Madzin dostal dôveru a v Leviciach nesklamal: S hráčmi čakáme, či do leta začneme trénovať

Publikované: 13.04.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Lukáš Droppan

Tréner Michal Madzin a lavička, Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

Tridsaťštyriročný Michal Madzin je najmladším trénerom v SBL. Po odchode zo Svitu viedol ambiciózne Levice. Kariérnu výzvu počas prvého roka v novom pôsobisku zhodnotil v rozhovore. Pracoval s tímom, v ktorom je viacero slovenských reprezentantov. Pred predčasným koncom sezóny boli Patrioti na druhom mieste.

Tridsaťtisícové mesto je dlhé roky basketbalovou baštou. V levickej hale sledujú domáce zápasy stovky fanúšikov. Tí najvernejší cestujú s tímom na vonkajšie stretnutia.

Po štvorročnej a úspešnej ére slovinského trénera Tea Hojča, dostal šancu na rozvoj klubu i seba mladý slovenský kouč. Po príchode potreboval čas. Michal Madzin postupne ukázal trénerský potenciál.

Patrioti účinkovali v Alpsko-jadranskom pohári. Dostali sa do štvrťfinále. V lige podávali konzistentné výkony. Levičania boli najlepším tímom v obranných doskokoch (727) a druhí v úspešnosti trojok (37,3%) i stratách.

Nezažiarili individuality, ale celý kolektív. Tímovosť, súdržnosť, bojovnosť. Tím zdobili tieto faktory. Hoci mal klub štyri kolá pred koncom základnej časti po 28 zápasoch na konte 11 prehier, teda o jednu viac ako v predošlom ročníku, Madzin v premiérovej sezóne v Leviciach nesklamal.

Pred mesiacom predčasne ukončili sezónu SBL. Ako ste to prijali?

„Všetko prebiehalo veľmi rýchlo. Do poslednej chvíle sme mali nádej a poctivo sme trénovali a pripravovali sa na najbližší zápas. Mysleli sme si, že liga sa bude hrať ďalej bez divákov. Vôbec nám nenapadlo, že sa to skončí takto.

Postupne sa rušili aj ostatné súťaže. Uvidíme, či sa odohrá ešte niekoľko zápasov z tohoročnej sezóny NBA alebo Euroligy. Verím, že sa urobí všetko pre to, aby šport na Slovensku i vo svete dôstojne pokračoval.“

Pred zrušením súťaže patrilo tímu druhé miesto s bilanciou 17–11. Uspokojil vás levický vývoj?

„Sezóna bola neskutočne vyrovnaná. Najmä v závere sme zvládli zápasy, ktoré nám zabezpečovali druhú pozíciu po základnej časti a výhodné umiestnenie do play-off. Z hľadiska herného štýlu sme sa mohli zlepšovať. Stále bol priestor na posúvanie sa. Dolaďovali sme formu, aby sme boli úspešní.

Najkrajšie momenty v sezóne boli tie víťazné. Vybral by som prvý súťažný zápas v sezóne, keď sme vyhrali v Slovinsku v rámci Alpsko-jadranského pohára. Bol to pre mňa prvý zápas v levickom klube. Za najmenej vydarený považujem zápas v semifinále Slovenského pohára proti Lučencu.“

Prišli ste zo Svitu. Boli v novom pôsobisku klube i chvíle, kedy sa nedarilo a bolo vám ťažko?

„Samozrejme, k tomu sa však nebudem vracať. Vždy sme robili to najlepšie, čo sme vedeli. Veľmi mi pomohli Laco Lutovský, Laco Garaj a ostatní ľudia z vedenia klubu. To, že som dostal takú dôveru počas prvej sezóny v novom pôsobisku bolo pre mňa dôležité. Mal som podporu vo svojej rodine i priateľke.

Predtým vo Svite som vyrástol. Ľudia v klube sú pre mňa ako rodina. Každý, kto trénoval v materskom klube vie, čo to znamená. Na druhej strane, Levice prišli s novou filozofiou a pre mňa novou výzvou. Je to klub, v ktorom sa pracuje na top úrovni. Je tu výborné zázemie, cítil som dôveru a chuť na novú etapu klubu.“

Levice sa opierali o domácich hráčov. Napriek tomu nikto nevyčnieval, aby sa dostal vysoko v rámci individuálnych ocenení. Aký bol prínos Slovákov pre tím?

„Snažili sme sa hrať tímovo, a možno práve pre to individuálne ocenenia jednotlivcom ušli. Prvoradé musí byť vždy umiestnenie a prejav tímu.

V rámci pôsobenia pre tím sa najviac posunul Viktor Juríček. Pri porovnaní s minulými sezónami by som zase vybral Martina Bachana. Borisa Bojanovského so Šimonom Krajčovičom už z pohľadu veku, skúseností a kvality považujem za lídrov tímu. Milan Žiak je jedným z najlepších strelcov, akého som zatiaľ trénoval. Mladí hráči pracujú veľmi poctivo. V lete sa žiaľ nebudú môcť predstaviť v reprezentácii do 20 rokov. Pomohol im projekt 1. ligy, kde zbierali potrebné skúsenosti v seniorskej kategórii.“

Počas sezóny ste pracovali so šiestimi zahraničnými hráčmi z toho dvaja (Marty Hill, Mihkel Kirves) z Levíc odišli. Splnili legionári očakávania?

„Amin Hot a Marko Perovič boli s nami od leta a výborne zapadli do tímu. Boli platní počas celej sezóny. Chris Flemings a Alandis Harris prišli v čase, keď sme mali neskutočne veľa zápasov. Ich zapracovávanie bolo takmer bez tréningu, čo sa prejavilo na hernom prejave. Posledné zápasy ukázali, na čo tento tím mohol dosiahnuť. Každý, kto tu bol, nám pomohol a mal miesto v tíme. Nebudem polemizovať o ďalšej spolupráci, je to priskoro.“

Okrem vás majú pre novú sezónu zmluvy Martin Bachan, Boris Bojanovský, Viktor Juríček, Šimon Krajčovič a Samuel Volárik. Potešilo vás to? Zaujal vás z iného tímu nejaký hráč?

„Slovenské jadro ostáva pohromade. Filozofia klubu môže pokračovať. Na zložení tímu budeme postupne spoločne pracovať a až potom budeme konkrétnejší, kto a aký priestor bude mať na ihrisku. V lige bolo veľa zaujímavých individualít. Budovanie kádra do novej sezóny je dlhý proces. V tomto období ešte ťažší. Nevieme, čo sa bude diať.“

Ako monitorujete prípravu hráčov? Pomáha vám kondičný tréner Enriko Smak?

„Nevedeli sme, ako dlho bude táto situácia trvať. Chlapci nedostali žiadne individuálne plány. Komunikujú s našim kondičným trénerom Enrikom. Všetci sú profesionáli. Vedia, ako sa musia v takomto období o seba starať. Ak to bude možné, určite by sme chceli začať s tréningovým procesom. Netrúfam si odhadnúť začiatok spoločnej prípravy. Všetci čakáme na to, ako sa situácia vyvinie, a či to do leta stihneme.“

Ako ovplyvní pandémia slovenský basketbal? Budú mať kluby problémy s existenciou a príde divácka strata záujmu?

„Nevidím do ostatných klubov. Pre celú ligu bude veľmi dôležité, aby ostal minimálne rovnaký počet účastníkov. Dúfajme, že to tak bude. Myslím si, že fanúšikom basketbal už teraz chýba. Prajem si, aby sa nová sezóna rozbehla, a aby sme v nej videli takú podporu ľudí, ako tomu bolo doteraz.“

 
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK