Veľká zmena! LeBron James mení rázny názor, zachráni sezónu NBA?

Publikované: 10.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

LeBron James (23), LA Lakers (NBA, USA) (Foto: TASR/AP)

Dlhé týždne dozadu, kedy ešte nebolo vo svete toľko nakazených ľudí koronavírusom a zdravotnícka organizácia WHO nehovorila o pandémii, odpovedal LeBron James, že by si nevedel predstaviť dohrávanie sezóny bez divákov.

Odvtedy sa však udialo mnoho vecí. Od nakazenia viacerých hráčov na čele s dvojicou Utahu Rudy Gobert, Donovan Mitchell, viacerými z Brooklynu vrátane hviezdneho Kevina Duranta či Marcusa Smara z Bostonu, až po odloženie sezóny a uvažovania, čo ďalej.

Komisár NBA Adam Silver v posledných dňoch uviedol, že skôr ako v máji sa o ničom nerozhodne. Je takmer isté, že ak by sa ešte ročník profiligy rozbehol, tak to nebude skôr ako v júni. Aj to je veľmi neisté, keďže USA je pandémiou koronavírusu zasiahnuté najviac. Počet nakazených prekročil hranicu 400 tisíc a stúpa každým dňom.

Vážnosť situácie donútila zmeniť rázny názor aj najrešpektovanejšiu osobnosť ligy. V podobných momentoch to často býva aj o tom, ako sa zachovajú najväčšie hviezdy súťaže. Dupľom ak ide o NBA, čo je liga hráčov a nie majiteľov. Basketbalisti rozhodujú, kto s kým bude hrať a kde. James svoje rázne nie zápasom bez divákov mení. Pripustil, že by si vedel predstaviť dohrať sezónu bez divákov na jednom mieste kvôli bezpečnosti a zdraviu hráčov.

Zápasy na izolovanom mieste?

Keby sa malo hrať na jednom izolovanom mieste, či už vo Vegas alebo inde, kde by sme mohli byť v najväčšom bezpečí na ihrisko, alebo mimo neho, nech sa o tom rokuje,“ povedal novinárom James. „Všetko záleží od toho, aby nám majitelia klubov a vedenie ligy zabezpečilo komfort. Potom by sme mohli urobiť ďalší krok. Primárne však musí byť bezpečie,“ povedal trojnásobný šampión NBA.

Los Angeles Lakers majú ako jediný klub zo Západnej konferencie už isté play-off. Jamesova zmena postoju sa dá chápať aj z hľadiska veku. Ak sa tento ročník nedohrá, v budúcom bude mať už 36 rokov a nikto nevie povedať, či bude jeho šanca na titul tak veľká ako teraz.

Nedohraná sezóna by stála NBA obrovské peniaze z televíznych práv. Strata by prevýšila miliardu dolárov. K tomu treba pripočítať čínsky postoj. Komunistická krajina chce zrušiť dotovanie profilify potom ako na jeseň podporil generálny manažér Houstonu Rockets Daryl Morey boje za nezávislosť v Hong Kongu. Všetko to dáva dokopy zmeny v platovom strope, ktorý by mohol klesnúť aj o pätnásť miliónov dolárov. Pohyboval by sa tak na stomiliónovej hranici, čím by zrazil dole platy hráčov, ale aj možnosti podpisov hviezd.

Návrat Duranta? Fenomenálna forma Leonarda?

Ak by sa ročník podarilo obnoviť a dohrať cez leto, môže to priniesť aj veľké pozitíva. „Predstavte si, že všetci hráči prídu oddýchnutí s veľkou chuťou hrať a vyhrávať. Bolo by to úžasné,“ povedal pre ESPN niekdajší hráč a dnes analytik Matt Barnes.

Pauza môže priniesť veľké veci a pomeniť okruh favoritov. Najviac sa spomína Brooklyn Nets. Newyorskému klubu sa podarilo cez leto podpísať dvojicu najväčších hviezd v podobe Kevina Duranta s Kyriem Irvingom. Durant nemal pôvodne hrať celý ročník pre doliečovanie roztrhnutej achilovky. Zranenie si privodil počas vlaňajšieho finále. Irving sa zas zranil počas tohto ročníka. Ak by sa obaja dali dokopy a zasiahli by do obnovenej sezóny, z Nets by sa rázom zaradili medzi favoritov nielen vo Východnej konferencii, ale celej NBA.

O pozitíve oddychu a pauzy rozpráva aj tréner jedného z favoritov Los Angeles Clippers Doc Rivers.** „Keby sa ročník obnovil, tak Kawhi Leonard príde vo fenomenálnej forme. To vám môžem zaručiť,“** uviedol Rivers. Jeho najväčšiu hviezdu trápili podobne ako vlani zranenia. „Veľký rozdiel je, že cez leto nemohol ísť naplno, keďže bol unavený a zranený po finále, teraz ale už môže a robí všetko najlepšie ako sa dá. V podobnej fenomenálnej forme bude aj Paul George,“ povedal na adresu lídrov svojho tímu uznávaný kouč.

„Za nás môžem povedať, že je nám jedno, kedy, kde a za akých podmienok sa bude hrať. Sme pripravení na všetko,“ odkázal Rivers.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%