Ak sa sezóna NBA dohrá bez divákov, kluby prídu o obrovskú sumu

Publikované: 02.04.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: cnn.com

NBA (Foto: cnn.com)

NBA je jedna z najbohatších športových líg sveta. Každý klub má hodnotu možno až miliardu dolárov. Tým, že sa nehrá, liga stráca obrovské peniaze. Za nedohranú základnú časť sa to odhaduje na 500 miliónov dolárov, spoločne s play-off sa suma môže vyšplhať na vyše miliardu dolárov.

Ak by sa už nehralo, otvára sa otázka, kto zaplatí stratu. Vedenie NBA pozorne sleduje, ako sa vyrieši situácia okolo čínskej ligy. Tá zvolala späť amerických hráčov a chce ročník obnoviť v arénach bez divákov. Malo by sa hrať vo dvoch častiach krajiny, ktoré boli koronavírusom postihnuté najmenej, respektíve sa najlepšie s pandémiou vysporiadali.

Na dohranie kompletnej sezóny potrebuje NBA dvanásť týždňov. Počíta sa s letom, ale môže nastať aj tam problém. Nielen pre vrcholiacu pandémiu, ktorá má v USA obrovský nárast (už takmer 200 tisíc nakazených), ale aj pre stret so sezónou NFL. Tá začína od piateho septembra.

Len Disney môže prísť o pol miliardy dolárov

Televízne práva vlastní na NBA v USA ESPN, HBO, AT&T a Disney. Zástupcovia posledného menovaného vypočítali, že ak by sa už ročník nedohral, sami by stratili pol miliardy dolárov. Aj preto sa rozmýšľa o zápasoch bez divákov. Minimálne pri dohraní základnej časti.

„Ak by sme dodržali bezpečnosť, hráčov a ľudí okolo tímov by sme otestovali. Bolo by možno možné hrať,“ povedal ESPN komisár NBA Adam Silver.

S tým by súviselo aj hranie v oveľa menších arénach, aby nebolo v televízii vidieť tisíce voľných sedadiel. NBC vypočítalo, že na zápasoch bez divákov by tímy prišli dokopy o 466 miliónov dolárov za nedohranú základnú časť a play-off, keď k tomu pripočítame straty na predaji suvenírov, dresov či jedla v arénach. Suma by sa vyšplhala až na 700 miliónov dolárov.

Ďalším obrovským výpadkom sú sponzorské peniaze z umiestnenia loga na dresoch. Ako ste si mohli všimnúť, už aj dresy NBA majú sponzorov. Každý z tímov môže používať toho najväčšieho, ktorého má. Peniaze dostáva podľa odohraných zápasov.

Hráči nedostanú celé výplaty

Viacero hráčov na čele s Janisom Antetokounmpom, Blakom Griffinom, či majiteľom Dallasu Mavericks Markom Cubanom sa rozhodlo venovať peniaze pracovníkom v arénach, aby neostali bez výplat. Otázne je, do kedy dostanú zaplatené hráči.

Kontrakty im zatiaľ platia do polovice apríla. Potom však môžu nastať problémy. S istotou dostanú zaplatené všetko (alebo takmer všetko) len niektorí hráči. Sú medzi nimi LeBron James, John Wall, Blake Griffin či Kyrie Irving. O nich sa minimálne vie, lebo o tom informoval známy novinár New York Times Marc Stein. NBA má v kolektívnej zmluve klauzulu, že ak sa stane katastrofa a sezóna sa nedohrá, zoberie si vyše jedno percento z platov hráčov.

S istotou sa dá povedať, že klesne aj platový strop v NBA. Ten súčasný je na úrovni 109 miliónov dolárov. Bleacher Report odhadlo, že by mohol byť v budúcom ročníku o 15 miliónov nižší. To spôsobí ďalšie problémy, keďže niektorí jednotlivci sa budú blížiť k 40% platového stropu v klube.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%