Boj s vírusom za prvou líniou. Litovskú hviezdu označujú za hrdinu

Publikované: 09.04.2020 Autor: basket.sk Foto: fiba.basketball

Mantas Kalnietis (Foto: fiba.basketbal)

Aj športovci pomáhajú v boji proti pandémii koronavírusu. Veľké hviezdy prispeli miliónmi dolárov, mladí basketbalisti Luka Dončič a Janis Antetokounmpo poslali domov do Európy respirátory a masky.

Sú aj takí, čo nemôžu venovať milióny. Šijú rúška, pomáhajú, ako môžu. Mantas Kalnietis vyrazil do boja proti nákaze osobne.

Okrem toho, že sa udržiava vo forme a čaká na opätovný športový reštart, kapitán litovskej reprezentácia robí aj niečo naviac. Patrí medzi 3000 ľudí v pobaltskej krajine, ktorí venujú svoj čas charitatívnej organizácii „Strong Together“ (Spolu silní).

Tridsaťtriročný rozohrávač, ktorý v tejto sezóne hral za Lokomotiv Kuban vo VTB Lige, vstáva skoro ráno a vydáva sa na 6 kilometrovú túru po meste. Roznáša jedlo pre seniorov, ktorí nevychádzajú z domu pred hrozbou z nákazy.

Aj keď nemôžem odísť z domu, stále sa snažím s niečím pomôcť. Viem, že pomáha veľa basketbatistov. Niektorí peniazmi, iní venujú čas. Je to pre dobrú vec,“ vraví člen národného tímu, ktorý na MS 2010 v Turecku vybojoval bronz.

Fanúšikovia na internete ho označili za hrdinu. Viacerí napísali, že by si netrúfli roznášať jedlo a prichádzať do kontaktu s ohrozenými dôchodcami.

Dôležitejšie veci ako olympiáda

Po predčasnom konci sezóny a návrate z Ruska do Kaunasu čakala na Kalnietisa dvojtýždňová karanténa. Oddychoval, prečítal klasiku Ostrov pokladov od Roberta Louisa Stevensona a sledoval televíziu.

„Keď mi skončila karanténa, rozhodol som sa, že sa zapojím do akcie. Spájam príjemné a užitočným. Každý deň nachodím niekoľko kilometrov. Mám to v rámci tréningu a pomáham tým, ktorí to potrebujú. Nepotrebujem, aby sa o mne písalo. Na druhej strane, nevadí mi to, ako ide o takúto vec. Verím, že môj príklad budú nasledovať ďalší,“ pokračuje šikovný tvorca hry.

Celá Litva sa v júni tešila na olympijskú kvalifikáciu v Kaunase, kde mohli domáci vybojovať miestenku do Tokia. Preloženie olympiády treba podľa Kalnietisa brať ako fakt.

Je smutné, že Hry museli byť preložené. Ale stotožňujem sa s ľuďmi, ktorí tvrdia, že teraz sú dôležitejšie veci ako športové súťaže, tituly či olympiáda. Svet sa musí čo najskôr dať dokopy a potom sa môžeme sústrediť na basketbal. Verím, že to bude čoskoro,“ želá si Kalnietis.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.