Bora Stankovič ako hráč a tréner vyhrával tituly, ako funkcionár spojil svetový basketbal

Publikované: 22.03.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: vesti-online.com

Bora Stankovič, bývalý basketbalový hráč, tréner a funkcionár (Foto: vesti-online.com)

Rok 1970 je významný míľnik v dejinách juhoslovanského basketbalu, pretože práve v tomto roku sa v krajine konali majstrovstvá sveta. Sarajevo, Karlovac, Skopje, Split a Ľubľana boli mestá, v ktorých sa predstavili najlepšie národné tímy planéty.

Spomínaný turnaj je predmetom srbského filmu Bičemo prvaci sveta, v ktorom sú vykreslené dejiny juhoslovanského basketbalu. Tie sa začali písať po druhej svetovej vojne, pričom prvý úspech sa dostavil už po 25 rokoch, keď Juhoslávia na domácom šampionáte získala zlato a nechala za sebou Sovietsky zväz aj Spojené štáty. „Gratulujem vám! Ste malá krajina, no dokázali ste prevýšiť dve veľké mocnosti. Teraz vás už nič nezastaví,“ vraví vo filme vtedajší generálny sekretár William Jones. Muž, ktorému gratuluje a podáva ruku je Borislav Stankovič, prezývaný Bora, ktorý o šesť rokov neskôr Jonesa nahradil vo funkcii.

Úspešný vo všetkých pozíciách

Film Bičemo prvaci sveta mapuje nielen históriu juhoslovanského basketbalu, zameriava sa tiež na osudy štyroch nadšencov, ktorí ho de facto založili. V Juhoslávii ich nazývali štyria pionieri: Nebojša Popovič, Radomir Šaper, Aleksandar Nikolič a už raz spomínaný Borislav Stanovič. Ten v piatok zomrel v Belehrade vo veku 94 rokov a odišiel do basketbalového neba za svojimi tromi kamarátmi.

Bora Stankovič obetoval celý život basketbalu a bol úspešný vo všetkých pozíciách. Najprv ako hráč, keď si postupne obliekal dresy Crvenej zvezdy, Železničaru a Partizanu. Ako tréner viedol najdlhšie OKK Belehrad, no najväčší trénerský angažmán prišiel v rokoch 1966 až 1969 na lavičke Cantu, s ktorým vyhral titul v talianskej lige.

„Dovoľte mi, aby som v mene euroligovej basketbalovej rodiny vyslovil úprimnú sústrasť najbližším ľuďom a mnohým kamarátom Boru Stankoviča, ktorý patril k pionierom európskeho basketbalu. Jeho celoživotná oddanosť basketbalu je príklad pre všetkých. V našom športe zanechal stopu, na ktorú nikdy nezabudneme,“ povedal šéf Euroligy Jordi Bertomeu.

Najväčšie úspechy ako funkcionár

Bora Stankovič bol hráč a tréner, no najväčšie úspechy dosiahol ako funkcionár. Účasť hviezd z NBA na olympijských hrách a majstrovstvách sveta býva často pripisovaná najmä Davidovi Sternovi, ale prvotná myšlienka sa zrodila práve v hlave Boru Stankoviča, ktorý bol veľkým fanúšikom amerického basketbalu.

V roku 1974 prvýkrát prišiel do Spojených štátov a odvtedy začal pracovať na tom, aby spojil svetový basketbal. „Chcel som, aby bol basketbal silný a aby rástol, ale zároveň som cítil, že je rozdelený. Dostal som sa do bodu, keď som si povedal, že to už ďalej nemienim tolerovať,“ vyhlásil Stankovič, ktorému realizácia myšlienky napokon trvala takmer dve dekády.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.