Jedenásť sezón v jednom klube ako legionár? Čiernohorský pivot to môže dokázať

Publikované: 29.03.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Bojan Dubljevič (14), Valencia Basket (ESP) (Foto: euroleague.net)

V súčasnom basketbale sú bežným javom zmluvy na jednu sezónu. Ak nejaký hráč dostane kontrakt na dve sezóny či viac, je to znak dôvery zo strany klubu. Domáci hráči majú ku klubom vo svojej krajine silný vzťah a niektorí v ňom pokojne strávia aj celú kariéru. Pri legionároch je to iné, pretože tí sa často presúvajú za lepším.

To však nie je prípad čiernohorského pivotmana Bojana Dubljeviča, ktorý prišiel do Valencie v roku 2012 z Budučnosti Podgorica a odvtedy nezmenil pôsobisko. Pred pár dňami podpísal rodák z Nikšiču nový kontrakt do konca ročníka 2022/23. Ak sa nič vážne nestane, Dubljevič natiahne svoje pôsobenie v klube na jedenásť sezón! „Som hrdý, že môžem aj naďalej zostať v klube, ktorý tak veľmi milujem. Vždy vravím, že moja krv je oranžová. Som tu doma, a preto som veľmi rád, že tu môžem zotrvať. Navyše som kapitán tímu, čo je pre mňa úžasná vec. Teraz sa budem znova koncentrovať na prácu, aby som sa každým rokom zlepšoval a čo najviac pomáhal klubu,“ vyhlásil Bojan Dubljevič po podpise novej zmluvy.

V lete 2022 bude mať 205 cm vysoký basketbalista 31 rokov, takže je dosť možné, že nezostane len pri jedenástich sezónach. „Netuším, koľko rokov ešte budem môcť hrať, ale ako som už viackrát povedal, mojím snom je ukončiť tu hráčsku kariéru a potom tu zostať,“ skonštatoval dvojnásobný víťaz Eurocupu (2014 a 2019) a šampión španielskej ligy (2017). „Je pravda, že by som sa mohol stať klubovým rekordérom v rôznych kategóriách, ale to nie je to najdôležitejšie. Hlavným cieľom je vyhrať ešte viac trofejí. Ja osobne sa nepozerám na svoje štatistiky, zaujíma ma len môj tím. Podstatné je, aby sa darilo tímu,“ vraví Dubljevič.

Čiernohorec patrí k najlepším podkošovým hráčom v Európe, no sezóna 2019/20 je pre neho len druhou v Eurolige. Do európskeho pohára číslo jeden sa totiž jeho Valencia dostala v oboch prípadoch ako víťaz Eurocupu. V tomto ročníku predviedol Bojan Dubljevič svoj najlepší individuálny výkon v Eurolige na pôde Fenerbahce, kde k víťazstvu 100:98 po predĺžení prispel 30 bodmi a 12 doskokmi. Nazbieral tak Index rating v hodnote 42. Ako ho vníma nastupujúca generácia? „V jeho prípade je vidno, že chce čo najviac pomôcť klubu, aj preto tak dlho zostal v mužstve. Hoci mal v minulosti viacero ponúk, stále zostáva verný Valencii. Je to super. Fanúšikovia ho majú veľmi radi. Viem o ňom, že chce vo Valencii zostať až do konca svojej kariéry a podľa mňa to aj spraví,“ povedal pre Basket.sk 19-ročný slovenský pivot Tomáš Pavelka, ktorý je spoluhráč Bojana Dubljeviča vo Valencii.

Talentovaný tínedžer nám prezradil, že čiernohorský basketbalista je skvelý mentor. „Bojan ma učil nejaké pohyby na low poste, keďže to je jeho najsilnejšia basketbalová zbraň. Tu vie využiť svoju silu. Keď sme proti sebe hrali na tréningu, dal mi niekoľko cenných rád. Je to veľmi ochotný človek, ktorý vždy rád pomôže,“ dodal Tomáš Pavelka.

Po podpise novej zmluvy je bežné, že hráč poskytne klubovej stránke rozhovor. V tomto prípade sa však realizoval na diaľku, pretože Bojan Dubljevič je v domácej karanténe. „Momentálne nemôžeme spolu trénovať a nemôžeme ani hrať, keďže nie sú žiadne zápasy. Myslím si však, že sa tak čoskoro stane a opäť budeme môcť pokračovať s basketbalom,“ poznamenal Bojan Dubljevič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.