Striedačka Petra Tordu: Skauting, hodiny strihania. Ako vyzerá práca asistenta trénera?

Publikované: 26.03.2020 Autor: Peter Torda Foto: Vladimír Dorňák

Alberto Blanco Vila a Peter Torda, asistenti trénera reprezentácie SR (Foto: Vladimír Dorňák)

Tým, že sa žiadne basketbalové súťaže v Európe nehrajú, a témy na články sa momentálne hľadajú ťažko, písať o nejakých domnienkach, alebo fámach aký dopad bude mať koronavírus na basketbal u nás, nepovažujem za produktívne využitý čas ani pre vás a ani pre mňa. Rozhodol som sa vám priblížiť ako fungujú ďalší členovia realizačného tímu, v tomto prípade asistenti trénera.

Môžem Vám sprostredkovať, čo všetko obnáša príprava na zápasy v reprezentačnom družstve, alebo v rámci prípravy extraligového družstva na zápasový rytmus streda – sobota. V posledných rokoch som mal možnosť spolupracovať s mnohými trénermi, či už v reprezentácii, alebo aj počas posledných dvoch sezón v extralige, kde som bol zodpovedný za videorozbor hry súpera (scoutingy) pre trénera Maksimoviča a krátky čas aj Bujana.

Je ťažké popísať, čo všetko je potrebné urobiť pre to, aby ste vyhoveli požiadavkám hlavného trénera, a v čo najväčšej možnej miere mu uľahčili prípravu na najbližší tréning, zápas, kvalifikáciu. Treba podotknúť, že práca v reprezentácii je v niektorých aspektoch odlišná. Je to pár týždňov v lete, ktoré vyvrcholia kvalifikáciou. Práca v klube je trochu odlišná a aj o niečo menej stresujúcejšia. Zodpovednosť asistenta trénera je veľká, pretože z jeho informácií vo veľkej miere tvorí hlavný kouč zápasovú taktiku.

Posledné leto, ktoré som absolvoval s reprezentáciou, bolo veľká škola nielen pre mňa, ale aj pre hráčov a celý realizačný tím. Aj keď sa mnoho popísalo, že načo nám je ďalší „basketbalový odborník“, treba na rovinu povedať, že v podobe Žana Tabaka prišiel tréner, ktorý vie o basketbale veľmi veľa, či už zo svojej hráčskej kariéry, alebo trénerskej. Informácie sa snažil preniesť na každého z nás.

Každodenná rutina začínala hneď po raňajkách, kde sme si prebrali plán na celý deň a v podstate okamžite sme odchádzali do haly na poradu pred tréningom. Porady boli o tom, ako čo najlepšie pripraviť družstvo na tréning a v konečnom dôsledku aj na kvalifikáciu. Zmyslom bola vzájomná výmena názorov na to, čo, ako a kedy robiť, ktorý z hráčov je vhodný na tú ktorú činnosť, pozíciu. Samozrejme, hlavné slovo mal vždy tréner, ale bol otvorený, vypočuť si naše názory a aj ich využiť. Rovnaká situácia bola aj pri tvorbe záverečného scoutingu, ktorý pozostával z papierového scoutingu, video scouting a individuálnych charakteristík hráčov.

Najťažšie bolo zohnať prvotné informácie o súperoch. Týždne pred úvodným zápasom kvalifikácie som sa snažil hľadať informácie na internete, sledoval som webstránky športových denníkov, oficiálne stránky federácií, kontaktovali sme trénerov, asistentov a podobne. Následne sme sa všetci cez svoje kontakty snažili získať čo najviac prípravných zápasov našich súperov v kvalifikácii ako aj informácií o družstve. Je komplikovanejšie zháňať informácie pred úvodnými zápasmi, keď každý všetko tají, žiadne družstvo nechce dať von správy o prípravných zápasoch, zostavách. V priebehu rozbehnutej kvalifikácie to už nie je až taký veľký problém, keďže všetky informácie sú na oficiálnom webe.

Samotný proces tvorby video scoutingu je náročný. Na vytvorenie (7/9) minútového videa som potreboval minimálne osem hodín práce. Patrilo do toho sledovanie posledných troch zápasov súpera (tréner mal také požiadavky), jeho útočný a obranných riešení. Nasledovalo strihanie útočných a obranných situácií.

Vždy som sa snažil nastrihať všetky situácie v zápase. Prvé video malo zvyčajne okolo 15 až 18 minút. Následne som sám urobil selekciu klipov, ktoré neboli vhodné ukazovať hráčom. Druhá selekcia bola spolu s druhým asistentom trénera Albertom Blancom Villom. Video sme skrátili na približne 10 minút. S touto verziou sme išli na záverečnú poradu s hlavným trénerom. Na základe jeho požiadaviek sme urobili posledné zmeny a vytvorili finálnu verziu, ktorú sme následne ukázali hráčom.

Rovnako som postupoval aj pri tvorbe videa o individuálnych charakteristikách hráčov súpera, ako aj pri tvorbe papierového scoutingu pre hráčov s informáciami o štatistikách, silných, slabých stránkach súperov, štatistikách družstva ako celku a aj informácií o tom, akým spôsobom chceme hrať. To boli ďalšie hodiny strávené za počítačom. Tréneri, ktorí si prešli týmto procesom vedia, že počas reprezentačného bloku sa častokrát nedostanete do postele pred druhou v noci a častokrát pracujete v autobuse, na letiskách, v lietadle, aby ste čo najviac využili čas a skrátili dobu na prípravu scoutingu.

Takto isto, možno s drobnými úpravami, pracujú všetci asistenti hlavných trénerov v extralige. Malý rozdiel je tu v tom, že okrem prvého kola je možnosť všetky zápasy si okamžite po zápase stiahnuť a začať spracovávať. V extralige sú však asistenti častokrát pod tlakom tým, že systém sobota – streda je časovo náročný a rovnako ako v reprezentácii, hlavný tréner chce mať prvotné informácie o nasledujúcom súperovi pripravené na druhý deň ráno po zápase. Ak nechcete byť pod tlakom, musíte si pripravovať scoutingy vopred a mať hotové video na súpera, s ktorým hráte o dve kolá neskôr.

Aj z tohto pohľadu je jasné, aká dôležitá je pozícia asistenta trénera, ktorý okrem tejto práce absolvuje aj všetky tréningy v hale, všetky prípravy na tréningy a je nápomocný trénerovi pri organizácii tréningu. Častokrát je to človek, ktorému hlavný tréner zverí všetky veci, ktoré majú vplyv na družstvo, keď sa darí a rovnako, aj keď sa nedarí.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.