Prídu fanúšikovia o turnaj storočia? Olympiáde hrozí absencia najväčších hviezd NBA

Publikované: 25.03.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Kevin Durant (5), Tím USA (Foto: fiba.basketball)

Preloženie olympijských hier v Tokiu na iný termín bude stáť Japoncov obrovské peniaze a ďalšiu náročnú prípravu. Klasický termín na prelome júla s augustom nebol možný z logických dôvodov, keďže pandémia koronavírusu môže trvať ešte dlhé mesiace.

Preložením však vzniká množstvo problémov v už nabitom športovom kalendári. Jedným z vrcholov každých letných hier je od roku 1992 basketbalový turnaj. Odkedy Američania doviedli do Barcelony legendárny Dream Team, sa atraktivita zvýšila natoľko, že basketbalisti patria vždy medzi najväčšie celebrity olympiády.

Nový termín olympijských hier, ktorý môže byť aj na jeseň či jar, vytvára množstvo problémov v dátumoch. Hrozí, že fanúšikovia prídu o turnaj storočia. Možno je to trošku trúfalý prívlastok, ale siedmym miestom Američanov na ostatnom svetovom šampionáte sa zaujímavosť tokijského turnaja ešte zvýšila a kvalitatívne im narástla konkurencia viacerých tímov.

NBA sa zrejme zmení kalendár

USA chcelo s najväčšími hviezdami potvrdiť svoju neporaziteľnú hegemóniu pod piatimi kruhmi, ktorá trvá od roku 2008.

Zatiaľ sa nevie, kedy a či vôbec sa dohrá posledná sezóna. Na rozdiel od mnohých iných profesionálnych súťaží, majitelia klubov v NBA tlačia, aby sa pokračovalo aspoň bez divákov. V hre je neskutočné množstvo peňazí za televízne práva. Ak by sa ročník zrušil, súťaž by prišla o niekoľko miliárd dolárov. S veľkou pravdepodobnosťou by to ovplyvnilo platový strop do budúcich rokov.

Možný je preto scenár, že sa profiliga dohrá v auguste až septembri a ďalší ročník začne až v decembri okolo Vianoc. To by znamenalo, že by sa nová sezóna natiahla až do augusta. Ak by sa olympiáda preložila aj presne o rok, turnaj by bol bez najlepších hráčov, ktorých tímy by postúpili do play-off profiligy.

To by mohlo znamenať nielen absenciu LeBrona Jamesa, Kawhiho Leonarda, Kevina Duranta, Stephena Curryho či Jamesa Hardena, ale s veľkou pravdepodobnosťou aj ostatných svetových hviezd na čele s Grékom Janisom Antetokounmpom, Slovincom Lukom Dončičom či Srbom Nikolom Jokičom. A to nehovoríme, že všetci spomínaní európski hráči musia postúpiť cez olympijské kvalifikácie, aby mali právo štartovať na hrách. Pri tej je tiež nejasné, kedy sa uskutoční. Na programe mala byť na konci júna, kedy by väčšina hráčov stíhala pricestovať.

„Momentálne sme v štádiu celkovej pauzy. Čakáme na rozhodnutie viacerých strán a potom sa začneme prispôsobovať situácii,“ povedal pre The Ahtletic generálny manažér americkej reprezentácie Jerry Colangelo.

Od roku 1992 sa takmer nestalo, že by Američania hrali na olympiáde alebo majstrovstvách sveta bez hráčov z NBA. Väčšinu turnajov vyhrali, ale bez najväčších hviezd zažili aj trpké sklamania, či už vlani, na olympiáde v Aténach 2004 či na domácom svetovom šampionáte v Indianapolise 2002 alebo na MS v Japonsku 2006.

Na MS im chýbalo 31 z 35 oslovených hráčov

Američania chceli v Tokiu ukázať, že sú stále dominantným tímom po čínskom sklamaní na MS. Tam Colangelovi s legendárnym trénerom Greggom Popovichom odmietlo štart na turnaji 31 z 35 prvotne pozvaných hráčov a v zostave chýbali najväčšie hviezdy NBA.

„Bolo by to veľmi ťažké prekusnúť, ak by sme nemohli hrať na olympiáde. Milujem hrať za svoju rodnú krajinu a spravil by som preto všetko, aby som mohol v Tokiu štartovať. Pevne dúfam, že sezóna NBA sa nepretne s olympijským turnajom,“ zaželal si líder austrálskeho výberu Joe Ingles. Ten nechýbal v národnom drese od roku 2007. Austrálčania verili, že konečne v Japonsku pretrhnú obrovskú smolu. „Bomers“ ako tím prezývajú patrili medzi favoritov na ostatných turnajoch. V Riu na olympiáde prehrali súboj o bronz so Španielmi o jediný bod. Rovnako štvrtí skončili aj na svetovom šampionáte v Číne.

Američania už raz získali medailu aj bez hráčov z NBA. V roku 1998 kvôli výluke mohol počítať legendárny tréner Rudy Tomjanovich len s hráčmi mimo profiligy. Tím získal na MS bronz.

Zaujímavé bude sledovať aj osud Gregga Popovica. Jeden z najlepších trénerov basketbalovej histórie sa mal podľa viacerých náznakov lúčiť s kariérou v Tokiu. So San Antoniom nemá zmluvu na ďalší ročník. Colangelo však uistil, že päťnásobný víťaz NBA svoj dohodu dodrží, aj keby sa hralo až o rok. Problémy by však mohli vzniknúť, ak by pokračoval v Spurs, kalendár by sa posunul a postúpili by do play-off. To všetko však ukáže až čas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK