Sedláková má za sebou dramatický príchod domov, pomáhal jej aj iný slovenský športovec

Publikované: 24.03.2020 Autor: Karolína Vrabcová Foto: archív TS

Tereza Sedláková (Foto: archív TS)

Keď nám Tereza Sedláková rozprávala o tom, ako sa minulý týždeň vracala z Veľkej Británie, kde študuje a hrá za tím Nottingham Trent University, počúvali sme ju so zatajeným dychom. Dvadsaťdvaročná rodáčka z Pezinka odletela z ostrovov na poslednú chvíľu, keďže európske štáty začali postupne zatvárať svoje hranice. Prečítajte si, čo všetko musela sympatická slovenská basketbalistka prekonať, kým sa dostala do svojej rodnej krajiny.

Dnes už Tereza Sedláková spomína na dramatický návrat do domoviny s dávkou humoru. Ale minulý týždeň to príliš veľká zábava nebola. „V Británii sa veľmi dlho čakalo, kým začali kvôli koronavírusu robiť nejaké opatrenia, preto aj naša súťaž bežala normálne podľa plánu až do minulého utorka. Domov som teda skôr prísť nemohla,“ začala rozprávanie študentka univerzity v anglickom Nottinghame. Medzitým sa však situácia stihla v jednotlivých európskych krajinách zhoršovať a vlády prijímali prísne opatrenia. „V utorok vyšlo vyhlásenie, že do Rakúska už nebudú prilietať lety z Veľkej Británie, Holandska a pár ďalších krajín. Tak sme po konzultácii s trénerom zvážili, že najlepšie pre mňa bude vrátiť sa domov, kým ešte môžem.“

Pomocná ruka volejbalistu Petra Michaloviča

Po rozhodnutí odísť domov nabrali udalosti rýchly spád. „Za hodinu som sa zbalila a v momente išla na letisko, aby som stihla posledný let z ostrovov domov. Asi som mala obrovské šťastie, pretože okrem tohto letu boli všetky ostatné zrušené,“ konštatovala Sedláková. Počas cesty domov sa dokonca dozvedela o tom, že má po sezóne. „Kým som čakala na prestup v Holandsku, prišla mi správa, že našu súťaž zrušili.“

Ďalší moment pokropený kvapkami šťastia zažila Tereza Sedláková na letisku v Holandsku. „Hneď po prílete nám zmerali teploty a pýtali si všelijaké papiere od lekára a podobne. Nikto ich však nemal a tým, že som sa vracala domov na Slovensko, tak ma pustili. V Rakúsku ma čakalo to isté. Plus bolo zložité dostať sa odtiaľ z letiska až domov do Pezinka.“ Aj túto situáciu pomohla Sedlákovej vyriešiť istá dávka zhody okolností.

V lietadle z Holandska do Viedne som sa úplnou náhodou zoznámila s jedným Slovákom, ktorý sa takisto nemal ako dostať z letiska na hranice a tak sme sa dohodli, že pôjdeme spolu taxíkom.“ Tento Slovák však nebol len tak hocikto. „Keď sme spolu ďalej debatovali, tak som zistila, že on je naša volejbalová špička a vracia sa domov z pôsobenia vo Francúzsku,“ usmievala sa pri tejto spomienke Tereza Sedláková. V lietadle sa zoznámila s Petrom Michalovičom, slovenským volejbalovým reprezentantom v službách klubu Nantes Rezé Métropole Volley. „Tým, že mal na hraniciach pristavené auto, tak bol taký milý, že ma odviezol až do môjho karanténneho bytu v Pezinku, aby som sa nemusela stretnúť s rodičmi a tak ich ohroziť. Na našich hraniciach nám len skontrolovali doklady a povedali, že musíme byť štrnásť dní v izolácii.“

V karanténe má rôzne aktivity, postup britského premiéra Johnsona nechápe

Povinnú štrnásťdňovú karanténu si Tereza Sedláková „odpykáva“ v byte svojho brata Justina Sedláka mladšieho, ktorý momentálne žije na Floride. „Domov sa zatiaľ neplánuje vrátiť. Povedal, že mu je na Floride fajn. Navrhla som mu, aby prišiel, že budeme v karanténe spolu a užijeme si bratsko-sestersky spoločný čas…no on nechcel, ktovie prečo?“ žartovala šikovná Pezinčanka, ktorá takisto strávila na Floride dlhý čas, keď študovala na Florida Insitution of Technology a štyri sezóny hrala za tamojší univerzitný tím Florida Panthers.

Tereza Sedláková ešte stále „trčí“ v povinnej dvojtýždňovej karanténe. Voľný čas si kráti rôznymi spôsobmi. „Snažím sa ho využiť čo najproduktívnejšie. Rehabilitujem zranený členok, cvičím, čítam, som v kontakte s kamarátmi, s ktorými som sa už dlho nevidela. Snažím sa takisto aj dobehnúť školu a pracovať na mojej diplomovke, ale až tak veľmi sa zase nenudím,“ priznala opäť s dávkou humoru usmiata slovenská basketbalistka.

Kým na Slovensku sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu prijímali tvrdé opatrenia, Briti žili napriek stúpajúcemu počtu nakazených akoby sa nič nedialo. „Pre mňa to bolo šokujúce. Situácia sa zhoršila zo dňa na deň. Zatiaľ čo Slovensko podnikalo aktívne kroky, čo sa mi veľmi páčilo, v Británii ako keby žiadny vírus ani nebol. Na Slovensku už bola karanténa a na ostrovoch hrali finále basketbalového pohára, muži aj ženy, v tej istej natrieskanej hale,“ krútila hlavou Sedláková. „Čo bolo asi najšokujúcejšie bolo, že keď som sa Britov pýtala, že ako je možné, že premiér Boris Johnson nič nerobí, mnohí s jeho tvrdeniami napríklad aj o získaní kolektívnej imunite, súhlasili. Podľa mňa to bolo veľmi nezodpovedné.“

Budúcnosť je nejasná

Či už sa pandémia koronavírusu skončí skôr či neskôr, Tereza Sedláková zatiaľ nevie, čo jej budúcnosť prinesie. „To sme ešte veľmi neriešili. Som zatiaľ otvorená všetkému,“ hovorí otvorene dcéra bývalého výborného česko-slovenského reprezentanta Justina Sedláka, ktorý je bronzový medailista z majstrovstiev Európy 1981 a zahral si aj na olympiáde v Montreali 1976. „Pôvodne som mala kvôli škole v Anglicku a teda aj v tíme Wildcats zostať dva roky, ale keďže nakoniec budem školu končiť v lete, tak ešte uvidíme.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK