Sledovali sme s Natáliou Hejkovou legendárny triumf Ružomberka v Eurolige

Publikované: 06.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: TASR

Trénerka Natália Hejková a manažér Jozef Smolek, SCP Ružomberok (Foto: TASR)

V roku 1999 prišiel jeden z najväčších vrcholov v športovej histórii Slovenska. Ružomberské basketbalistky prekvapili na Final Four v Brne favorizované talianske Como.

Finálový zápas sledujeme aj s trénerkou Natáliou Hejkovou, ktorá ho pozerá vôbec prvýkrát v televízii po 21 rokoch!

FINÁLE VO ŠTVRTOK 8. APRÍLA 1999:

SCP RUŽOMBEROK – SFT COMO 63:48 (34:23)

Zostava a body SCP: Godályová 16, Sviščovová 14, Kováčová 10, Marenčíková 9, Bieliková 7 (Janoštinová 7, Žirková 0), v hľadisku bolo 1400 divákov.

ONLINE PRENOS

Natália Hejková: Myslím si, že to bol fajn zápas. Užila som si to po toľkých rokoch.

Basket.sk: Dôležité trestné hody Bielikovej, ktorá vrátila psychologickú hranicu na dvojciferný počet bodov v 38 minúte za stavu 56:45. Následne prišiel kľúčový zisk Marenčíkovej a body Godályovej. Ružomberačanky už záver zvládli s prehľadom a vyhrali jasne 63:48.

Basket.sk: Univerzalita Zuzany Žirkovej bola vidieť už v jej mladom veku. Bola síce dvojkou, ale nerobilo jej problém pomôcť Bielikovej na jednotke.

Natália Hejková: Do strely cez hlavu, ktorú predviedla za stavu 52:39 Martina Godályová, som ich s Ivetou Bielikovou nútila. Po Martininom koši po rýchlom protiútoku na 54:41 už bolo hotovo, titul bol definitívne náš.

Natália Hejková: Prezradím takú pikošku, Como malo už pred finále objednanú oslavu. Prileteli im súkromným lietadlom aj sponzori.

Basket.sk: V 29. minúte mal Ružomberok pod košom dve dvadsaťročné Slovenky Kováčovú s Janoštinovou. Zvládali to obe výborné, slovenský majster vyhrával 46:32.

SCP Ružomberok, víťaz Euroligy 1999 (Foto: TASR)

Natália Hejková: Musím sa priznať, že už teraz som mala na striedačke pocit, že sa nič nestane. Len som myslela na to, nech už je koniec a môžeme oslavovať triumf.

Basket.sk: V 25. minúte vyhrával Ružomberok 42:27 po rýchlom protiútoku Bielikovej s Godályovou.

Natália Hejková: Vyzdvihla by som, ako si dievčatá skvele vypomáhali v obrane. Bolo to na jednotku.

Basket.sk: Olympijská víťazka z Barcelony 1992 Jelena Marenčíková začala skvele po zmene strán. Trafila dôležitú dvojku a následne získala loptu.

Basket.sk: Ružomberok vyhrával nad Comom po polčase pomerom 34:23.

Natália Hejková: Iveta Bieliková mala kondíciu ako ťažný kôň. Kde iní končili, ona začínala. Preto som ju nemusela toľko striedať. Prvý polčas bol z našej strany veľmi pekný. Najmä obrana bola skvelá, keď sme udržali Como pod tridsať bodov. Skvele sme doskakovali v obrane.

Natália Hejková: Škoda, že Alena chytila rýchlo štyri fauly, hrala veľmi dobre. Ten štvrtý faul bol fakt „blbo“ písknutý.

Basket.sk: So skvelou energiou hrala aj napriek trom faulom Kováčová, o čom svedčali v jednom momente dva útočné doskoky a zvýšenie po Marenčíkovej trojke na 30:17.

Natália Hejková: Martinu Godályovú sme mohli použiť na viacerých pozíciách. V týchto chvíľach sme ju posunuli na pozíciu štyri a išli sme s menšou zostavou.

Natália Hejková: Musím vyzdvihnúť našu vtedajšiu obranu. Dievčatá to zvládali na jednotku. Udržať Como na desiatich bodoch po dvanástich minútach, bola výborná vizitka.

Basket.sk: Ružomberok mal v polovici prvého polčasu na palubovke dve slovenské tínedžerky. Dvadsaťročnú Janoštinovú a devätnásťročnú Zuzanu Žirkovu, ktorá nastúpila aj napriek silnému výronu členka.

Natália Hejková: Mohli sme vtedy využiť aj dve vysoké pivotky, lebo Sviščovová bola napriek postave veľmi rýchla.

Basket.sk: ,,Ivet, určite vyhráme. V noci sa mi snívalo s oteckom. Povzbudzoval ma," skalopevne vtedy ubezpečovala kapitánku Bielikovú pivotka Silvia Janoštinová. Pripomenieme: Jarolíma Janoština vo februári 1998 zastrelil pred garážou neznámy páchateľ. Silvia je sestra legendárnej Any Kotočovej.

Natália Sviščovová (15), SCP Ružomberok (Foto: TASR)

Natália Hejková: Alenu Kováčovú striedala po troch fauloch Silvia Janoštinová, ktorá postupne podala v zápase životný výkon.

Natália Hejková: Iveta Bieliková s Alenou Kováčovou predvádzali slušnú obranu aj z pohľadu dnešného basketbalu. Treba si uvedomiť, že Fijalkowski, Streimykite boli európske hviezdy a k nim Brazílčanka Alessandra de Oliveiro.

Basket.sk: Na začiatku zápasu mala výborné momenty vtedy dvadsaťročná Alena Kováčová, ktorá sa výborne bránila a vedela využiť fyzické parametre pod košom.

Natália Hejková: Nikdy nepozerám zápasy ako je tento. Mám to ako príjemnú spomienku v hlave. Teraz som spravila výnimku.

Basket.sk: Ružomberčanky najprv vyradili v dramatickej trojzápasovej sérii play-off francúzsky Bourges a na začiatku Final Four v Brne tesne zdolali turecký Galatasaray. Vtedy už dvojnásobný víťaz Euroligy z talianskeho Coma boli favoritom finálového duelu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.