Ihring alebo Krajčovič? Porovnanie bolo vyrovnané, určili sme tesného víťaza

Publikované: 11.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Ihring vs. Krajčovič

V posledných dňoch sme dali na náš instagramový profil anketu, v ktorej sme sa vás pýtali, ktorý reprezentačný rozohrávač je podľa vás lepší – Mário Ihring alebo Šimon Krajčovič? 62% z vás označilo tvorcu hry Interu Bratislava, oproti 38% playmakera Patriotov Levice.

Pozreli sme sa bližšie, ako vidíme súboj dvoch osobností SBL. Rozdelili sme to na zopár kľúčových bodov.

Ofenzíva, schopnosť skórovať: Ihring

Mário Ihring je prevažne ofenzívny typ rozohrávača. V sezóne mal priemer 12,4 bodu na zápas, ale jeho bodové štatistiky sa postupne zlepšovali. V úvode ročníka ho obmedzovalo zranenia a slabšia forma. Potom však zlepšil najmä trojbodovú streľbu, ktorú mal na úrovni výborných 44%. Do popredia išiel aj jeho výborný vnik, kde používa účinný klamlivý pohyb telom po prvom driblingu.

V poslednom dueli sezóny proti Prievidzi nastrieľal 24 bodov, keď premenil päť zo šiestich trojbodových pokusov. Ihring je síce stále skôr „pass first guard“, má však všetky predpoklady, aby sa presadzoval čoraz viac aj ako strelec.

Šimon Krajčovič je iný typ hráča. Vyniká v odlišných činnostiach ako v streľbe. V ročníku mal priemer 10 bodov na stretnutie. V poslednom play-off naplno ukázal, že keď treba potiahnuť tím, vie byť aj strelcom. Rovnako postupoval aj v tomto ročníku. Naberal formu, v ostatných desiatich dueloch mal priemer 12,6 bodov na stretnutie. Potreboval by zlepšiť trojbodovú úspešnosť, ktorú mal na úrovni 31%, pričom má len dva pokusy na zápas, oproti 3,5 Ihringa.

Obrana: Krajčovič

Defenzíva sa Ihringovi dlhodobo vyčíta. Aj kvôli slabšej obrane hrával miestami menej, ako by sa v Interi Bratislava možno očakávalo. Treba však povedať, že Mário zapracoval aj na tejto činnosti a jeho obranné schopnosti išli hore. Škoda, že sa sezóna skončila tak skoro a nemohol ukázať viac v play-off. Musí vytrvať, ak sa chce presadiť smerom do Európy. Bez obrany nemá šancu.

Krajčovič už od príchodu do SBL naplno ukázal, že chýbajúce centimetre mu neuberajú od tvrdého prístupu v defenzíve. Reprezentácia možno aj kvôli nepríjemnému zraneniu Šimona na citlivých miestach stratila šancu v letnej predkvalifikácii už skôr. Tímu veľmi chýbal buldodží prístup odchovanca Považskej Bystrice. Napriek menšej výške má rozohrávač Levíc aj solídny doskok. V lige jednoznačne patrí medzi najlepších obrancov na svojej pozícii.

Vodcovské schopnosti: Krajčovič

Ihring má pohodovú povahu, niekedy sa dá povedať, že až voľnomyšlienkársku. Niekedy sa zabúda, že ešte nemá ani 22 rokov. Na ihrisku sa však nezľakne súperov. Bolo to vidieť napríklad v súbojoch s Handlovou, kde si odkazovali všeličo so skúsenejšími Tomášom Mrvišom či Marekom Jaššom. Na pravého vodcu na palubovke ešte Ihring úplne nedorástal, ale má k tomu nakročené.

Faktom je aj to, že v kádri Interu patril medzi najmladších. Dobrý vzor z hľadiska pracovnej morálky a prístupu k povinnostiam je pre neho Goran Bulatovič. Podobne ako v práci v obrane musí Mário vytrvať aj v raste ako líder. Očakáva sa to od neho najmä z hľadiska národného tímu.

Levice zmenili filozofiu a najskúsenejšími hráčmi sa zrazu stali predtým najmladší Slováci. Krajčovič je v 26 už vyspelým basketbalistom, ktorý si vie povedať svoje v kabíne. Pravého lídra robia z hráča tímové úspechy a dupľom, keď je rozohrávač. Šimon má na to, aby v budúcnosti potiahol svoju zostavu k vydareným výsledkom. Na palubovke si vie spraviť poriadok a usporiadať tím. Viedol ho k tomu už úspešný Teo Hojč, na ktorého prácu nadviazal Michal Madzin, ktorý bol sám počas hráčskej kariéry šikovným rozohrávačom s veľmi dobrou obranou.

Inter Bratislava vs. MBK Baník Handlová, Mário Ihring (4) (Foto: Vladimír Dorňák)

Tvorenie hry: Ihring

Ihring má v sebe showtime, ktorý zdvíha fanúšikov zo sedadiel. Najlepšie to v tejto sezóne bolo cítiť pri jeho spolupráci s Michaelom Fusekom. S obrovitým pivotom si skvele porozumeli a ich akcie alley-oop boli ozdobou sezóny. Mário musí stále pracovať na tom, aby nehral niekedy na krásu a hrával viac účelne. Niekedy má príliš veľa zbytočných strát. Štatisticky však mal výborný pomer asistencií, keď si ich za necelých 24 minút na palubovke pripísal 4,5.

Krajčovič až toľko „nevymýsľa“, nehľadá najkrajšiu prihrávku. Vie hrať systémovo, podľa toho, čo sú s tímom naučení. Dobre využíval pivotov Borisa Bojanovského s Viktorom Juríčkom po akciách pick'n'roll, respektíve pick'n'pop. Za priemerných 27 minút na palubovke mal 4,3 asistencie na zápas, čím si v lige vytvoril kariérne maximum.

Šimon Krajčovič (Foto: Vladimír Dorňák)

Basketbalové IQ: Ihring

Posudzovanie basketbalového IQ je vždy subjektívnou záležitosťou a viacero ľudí to môže vidieť rozličnejšie. Rozdiel medzi oboma rozohrávačmi je vidieť pri zvyšovaní intenzity, keď ich má súper dobre naskautovaných. Ihring má o niečo lepší dribling a vie lepšie improvizovať, aj keď to zaváňa miestami stratou,

Krajčovič viac potrebuje systém, na ktorý je tím naučený hrať. Na druhej strane vie zas súpera zavrieť v obrane. Ihring má však väčší potenciál, ktorý ešte môže posúvať ďalej a v tomto prípade hrajú pre neho aj centimetre, keď si toho môže dovoliť viac aj proti vyšším súperom.

Celkové hodnotenie tak tesne po výsledku 3:2 vychádza pre Mária Ihringa. Každopádne je dobré, že v lige máme podobne šikovných slovenských rozohrávačov, čo nám v minulosti dosť chýbalo.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%