Skloňujú ho vo všetkých pádoch. Ako ovplyvnil koronavírus životy známych basketbalistov?

Publikované: 24.03.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Malcolm Delaney (23), FC Barcelona (ESP) (Foto: euroleague.net)

Za bežných okolností by dostávali otázky smerujúce k najbližšiemu súperovi a po zápase by zas hodnotili výkony z individuálneho či tímového hľadiska. Momentálne je však pre basketbalistov témou číslo jeden koronavírus, ktorý im zabránil hrať.

Platí to aj pre Marca Belinelliho, ktorý hrá od roku 2007 nepretržite v NBA. „Situácia je naozaj tragická. Tento vírus už na začiatku podcenili vo všetkých krajinách a nebol prijatý okamžitý postup, pretože sa ľudia domnievali, že je to niečo ako obyčajná chrípka. Keďže som Talian, videl som, ako vírus postupuje v mojej krajine a postupne s ním prichádzajú tiež obmedzenia. V Spojených štátoch čelíme tomuto vírusu podstatne kratšie,“ vyhlásil Belinelli, ktorý v stredu oslávi 34. narodeniny. O tom, čo sa deje v jeho rodnej krajine, vie viac povedať jeho spoluhráč z národného tímu Amedeo Della Valle z tímu Olimpia Miláno. „Nie je jednoduché vyrovnať sa s touto situáciou. Osobne sa však snažím plniť všetko, čo nám hovorí vláda a môj klub. Som doma a trávim čas so svojou mamou,“ prezradil Della Valle.

Francúzsky basketbalista Guerschon Yabusele sa koncom februára rozhodol pre návrat do domoviny, keď podpísal kontrakt s tímom ASVEL Basket, ktorému chcel pomôcť v Eurolige. Stihol však len dva zápasy, po ktorých súťaž prerušili. Yabuselemu sa v týchto dňoch nepáči prístup krajanov. „Vo Francúzsku pribúda každým dňom počet prípadov. Ľudí to však netrápi, alebo tomu vážne nerozumejú, pretože stále chodia von. No a takto bude nemožné zastaviť vírus. Takže takáto je naša situácia. Zostaňte doma! Ja som zatvorený už niekoľko dní, takže trénujem individuálne,“ poznamenal Yabusele. Podľa vyjadrení Paula Zipsera z Bayernu Mníchov sú ľudia v Nemecku disciplinovanejší. „Ako plynú dni, ľudia stále viac a viac chápu, že situácia je vážna. Tým, že spravíme menej a zostaneme doma, prispejeme najviac k tomu, aby sme si s tým poradili,“ vraví Zipser.

V neľahkej situácii sa ocitli legionári, ktorí hrávajú v Európe a nemajú pri sebe svoje rodiny. Jedným z nich je aj Malcolm Delaney, rozohrávač v službách FC Barcelona. „Úprimne, sedím doma na zadku. Je tu so mnou aj môj kuchár a prakticky nič nerobíme. Snažím sa každý deň aspoň trošku cvičiť, ale väčšinu času len pozerám televízor,“ uviedol Delaney. V drese Žalgirisu predvádzal v tejto sezóne veľmi dobré výkony Nigel Hayes, ktorý opísal situáciu na opačnom konci Európy. „V Kaunase je už všetko zatvorené s výnimkou potravín, čerpacích staníc a lekární. Reštaurácie sú zatvorené a najesť sa môžete jedine tak, že vám jedlo prinesú domov,“ vyjadril sa 25-ročný power forward. Ich krajan Deshaun Thomas z Panathinaikosu nezostal v Aténach, ale odcestoval domov do Spojených štátov. „Momentálne som doma v Columbuse. Prišiel som sem kvôli vírusu, aby som mohol byť so svojou rodinou a zabezpečil, že všetci budú v poriadku. Zdravie a bezpečnosť sú prvoradé,“ hlása Thomas.

Kedy sa bude pokračovať v sezóne 2019/20 a dohrá sa tento ročník vôbec? Tieto otázky si kladú fanúšikovia, ale aj samotní hráči. V tejto chvíli však nie je basketbal témou číslo jeden. „Momentálne sa viac koncentrujem na aktuálnu situáciu a snažím sa hľadať pozitívne veci. Nad basketbalom nepremýšľam, teraz mi vôbec nerobí starosti. Ľudia sa v týchto dňoch zameriavajú na to, aby ochránili svoje rodiny,“ skonštatoval Bogdan Bogdanovič z tímu Sacramento Kings. „Pôvodný termín bol stanovený na 11. apríl, no myslím si, že Euroliga sa reštartuje podstatne neskôr. Myslím si a dúfam, že to bude v polovici mája,“ tipuje Shane Larkin, najlepší hráč tejto euroligovej sezóny. Malcolm Delaney je v tomto smere pesimista. „Inštinkt mi vraví, že sezóna sa skončila,“ myslí si 31-ročný basketbalista.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK