Nápady ako dohrať NBA sú bláznivé, počul som aj o nákladnej lodi, hovorí Satoranský

Publikované: 04.04.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: SITA/AP

ORL Magic vs. CHI Bulls, Tomáš Satoranský (31) (Foto: SITA/AP)

Spojené štáty americké sú miestom s najvyšším počtom infikovaných ľudí ochorením COVID-19. Dennodenne pribúdajú tisíce chorých, číslo sa blíži už k 300-tisícom. Pre ČT Sport opísal aktuálnu situácie hviezdny rozohrávač Chicaga Bulls Tomáš Satoranský. Podľa neho je mizivá šanca, aby sa dohrala sezóna v NBA.

Najlepšia basketbalová súťaž sveta sa zastavila pred tromi týždňami. Dôvodom bol pozitívny test pivota Rudyho Goberta z Utahu Jazz. Koronavírusom sa postupne nakazili ďalší hráči vrátane krídelníka Brooklynu Nets Kevina Duranta.

Najvážnejšia situácia úmrtnosti je v Taliansku, Španielsku a potom v USA. Na nebezpečný vírus tam podľahlo viac než 7-tisíc ľudí.

„Situácia je veľmi vážna a zhoršuje sa to. Chicago zatiaľ nie je tak zasiahnuté ako New York, ktorý je pred ostatnými dva týždne popredu. S rodinou sme uzavretí už takmer štyri týždne, prakticky nevychádzame z bytu. Ak je to nevyhnutné, ideme do obchodu. Chránime sa rúškami. To je zatiaľ jedna z vecí, ktorá v USA príliš nejde. Na masky si tu ľudia zvykajú. Nebolo žiadne nariadenie, ktoré by prikazovalo ich nosenie. V Česku na to ľudia zareagovali dobre. Tí, ktorí nemali, vyrobili si ich sami,“ povedal Tomáš Satoranský na streame pre ČT Sport.

Najlepšie platený športovec Česka sa stal v roku 2019 prvýkrát oteckom. Manželka Anna mu porodila dcérku Sofiu Giu. Satoranský uvažuje o tom, že s rodinou odcestuje domov do Česka, zatiaľ je to však nemožné.

„Správy z NBA nám zakazovali vypraviť sa mimo USA. To bol hlavný dôvod, prečo sme stále tu. Chceli sme ísť do Česka. Komunikoval som s hráčskymi asociáciami a agentmi. Celé dni majú všetci mítingy. Volal som aj s klubom, čo by sa stalo, ak by som odcestoval. Hľadáme možnosti ako sa dostať domov, ktorých je však stále menej a menej,“ uviedol päťnásobný najlepší basketbalista Čes­ka.

V zámorí sa stále diskutuje o rôznych scenároch na to, aby sa sezóna mohla odohrať. Možnosťou je údajne to, aby sa odohralo izolované play-off bez divákov.

„Hľadajú sa vraj miesta, kde by to mohlo byť. Počul som o Las Vegas ale aj nákladnej lodi. Nápady sú bláznivé. Nie som si istý, ako by to vyzeralo. Aká by to bola koncentrovanosť hráčov. Basketbalu by to uškodilo. Osobne si myslím, že je nereálne, aby sa NBA dohrala. Toto je väčšie než šport,“ vyhlásil.

Oveľa lepšia pozícia ako vo Washingtone

Pred prerušením patrilo Chicagu vo Východnej konferencii 11. miesto s bilanciou 22–43. Tvorca hry Satoranský bol vo veku 28 rokov druhým najstarším hráčom tímu po Thaddeusovi Youngovi (31 rokov).

„Mal som oveľa lepšiu pozíciu ako predtým vo Washingtone. Nastupoval som ako základný rozohrávač. Najväčšiu pozíciu v šatni mal Thaddeus Young. V NBA mal odohratých 12 sezón. Mal rešpekt, čo bolo poznať už v úvodnom tréningovom kempe. Aj moja pozícia bola dobrá. Spoluhráči ma rešpektovali,“ doplnil.

V priemere odohral 29 minút a strelil 10 bodov na zápas. V základnej pätke nastúpil zo 65 zápasov až 64-krát!

„Sezóna v NBA by sa dalo hodnotiť na jednotlivé mesiace aj sekvencie v zápasoch. Bolo to hore-dole z tímovej i osobnej pozície. Mali sme veľa zranených hráčov. Nebol som tak efektívny, ani som nemal dobré percento streľby. Do Chicaga som prišiel, aby som bol člen základne zostavy, čo sa podarilo. Tím bol nový, mladý a očakávania boli veľké. Sezóna teda bola skôr neúspešná, no boli zápasy na zlepšovanie sa,“ vyslovil názor pre ČT Sport.

Provizórna príprava doma

Rovnako ako všetci hráči, aj on sa individuálne pripravuje v provizórnych domácich podmienkach.

„Doma cvičím workouty. Úprimne, mal som basketbalu dva roky až nad hlavu. Voľno sa mi hodilo, ale neprial som si, aby bolo zapríčinené takto. Telo to už ale potrebovalo. Každý deň komunikujeme s kondičnými trénermi a doktormi. Tí sa stále informujú o našom stave. Zisťujú, či nemáme žiadne symptómy,“ opísal zverenec trénera Jima Boylena.

„V meste je zavreté všetko okrem drogérii a supermarketov. Zavretý je aj holič, takže som sa musel oholiť sám po dvoch rokoch. Dcérka ma spoznala,“ zasmial sa.

Satoranský bol lídrom českej reprezentácie pri premiérovej účasti krajiny na minuloročných majstrovstvách sveta v Číne. Čechov potiahol za fantastickým šiestym miestom. V júni mal pomôcť národnému výberu v olympijskej kvalifikácii, ktorá bola odložená. Olympiáda v Tokiu bola presunutá na leto budúceho roku.

„Budúci rok sme sa mali podieľať na usporiadaní majstrovstiev Európy. Nedokážem si predstaviť, ako to bude s organizáciou. Netuším, ako to ovplyvní aj olympiáda. Asi by bolo dobré, ak by v jednom roku bol len jeden turnaj v lete, a aby sa európsky šampionát presunul. Bolo by to dobré pre divákov, pretože tí najlepší hráči by sa zúčastnili len olympiády,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%