Hašková sa zdokonaľuje v kuchyni i nad knihami, Marcová upratuje a Krajčovičovú zamestnáva mama

Publikované: 20.03.2020 Autor: Karolína Vrabcová

Alexandra Hašková (8), Simona Marcová (4), Monika Krajčovičová (15) (Foto: Basket.sk)

V sezóne ženskej extraligy 2020/21 sa odohralo len devätnásť zápasov. Viac nepovolil príchod nebezpečného koronavírusu na Slovensko. Šport dostal dlhodobú karanténu a predstavitelia viacerých športových zväzov sa rozhodli súťaže predčasne ukončiť. V prípade najvyššej ženskej basketbalovej súťaže sa neskôr vyhlási aj držiteľ titulu. Stal sa ním zaslúžene Ružomberok, ktorý v tejto sezóne neprehral ani jeden ligový zápas. Ako momentálne trávia extraligistky čas, keď športový život na Slovensku zastal?

Včera sme vám odpovede nielen na túto otázku priniesli v podaní Miroslavy Mištinovej z Ružomberku, Vandy Kozákovej z Young Angels Košice a Lucii Striešovej z Banskej Bystrice. Dnes vám ponúkame pocity a dojmy zo súčasnej situácie od Čajky Alexandry Haškovej, Šamorínčanky Simony Marcovej a Moniky Krajčovičovej z Dubčeku Bratislava.

Hašková: Je to desivé

Predčasný koniec sezóny zabolel najmä v Piešťanoch. Čajky nielenže pomýšľali na titul v domácej súťaži, ale šancu uspieť mali aj na záverečných turnajoch Final Four v Európskej lige (EWBL) či Stredoeurópskej lige (CEWL). „Vzhľadom na to, že okolité krajiny respektíve iné športy ukončili sezóny ešte pred nami, tak to bolo len otázkou času, kedy sa rovnaké opatrenia zavedú aj v našej lige. Samozrejme, nikto nečakal takýto náhly koniec. Rozhodne sme očakávali, že koniec ročníka bude pre nás vyzerať úplne inač,“ povedala nám Alexandra Hašková.

Ani druhú najproduktívnejšiu Slovensku v družstve Piešťan súčasná situácia vôbec neteší. „Neviem nájsť ani správne slová, je to desivé,“ priznáva 22-ročná rodáčka z Bratislavy. „Som rada, že Slováci pomerne rýchlo zareagovali a nastavili takúto prísnu karanténu, bez ohľadu na to, ako to ovplyvnilo našu sezónu, či kopu iných vecí. Zdravie je prvoradé, na to treba vždy myslieť, takže treba dbať na všetky preventívne opatrenia,“ pripomína Hašková.

Čo sympatickú basketbalistku momentálne zamestnáva najviac? „Svoj voľný čas trávim doma buď pri filme alebo knižke. Okrem toho zdokonaľujem aj svoje kuchárske zručnosti. Varím a vypekám koláče. Snažím sa aj čo to porobiť k diplomovke, keďže teraz je toho času a priestoru dosť veľa,“ prezrádza ďalej Hašková.

Nuž a ako to vidí s budúcnosťou športu až sa celá pandémia skončí? „Môže tam byť veľa rozličných scenárov. Všetko bude závisieť od toho, ako sa celá situácia vyvinie,“ uzavrela Alexandra Hašková.

YOUNG ANGELS Košice vs. ŠBK Šamorín, Simona Marcová (4) (Foto: Jäzva)

Marcová: Prajem si, aby sme v auguste nabehli do letnej prípravy

Kým viaceré hráčky zrušenie sezóny ešte pred play-off prekvapilo, v Šamoríne s tým počítali. „Postupom času ako sa vyvíjala situácia vo svete aj v ostatných ligách, sme sa pripravovali na to, že to môže nastať aj u nás. Osobne ma veľmi mrzí, že to prišlo práve pred vyraďovacou časťou, pretože to je časť sezóny, pre ktorú celý rok makáme. Zdravie však máme len jedno, takže neberiem to nejak tragicky. Myslím si, že liga sa skončila vzhľadom na poradie spravodlivo a nikto sa nemôže cítiť ukrivdený,“ začala rozprávanie Simona Marcová.

Dvadsaťpäťročná rodáčka z Bratislavy nemá dobrý pocit z toho, čo sa momentálne deje nielen na Slovensku, ale v celom svete. „Je to hrozné. Ani v najhoršom som si nepredstavovala, že to bude takto, keď sa začalo prvýkrát hovoriť o nejakom víruse. Nevedela som si predstaviť, že sa raz budem báť ísť niekedy do obchodu alebo medzi ľudí. Myslím si, že sme včas urobili všetky opatrenia a dúfam, že ťažká situácia ako je v Taliansku, kde denne zomierajú stovky ľudí, nezasiahne aj nás,“ dúfa Marcová.

Voľného času má podobne ako každý na rozdávanie. Ako ho Simona Marcová využíva? „Asi ako väčšina ľudí na Slovensku som doma. Momentálne máme čas na veci, ktoré počas sezóny nestíhame, respektíve ktoré sa nám nechce robiť ako napríklad vyupratovať celý byť,“ usmieva sa druhá najproduktívnejšia hráčka Šamorína. „Samozrejme sa treba aj udržiavať v kondícii. Ráno si idem zabehať a doma aj cvičím.“

Budúcnosť je neistá a zatiaľ si ju v hlave Simona Marcová nepremieta. „Vôbec si neviem predstaviť, ako to všetko bude ďalej a aký dopad to bude mať najmä na ekonomiku v športe… Želám si, aby sme v auguste nabehli na letnú prípravu a všetko sa vráti do starých koľají.

Dubček Bratislava vs. ŠBK Šamorín, Monika Krajčovičová (15) (Foto: Marek Leško)

Krajčovičová: Koronavírus je šok pre všetkých

Dubček Bratislava bol v tejto sezóne nováčikom v extralige. Hráčky klubu z hlavného mesta zvíťazili len v dvoch zápasoch (zakaždým doma so Šamorínom), ale tieto štatistiky si budú môcť vylepšiť v nasledujúcom ročníku. Ani v Dubčeku však nikoho nepotešil smutný koniec sezóny. „Samozrejme, že ma to nepotešilo, keďže pre naše družstvo malo ísť o premiérovú časť v play-off, kde sme si mohli zahrať aspoň o piate miesto. Určite nikto z nás nečakal taký náhly a smutný koniec sezóny, ale pokiaľ ide o funkčné preventívne opatrenie, je jasné, že ho musíme prijať,“ skonštatovala Monika Krajčovičová.

Najproduktívnejšiu hráčku Dubčeku celá situácia s pandémiou zaskočila. „Koronavírus je jednoznačne šok pre všetkých. Nie je to niečo, na čo sme sa mohli vopred pripraviť a nemáme voči nemu imunitu ani liek. To spôsobilo po celom svete hotový ošiaľ. Zo začiatku mi to prišlo zbytočné a neuveriteľné, že sa niečo takéto deje v skutočnosti. Nebola som si istá, či to nie je len mediálna bublina a nepridáva to na globálnej panike, no teraz to vnímam inak. Uvedomujem si, že je to veľký problém, ktorý netreba podceňovať. Veľmi ma prekvapilo ako slovenská vláda reagovala na túto situáciu a páči sa mi, že včas spravili preventívne opatrenia, čo zabraňuje rýchlemu šíreniu vírusu. V mnohých krajinách tieto opatrenia buď na začiatku podcenili alebo k nim zatiaľ neprišlo,“ rozrozprávala sa Krajčovičová.

Dvadsaťdvaročná Trnavčanka sa však doma nenudí. „Čas momentálne trávim najmä s maminou, ktorá mi stále dáva nejaké nové úlohy,“ smeje sa Krajčovičová. „Veľa času trávime na záhrade, keď nám aspoň počasie praje. Dostávam sa k veciam, na ktoré som si dlho nevedela nájsť čas. Celkom si to užívam a cítim sa ako pri dlhých chrípkových prázdninách.“

Aj Monika Krajčovičová sa zatiaľ nechce pozerať veľmi dopredu. „Netrúfam si predpovedať aká bude budúcnosť športu. Neviem si predstaviť, ako to bude vyzerať ani pri návrate do normálu. Určite to nebude zo dňa na deň a bude to mať dlhodobé následky, takže v rámci športových podujatí či zápasov to bude komplikovaná situácia. No z hľadiska výkonu by som to nevidela tragicky. Vrcholoví športovci vedia ako si udržať kondíciu aj v domácom prostredí. Skôr si myslím, že to väčší dopad bude mať na mládežnícke kategórie či už zo športovej alebo aj školskej stránky.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK