Známy tréner sa musel cítiť ako Odyseus, na cestu z Petrohradu do Barcelony nezabudne

Publikované: 03.04.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: vtb-league.com

Tréner Xavi Pascual, Zenit Petrohrad (RUS) (Foto: vtb-league.com)

V sezóne 2009/10 nebol v Eurolige silnejší tím ako FC Barcelona. Katalánci celkovo odohrali v európskom pohári číslo jeden 22 zápasov, pričom prehrali len dva. V top 16 s Partizanom Belehrad a v play-off s Realom Madrid. Na záverečnom turnaji Final Four, ktorý sa konal v Paríži, prešli Barcelončania cez CSKA Moskva a vo finále zvíťazili nad Olympiakosom 86:68.

Na lavičke katalánskeho klubu vtedy sedel Xavi Pascual. Ten sa vo veku 38 rokov stal najmladším trénerom, ktorý v moderných dejinách Euroligy (od roku 2000) vyhral so svojím mužstvom titul. Vtedy to bola nesmierne náročná cesta zo športového hľadiska. Pred pár dňami absolvoval Pascual ďalšiu náročnú cestu, tentokrát však už nie v prenesenom význame. Súčasný tréner Zenitu Petrohrad sa chcel dostať domov do Barcelony, lenže v súčasnej situácii to nebolo vôbec jednoduché.

Xavi Pascual sa so Zenitom naposledy predstavil v akcii 8. marca vo VTB lige na pôde tímu Jenisej Krasnojarsk, no potom vstúpil do hry koronavírus a ligová súťaž sa zastavila. Momentálne je už skúsený kouč doma v mestečku Gava, ktoré leží južne od Barcelony. Cesta mu však dala poriadne zabrať a Pascual sa musel cítiť ako Odyseus, pretože priamej cesty domov nebolo. Musel absolvovať dva lety a následne šoférovať viac ako 600 kilometrov.

O tejto skúsenosti porozprával denníku Mundo Deportivo. „Ešte do minulého štvrtka sme normálne trénovali, dovtedy bol život v Petrohrade úplne bežný. Potom však zastavili súťaž a vedeniu klubu povolilo nám cudzincom, aby sme odcestovali domov. V piatok, čiže v ten istý deň, oznámil Putin, že počnúc pondelkom budú všetky letiská mimo prevádzky. Vtedy sme si uvedomili, že musíme urýchlene odcestovať,“ povedal na úvod 47-ročný tréner, ktorý po odchode z Barcelony trénoval v rokoch 2016 až 2018 Panathinaikos.

Z Petrohradu sa vracal domov spolu so svojím asistentom Iňigom Zorzanom. „Mali sme iba jednu možnosť: cestovať v sobotu a v nedeľu, pričom z Petrohradu sme leteli do Moskvy a následne odtiaľ do Madridu. Na letisku nás kontrolovali, merali nám teplotu a dávali pozor, či máme na sebe rúška a ochranné rukavice. S tým sme však nemali problém, pretože naši kluboví lekári nás dobre vybavili. V lietadle z Moskvy do Madridu bolo spolu desať či pätnásť ľudí s tým, že nás rozsadili,“ prezradil Xavi Pascual.

Keď spolu so svojím asistentom dorazil do Madridu, okamžite musel riešiť ďalší problém. „Prišli sme okolo druhej poobede a ďalší let do Barcelony bol naplánovaný až na nasledujúci deň. Čo budeme robiť v Madride? Zostaneme na letisku či pôjdeme v tejto situácii hľadať nejaký hotel? Napokon sme sa rozhodli, že si prenajmeme dve autá. Iňigo išiel domov do Logroňa, ja do Barcelony,“ skonštatoval muž, ktorý v Eurolige odkoučoval 280 zápasov.

Výnimočný nebol len let do Madridu, to isté sa dá skonštatovať aj o ceste do Barcelony. „Bolo to neuveriteľné, pretože som bol na ceste takmer sám. Stretával som väčšinou kamióny, osobných áut bolo málo. Trúfam si povedať, že za tých 600 kilometrov ich nebolo viac ako dvadsať. Dvakrát som musel zastaviť na policajnom checkpointe, kde som vysvetľoval, že sa vraciam domov. Spoznali ma, ale aj tak som musel predložiť dokumenty, pas, víza a letenku. Keď som konečne prišiel domov, uvedomil som si, že som cestoval 20 hodín v kuse. V pondelok som išiel na letisko, aby som vrátil auto a znova ma zastavili policajti. Teraz som v domácej karanténe ako všetci. Je to extrémna situácia, ale musíme sa jej prispôsobiť,“ poznamenal Xavi Pascual.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.