostali v tieni „svätej trojice“ Michael Jordan, Magic Johnson, Larry Bird.

Jeho hviezda vystrelila do výšin, keď na Slam Dunk Conteste 1985 zdolal špičkových súperov Jordana, Juliusa Irvinga či Drexlera. Smečiarsky triumf zopakoval o päť rokov neskôr. Tzv. windmill dunk priviedol takmer k dokonalosti.

Top dunk

4. JULIUS ERVING

Štvrté miesto patrí „praotcovi všetkých smečov“ Juliusovi Ervingovi. Krásnymi smečmi sa prezentoval už počas pôsobenia v ABA a keď sa táto súťaž spojila s NBA, jeho dunky videla celá krajina.

Dole uvedený smeč, tzv. Rock The Baby Dunk, ktorý Erving predviedol vo vybičovanom zápase proti LA Lakers, patrí medzi ikonické momenty novodobej histórie profiligy.

Top dunk

3. MICHAEL JORDAN

O Jordanovi už bolo povedané takmer všetko. Ak ešte niečo chýba, dozviete sa to v očakávanom 10-dielnom dokumente ESPN.

Jordan bol majstrom takmer každej basketbalovej aktivity a to sa týka aj dunkov. Prezývku „Air“ dostal pre schopnosť zavesiť sa do vzduchu počas jump shotu, ale skokanské kvality ukazoval aj pri smečoch.

Jeho dunky možno neboli energické ako tie od Russella Westbrooka či efektné ako v prípade Vinca Cartera, ale takmer vždy boli efektívne.

Top dunk

2. LEBRON JAMES

Rovnako, ako ostatné veci v súvislosti s Jamesom, aj pri atleticizme je najviac obdivovaná jeho konzistentnosť. Inými slovami – 35-ročný LeBron smečuje s rovnakou energiou, ako keď mal 18.

Na začiatku kariéry, keď obliekal dres Clevelandu, bol zrejme najlepším atlétom v histórii NBA. Hlavu pri smečoch mal pravidelne nad obručou a bolo mu jedno, či sa k nim dostane cez obranu alebo po rýchlom protiútoku.

Zo svojho vzdušného umenia nič nezabudol. V novembri zasmečoval cez Nemanju Bjelicu spôsobom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani 20-roční mladíci.

Top dunk

1. VINCE CARTER

Prvé miesto nie je pre viacerých žiadne prekvapenie. Vince Carter je pre mnohých jasnou jednotkou. Parádnymi smečmi zabával fanúšikov dvadsať sezón.

Určiť Carterov najlepší smeč je náročné, ale nad všetkými vyčnieva jeho dunk na olympiáde v Sydney 2000. V zápase proti Francúzsku preskočil 218 cm vysokého pivota Frédérica Weisa a predviedol jeden z ikonických momentov pod piatimi kruhmi.

Top dunk

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%