Greg Monroe už jednu krízu zažil, ako tínedžera ho vyhnal z domu hurikán Katrina

Publikované: 12.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Greg Monroe (Foto: euroleague.net)

Americký basketbalista Greg Monroe patril v tejto sezóne medzi najlepších hráčov v Eurolige. V drese Bayernu Mníchov odohral všetkých 28 duelov, v ktorých sa mu podarilo nazbierať Index rating postačujúci na prienik do prvej desiatky. Z hľadiska tímových výsledkov to už nebolo také skvelé, keďže Bavori dokázali triumfovať iba v ôsmich prípadoch.

V závere základnej časti mal Bayern Mníchov šancu pridať niekoľko ďalších výhier, ale do hry vstúpil koronavírus, ktorý prerušil euroligovú sezónu. Pre Grega Monroea však súčasná krízová situácia nie je novinka. Ako rodák z mesta New Orleans sa v auguste 2005 (v tom čase mal 15 rokov) musel vyrovnať s následkami ničivého hurikánu Katrina, ktorý zmenil jeho rodisko na nepoznanie.

„V tom čase som bol druhák na strednej škole a bývali sme zhruba 15 minút od centra New Orleans. Pamätám si na deň, keď sme sa s rodinou rozhodli opustiť mesto. Sledovali sme správy, pretože varovania pred hurikánmi boli bežné každý rok. Vždy, keď bol v Mexickom zálive nejaký hurikán, museli sme sa mať na pozore,“ povedal Greg Monroe v rozhovore pre oficiálnu stránku európskeho pohára číslo jeden.

Hurikán Katrina však nebol bežný, považuje sa totiž za jednu z najničivejších katastrof v dejinách Spojených štátov. „Vtedy to bolo veľmi zlé a mesto odporučilo ľuďom evakuáciu, takže sme sa vzali a odcestovali do Houstonu, ktorý je vzdialený približne 500 kilometrov na západ od New Orleans. Často premýšľam nad tým, že sme mali veľké šťastie, pretože sme zostali spolu ako celá rodina. Nie všetkým sa to podarilo,“ dodal Monroe, ktorý si v tom čase myslel, že pobyt v Houstone bude krátkodobá záležitosť.

„Bývali sme v hoteli, kde sme si až po niekoľkých dňoch uvedomili, čo sa to vlastne stalo. Dozvedeli sme sa, že búrka priamo zasiahla New Orleans, potom to bol už domino efekt. Vedeli sme, že hurikán dorazí do mesta, ale nikto ani len netušil, že by to mohlo byť také hrôzostrašné. Keď sme odchádzali do Houstonu, mysleli sme si, že to bude na tri či štyri dni, ale napokon sme tam zostali mesiac a pol.“

Keď sa tínedžer Monroe vrátil so svojou rodinou domov, začali sa práce na obnove príbytku.

„Došlo k mnohým škodám. Prvé poschodie nášho domu bolo zaplavené, takže sme museli vymeniť úplne všetko: podlahu, nábytok aj elektrické spotrebiče. Zároveň sme museli opraviť strechu, pretože búrka do nej spravila dieru. Stále však tvrdím, že sme boli tí šťastní, pretože sme sa mohli vrátiť domov. Niektoré domy sú totiž do dnešného dňa opustené,“ skonštatoval absolvent Helen Cox High School, ktorý sa následne presunul na Georgetown University, kde sa dva roky učil, ako byť čo najlepší pivot.

Naučil sa to tak dobre, že v NBA odohral deväť sezón, počas ktorých zarobil viac ako 75 miliónov dolárov. Minulé leto sa rozhodol, že vo svojej kariére bude pokračovať v Európe. Zlanáril ho Bayern Mníchov, ktorý potreboval pod košom hviezdu. Greg Monroe očakávania naplnil a v 28 zápasoch nazbieral Index rating v hodnote 470.

V Eurolige je len šesť hráčov, ktorí dosiahli lepší individuálny výsledok ako pivot mníchovského klubu. Monroe odohral svoj najlepší zápas 27. februára v Petrohrade, kde k 26 bodom pridal aj 8 doskokov a 5 asistencií. Najmä vďaka nemu vyhrali Bavori 77:68, čím si dali nádherný darček k 120. narodeninám, ktoré v teň deň Bayern Mníchov oslavoval.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.