Vírusu sa boja všetci, tvrdí Musil a modlí sa. Krajčovič vyzýva: Pomáhajme si!

Publikované: 23.03.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Lukáš Droppan, Vladimír Dorňák

Patrioti Levice vs. BKM Lučenec, Šimon Krajčovič (5) vs. Jaroslav Musil (11) (Foto: Lukáš Droppan)

Čo bude s nami a klubmi v nasledujúcich mesiacoch? Otázka, ktorú si kladú športovci na celom svete. Aktuálny stav v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom sledujú basketbalisti na Slovensku, ktorí sa museli zmieriť s predčasným ukončením sezóny SBL. Reprezentanti Šimon Krajčovič s Jaroslavom Musilom sa zhodujú, že koniec sezóny bol nečakaný, ale zdravie je kľúčové.

Patrioti Levice a BKM Lučenec. Tímy, ktoré boli v tabuľke vysoko. Na druhom a treťom mieste. V posledných zápasoch ladili hernú formu na blížiace sa play-off.

Oba kluby chceli potrápiť bratislavský Inter na ceste za ziskom šiesteho titulu v klubovej histórii. Lenže koncu základnej časti a vyvrcholeniu ročníka v podobe vyraďovačky zabránilo vážne infekčné ochorenie COVID-19.

Musil: Vírus zastavil všetko

Sezóna pod deravými košmi sa nedohrala prvýkrát v ére samostatnosti Slovenska. Rovnaké rozhodnutie o predčasnom konci prijali viaceré športové súťaže vrátane hokejovej. Veľký otáznik visí nad futbalistami, ich liga sa do mája prerušila.

Bol to trpký koniec sezóny, aký nikto z nás nezažil. Náš tím to mal dobre rozbehnuté, chceli sme niečo dokázať. V tejto chvíli je podstatné zdravie a chrániť sa,“ uviedol krídelník Lučenca Jaroslav Musil.

BKM Lučenec bol najpríjemnejším prekvapením nedokončenej sezóny. Kým v predošlom ročníku skončil na poslednom mieste, po nástupe trénera Petra Jankoviča bojoval o popredné pozície. Ťažil predovšetkým z domáceho prostredia, v ktorom mal bilanciu 11–2. Navyše bonusom bola účasť vo finále v Slovenskom pohári.

V televízii sledujem slovenské správy. Vnímam to aj cez sociálne siete. Tých informácii je tak veľa, že sa to všetko nedá odsledovať. Niekedy musíte aj vypnúť. Koronavírus zastavil absolútne všetko. Je to závažné ochorenie, ktorého sa všetci boja. Prerástlo to do pandémie. Mladší by to mali zvládnuť, všetci sa obávame najmä o rodičov a starkých,“ doplnil tridsaťročný hráč.

Krajčovič: Koniec prišiel z ničoho nič

K ambicióznym družstvám patrili tradične Levice. Vývoj klubových udalostí až po oznámenie ukončenia sezóny priblížil rozohrávač Šimon Krajčovič.

Celé sa to udialo veľmi rýchlo. Do poslednej chvíle sme tvrdo trénovali a pripravovali sme sa na ďalší zápas. Boli sme pripravení na alternatívu bez divákov v halách. Správa o konci sezóny prišla z ničoho nič. Je férové, že sa liga skončila bez konečného poradia. Naši legionári odcestovali domov dva dni po tejto správe, všetci sú v poriadku,“ prezradil kapitán Patriotov.

Tím vedený trénerom Michalom Madzinom sa predstavil i v Alpsko-jadranskom pohári, v ktorom vypadol vo štvrťfinále s Pardubicami. Hoci mali Patrioti aj kvalitných zahraničných hráčov, jadro tvorili Slováci a viacerí reprezentanti.

„Aký dopad bude mať koronavírus na kluby, a ako sa bude pokračovať, to ešte nevieme. Situáciu však určite nemôžeme brať na ľahkú váhu. Netreba zbytočne šíriť paniku. Musíme byť jeden voči druhému zodpovední, pomáhať si,“ vyzval dvadsaťšesťročný Krajčovič, ktorý pôsobil v Leviciach štvrtú sezónu po sebe.

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Jaroslav Musil (11) (Foto: Vladimír Dorňák)

Musilove prechádzky v lese, Krajčovič upratuje

Rovnako ako športovci po celom svete, aj basketbalisti týchto dvoch klubov si fyzičku udržiavajú domácim cvičením.

„Snažím sa začať deň strečingom. Pokračujem posilňovaním a športovými aktivitami. Trávim čas so snúbenicou a rodinou. Chodíme so psom na prechádzky do lesa. V týchto časoch sa vieme rozlične vynájsť. Dôležité je, aby sme sa vyhli ostatným ľuďom a neohrozovali sa navzájom,“ zdieľal názor Musil.

Pár dní som si oddýchol. Určite neplánujem sedieť celé dni na gauči. Doma mám činky a expandéry. Kondičný tréner Enriko Smak mi posiela tréningový plán. Trávim čas s rodinou, cvičím, upratujem. Raz za dva dni vybehnem do obchodu. V tejto chvíli ide šport na druhú koľaj. Prvoradé je zdravie,“ vyjadril sa Krajčovič.

Obidvaja hráči patrili k oporám svojich družstiev. Musil odohral v priemere 25 minút a strelil viac než 9 bodov. Krajčovič priemerne nastúpil na viac ako 26 minút a pripísal si 10 bodov a 4 asistencie na zápas.

„Želám všetkým klubom, aby sa dali čím skôr dohromady. Aby neboli ekonomické straty veľké. A hlavne, aby sme v lete všetci spolu začali makať. Všetci chceme, aby to čo najskôr pominulo. Modlím sa, aby to dlho netrvalo a boli sme zdraví, nech môžeme robiť to, čo milujeme. Aby sa zase zaplnili haly na Slovensku,“ uzavrel Musil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.