FIBA zrušila pre pandémiu všetky tohtoročné mládežnícke ME

Publikované: 08.04.2020 Autor: TASR Foto: fiba.basketball

Slovensko dievčatá U16, trénerka Ivana Jalčová (Foto: fiba.basketball)

Európska sekcia Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) sa rozhodla zrušiť všetky tohtoročné mládežnícke majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať v letných mesiacoch. Dôvodom k tomuto kroku je podľa oficiálneho webu organizácie situácia v Európe spôsobená pandémiou koronavírusu.

Vedenie FIBA na zasadnutí v Mníchove rozhodlo, že v dôsledku rozšírenej pandémie, ktorá sa šíri celou Európou, je prvoradým cieľom zaistiť bezpečnosť a ochrániť zdravie mladých hráčov, trénerov, rozhodcov a fanúšikov. Z tohto dôvodu sa rozhodlo zrušiť všetkých 16 mládežníckych majstrovstiev Európy (v kategóriách do 20, 18 a 16 rokov), ktoré sa mali uskutočniť počas leta. Slovenské výbery čakali v tomto roku vystúpenia v B-kategórii ME.

FIBA zároveň rozhodla, že v žiadnej kategórii sa nebude postupovať, respektíve zostupovať. Organizátori tohtoročných ME budú mať prednostné právo pri budúcoročných ME, ak sa nerozhodnú inak. V tom prípade sa na jeseň bude rozhodovať o organizátoroch ME v roku 2021. Nanovo sa bude riešiť aj žreb v jednotlivých vekových kategóriách a šampionátoch.

Vedenie FIBA zároveň bude riešiť v najbližšom čase aj kvalifikácie na kontinentálne šampionáty. Slovensko je aktuálne súčasťou predkvalifikácie majstrovstiev sveta 2023 a už dlhšiu dobu je známe, že z dôvodu zdravotnej situácie sa mužský výber nepredstaví v lete na turnaji v Taiwane.

Európska sekcia FIBA zároveň mieni podporiť národné federácie v tejto situácii tak, že zaplatí poplatky spojené s účasťou na mládežníckych ME. „Myslíme si, že je dôležité podporiť národné federácie v tomto období krízy a dať im aspoň niečo, čo im pomôže úspešne naštartovať mládežnícke aktivity po konci krízy,“ uviedol výkonný riaditeľ FIBA Europe Kamil Novák.

Na videokonferencii zástupcov FIBA zároveň vznikla iniciatíva pod pracovným názvom „mapa po Covide-19“. Jej cieľom bude hodnotenie aktuálnej situácie v Európe a príprava smerníc na to, aby sa postupne vracal európsky basketbal do normálu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.