Towns má matku na ventilátore, žiada verejnosť: Prosím, berte vírus vážne!

Publikované: 25.03.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: TASR/AP

Karl-Anthony Towns (32), MIN Timberwolves (NBA, USA) (Foto: TASR/AP)

Športovci majú vďaka dobrej fyzickej kondícii a zvýšenej imunite väčšie predpoklady bojovať s nebezpečným koronavírusom. Rovnaké sa, žiaľ, nedá povedať o ich rodičoch.

Jeden z najlepších hráčov zámorskej basketbalovej NBA Karl-Anthony Towns prostredníctvom sociálnych sietí oznámil, že jeho matka Jacqueline leží v nemocnici v kómatickom stave napojená na ventilátor.

Elitný center klubu Minnesota Timberwolves dodal, že matka má príznaky choroby Covid-19, ktorú vyvolávala koronavírus. Jeho otec sa podrobil testom a na výsledky očakáva v domácej karanténe.

Je veľmi dôležité, aby každý pochopil vážnosť situácie, ktorá sa teraz deje vo svete. Rodičia sa mi minulý týždeň sťažovali, že sa necítia dobre. Okamžite som im odporučil, aby vyhľadali lekársku pomoc. Mamin stav sa zhoršoval. Neustále má horúčky a kašle. Lekári ju musel uviesť do kómy a napojiť na ventilátor,“ uviedol Towns v emotívnom videu na instagrame.

Podpora od Mitchella

Jedným z prvých hráčov NBA, ktorým diagnostikovali koronavírus, bol Donovan Mitchell. Rozohrávač Utahu Jazz mal pozitívny test pred dvoma týždňami, ale podľa vlastných slov je už bez symptónov. Townsovi poskytol slová útechy: „Buď silný, Karl-Anthony Towns. Boh sa o teba i vašich postará,“ napísal Mitchell na twitteri.

Pridal sa aj Joel Embiid z Philadelphie.

Townsova videospoveď má takmer šesť minút. Urastený basketbalista sa počas monológu niekoľkokrát zastavil a bolo vidieť, že s ním lomcujú emócie. S matkou bol do momentu, ako ju lekári uviedli do kómy, v dennodennom kontakte.

Vravel som jej, ako ju milujem. Povedala aj veci, ktoré nechcem počuť. Nechcem si pripúšťať, že také niečo by sa jej mohlo stať. Prežívam ťažké časy, aj moja rodina. (Matka) je hlavou rodiny, ona je šéf. Zostávam pozitívny, verím, že sa uzdraví,“ modlí sa Towns, ktorý v NBA pauzuje od 10. februára pre zlomeninu zápästia.

Hrdý na karibské korene

Narodil sa a vyrastal v New Jersey. Po matke má korene v Dominikánskej republike, na ktoré je veľmi hrdý. Karibský patriotizmus je v ňom taký silný, že kvôli tomu odmietol ponuku reprezentovať USA.

Stalo sa tak pred olympiádou 2012 v Londýne. V júli toho roku nastúpil v drese Dominikánskej republiky v prípravnom zápase proti USA. V americkej zostave nechýbali hviezdy ako Kobe Bryant či LeBron James.

S matkou Jacqueline má blízky vzťah. Verí, že jej situácia upozorní ľudí na hrozbu pandémie.

„Moja rodina mi povedala, aby som urobil toto video. Aby si verejnosť uvedomila, že situácia je vážna. Choroba Covid-19 je nebezpečná, nemôžeme ju brať na ľahkú váhu. Prosím, chráňte sebe i svoje rodiny. Dodržiavajte sociálnu izoláciu. Vírus môžeme poraziť, spolu to dokážeme,“ odkázal fanúšikom Towns.

V USA aktuálne evidujú približne 55 000 prípadov nakazenia koronavírusom, 784 osôb chorobe podľahlo.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 26:77
11.07.2020
INT INT
PDZ PDZ 59:54
11.07.2020
BSC BSC