Titul mimo palubovky? Nechcel by som, hovorí Körner, ktorý sa spamätáva z konca SBL

Publikované: 21.03.2020 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Inter Braqtislava vs. Pécs-VSK Veolia, Richard Körner (11) (Foto: Vladimír Dorňák)

Pre nebezpečný koronavírus sa rušia a dočasne prerušujú športové ligy a súťaže na celej planéte. Predčasne skončila aj SBL. Športová komunita i celá populácia čelí stavu, s akým nemá žiadne skúsenosti. Hráč Interu Bratislava Richard Körner opísal svoje emócie. Hovorí, že ochorenie COVID-19 spôsobí finančnú katastrofu.

Posledný zápas odohrali basketbalové tímy 7. marca v rámci 31. kola základnej časti. Vedúci Inter Bratislava si poradil s Prievidzou 88:75. O štyri dni neskôr sa všetky kluby a riaditeľ súťaže Peter Mičuda dohodli na ukončení sezóny.

Bolo to logické, správne a rýchle rozhodnutie. Hoci basketbalisti smútia, prvoradé je zdravie a bezpečnosť.

„Popravde, bol to veľký šok. Čakali sme, že sa liga na chvíľu preruší a potom bude pokračovať. Nikto nečakal, že sa rovno zruší. Tento krok sa však ukázal byť správny, pretože vyhliadky ohľadom koronavírusu nie sú vôbec dobré,“ zareagoval krídelník Interu Richard Körner.

Richard Körner, reprezentant Slovenska

Do Košíc za rodičmi, v kontakte s Brodzianskym

Dvadsaťdeväťročného hráča sme kontaktovali s prosbou o rozhovor v čase, keď cestoval za rodičmi do Košíc.

„Odcestoval som na východ pozrieť rodičov, ktorých som nevidel od Vianoc. Predtým som bol desať dní doma v Bratislave. Držal som sa osamote v karanténe. Varil som alebo som čítal knižky. Väčšinu času som strávil hraním hier s Vladom Brodzianskym. Viem, že španielsku súťaž zatiaľ prerušili a chcú ju dohrať neskôr. Mám obavy, že sa skončí onedlho aj táto liga,“ priblížil slovenský reprezentant.

Inter Bratislava bol pred definitívnym koncom ligy na vedúcej pozícii s bilanciou 23–5. V sezóne sa predstavil v pohárovej Európe. Najskôr v predkvalifikácii Ligy majstrov, neskôr v skupinovej časti Európskeho pohára FIBA.

V Slovenskom pohári nečakane skončil v semifinále na štíte Prievidze. Žlto-čierni však boli považovaní za najväčšieho favorita na zisk ligovej trofeje. Ukončený ročník nemá žiadne tabuľkové poradie a nebol vyhlásený víťaz.

„Na jednej strane ma mrzí, že sme urputne pracovali celú sezónu, aby sme skončili po základnej časti na prvom mieste a mali ideálnu pozíciu do play-off. Na druhej strane rozhodnutie akceptujem. Ako športovec chcem zvíťaziť vždy na palubovke a nie nariadením o predčasnom konci. Takýto titul by ma neurobil šťastným,“ vyhlásil Körner.

Inter Bratislava vs. Patrioti Levice, Richard Körner (11) (Foto: Vladimír Dorňák)

Promptná reakcia v prípade legionárov

Bratislavčanov posilnil v polovici októbra minulého roka po tom, čo prišiel z krátkodobého pôsobenia v Brne. V tíme chorvátskeho trénera Aramisa Nagliča odohral 30 súťažný zápasov. V priemere strelil 10,3 bodu.

Rovnako ako ostatné kluby v SBL, aj Inter mal na súpiske viacerých zahraničných hráčov vrátane trojice Američanov: Kenney Funderburk, Wes Alcegaire a Lee Skinner. Po rýchlom spáde situácie a postupnom uzatváraní hraníc v okolitých krajinách i v USA museli účastníci SBL okamžite riešiť ich presuny a odlety domov.

„Viem, že všetky kluby reagovali promptne. Snažili sa dostať všetkých zahraničných hráčov čím skôr domov. Neviem o nikom, kto by sa domov nedostal. Zo slovenských hráčov neviem o nikom, kto by bol v domácej karanténe,“ uviedol.

Hoci športová psychika športovcov v týchto týždňoch poriadne utrpela, vo fyzickej kondícii sa musia hráči udržiavať naďalej.

„Stále sa spamätávam z náhleho konca. Keďže nie sú otvorené športové haly ani posilňovne, snažím sa cvičiť doma. Musím sa porozprávať s naším kondičným trénerom Jakubom Chudým, aby mi vymyslel nejaký domáci plán,“ prezradil.

Slovensko - Cyprus,Richard Körner (11) (Foto: fiba.basketball)

Šport v normálnych koľajach? Neskoro bolo už včera

On, spoluhráči i hráči z ostatných družstiev budú v nasledujúcich týždňoch riešiť finančnú stránku.

„Bude to individuálne. Všetci máme rozdielne typy zmlúv, čiže neviem konkrétne povedať, ako to koho ovplyvní. Každopádne, bude to finančná katastrofa či už pre hráčov alebo kluby. Väčšina hráčov bude platená do posledného dňa sezóny, ktorá sa skončila 13. marca. Predpokladám, že do augusta budú hráči bez príjmu,“ okomentoval.

Körner sleduje aj dianie v USA. Nákaza koronavírusom sa potvrdila u viacerých hráčov z NBA. Pozitívne testovaný bol napríklad hviezdny krídelník Kevin Durant z tímu Brooklyn Nets.

„Uvidíme, ako sa tam celá situácia vyvinie. Či sa ročník dohrá alebo nie. Zdravie je na prvom mieste a bolo správne pozastaviť NBA,“ povedal a na záver dodal:

„Nerobím paniku, rešpektujem situáciu a nariadenia. Musíme byť všetci zodpovední a ohľaduplní. Kedy sa športový svet dostane do normálnych koľají? Pre mňa bolo neskoro už včera. Myslím si, že rovnaký pocit majú aj fanúšikovia. Nikto nevie povedať, čo bude so športom o týždeň, dva alebo pol roka. Ak je najlepší boj proti vírusu pozastaviť všetky športové a kultúrne podujatia, musíme sa tomu podriadiť. Opakujem, zdravie je na prvom mieste.“

 


Diskusia