Striedačka Petra Tordu: Ako som sa neodfotil so Scottiem Pippenom...

Publikované: 03.04.2020 Autor: Peter Torda Foto: scottiepippen.com

Scottie Pippen (33), CHI Bulls (NBA, USA) (Foto: scottiepippen.com)

Ako bývalý hráč, srdcom športovec sledujúci v podstate všetky veľké športy, ktoré je možné zapnúť v televízii, som v súčasnosti nesmierne znudený a priznám sa, pozerať záznamy vysielané televíziami nespočetne krát ma nebaví.

Teraz mi to pripomína situáciu, keď som bol malý chlapec, čerstvo začínajúci športovec – basketbalista, ktorý chcel pozerať basketbal v televízii a rovnako aj vtedy to bol problém. Na rovinu treba povedať, že veľa príležitostí vidieť veľký basketbal sme nemali a prvé veľké podujatie, ktoré bolo možné zhliadnuť, bol basketbalový turnaj McDonalds open.

Po prvýkrát som tento turnaj zaregistroval v roku 1988. Bola to prvá konfrontácia tímov z NBA a top európskych družstiev, kde sme mohli porovnávať kvality hráčov. Ďalší basketbalový turnaj, ktorý si pamätám ktorý som pozeral s otvorenými ústami, boli majstrovstvá Európy v roku 1991 v Taliansku aj so slovenskými hráčmi v zostave (Jozef Michalko, Július Michalík, Richard Petruška a Štefan Svitek) a ich šieste miesto na šampionáte. Neskôr, keď sa politická situácia uvoľnila a televízia začala prinášať čoraz viac zahraničného športu, si dobre pamätám tri víťazstvá Jugoplastiky Split v zostave s Aramisom Nagličom a Žanom Tabakom v Európskom pohári majstrov (predchodcovi Euroligy) a v polovici 90 rokov aj prvé nočné vstávania k finále NBA. Prečo o tom píšem teraz?

Môj syn vyrastajúci v telocvični a fanúšik basketbalu, hlavne NBA, si v tomto období nahrádza chýbajúci basketbal v televízii hrou na PSP a vyberá si rôzne družstvá z rôznych období NBA. Keď hráčov nepozná, tak sa ma opýta na to kto bol, či bol v tom čase dobrý, ktoré družstvo vyhrávalo a hlavne kto dával trojky. Už tu môžete vidieť ako je mladá generácia basketbalistov ovplyvnená hrou „splash brothers“ z Golden State.

Je celkom zaujímavé pripomenúť si hráčov, ktorí boli idolmi nás štyridsiatnikov. Vidieť ako môj syn o nich hovorí, hoci ich nepozná a posudzuje len podľa toho ako hrajú, strieľajú a smečujú na PSP, je pekné. Aj táto situácia ma prinútila trochu browsovať po internete a pohľadať zápasy družstiev, na ktorých som „fičal“ v mladosti, aby som mu hráčov reálne ukázal a hlavne, aby som si zápasy pripomenul sám pre seba.

V mojom prípade bolo top tímom Chicago Bulls na čele s Michaelom Jordanom, Scottie Pipenom, súčasným trénerom Golden State Stevom Kerrom, Toni Kukočom, Denisom Rodmanom, Horace Grantom, Johnom Paxsonom a ďalšími. Osobne som bol fanúšikom Scottieho Pippena. Snažil som sa o ňom zohnať čo najviac informácii, plagátov, článkov. Pamätám si rok 1996, keď mi z Bulls poslali kartičky, pretože toto bol jeden z mála spôsobov, ako sa k nim dostať. Stále nosím kartičku v peňaženke. Tým, že som na ňu pozabudol, som prišiel o možnosť nechať si ju podpísať pri stretnutí so Scottie Pippenom v roku 2016. V tomto roku som mal možnosť zúčastniť sa Final Four NCAA v Houstone. Pri tejto akcii je možné stretnúť v hale všetky veľké hviezdy NBA.

Scottieho som stretol pri jednom skyboxe a so všetkou pokorou ho porosil o fotku, čo však odmietol. Škoda, že som si v tom okamihu nespomenul práve na kartičku, ktorá mohla prelomiť ľady a fotku som mohol mať. Pre mňa to boli v deväťdesiatych rokoch hrdinovia. Robil som všetko preto, aby som mohol mať čo najviac obrázkov, videokaziet z ich zápasov, hráčskych kartičiek. Hltal som novinové články a pre dvojstránku z juhoslovanského časopisu BASKET s menom MAJKL DŽORDAN sme boli ochotní urobiť čokoľvek.

Aj týmto spôsobom som chcel synovi priblížiť, kto to vôbec bol Michael Jordan a Chicago Bulls. Ukázať mu famózne strely v posledných sekundách, ukázať mu konferenčné zápasy proti Knicks, detroitským Bad Boys, aby videl, čo sme obdivovali mi a že aj my terajší štyridsiatnici sme boli svedkami niečoho famózneho. Ukázať mu tri víťazné finále v rade proti Lakers v tej dobe vedenom Magicom Johnsonom, Portlandu na čele s Clydom Drexlerom a Phoenixu s hviezdou Charlesom Barkleym, keď víťaznú strelu za tri dal 3,9 sekundy pred koncom John Paxson, rovnako si pamätám aj sezónu 1995–1996, keď Bulls ustanovili vtedajší rekord v počte víťazných zápasov a ktorý im až prednedávnom zobralo Golden State. Úprimne, pre mňa práve toto bola NBA, ktorú som mal rád, ktorej som bol fanúšik.

Práve tento čas keď sa nám viac-menej míňajú všetky aktivity, ktoré sme si na začiatku naplánovali, je možné využiť na to, aby sme si my, ktorí basketbal milujeme, zaspomínali na basketbal, na ktorom sme vyrastali. Prajem vám príjemné spomínanie.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%