Extraligistky sa doma nenudia. Mištinová kuchtí, Kozáková hrá spoločenské hry a Striešová sa aj učí

Publikované: 19.03.2020 Autor: Karolína Vrabcová

Miíroslava Mištinová (13), Vanda Kozáková (17), Lucia Striešová (11) (Foto: Basket.sk)

Neskompletizovalo sa 19. kolo základnej časti ženskej extraligy a nedočkali sme sa ani jej záverečného dvadsiateho dielu. Ťahákom mal byť súboj dvoch najväčších ašpirantov na titul medzi Ružomberkom a Piešťanmi. Koronavírus stopol športový život nielen na Slovensku, ale na celom svete. Ako momentálne trávia čas basketbalistky z najvyššej súťaže?

Nielen túto otázku sme položili jednej hráčke z každého tímu. Dnes vám ponúkame postrehy k súčasnej situácii, ale aj športovej budúcnosti v podaní Ružomberčanky Miroslavy Mištinovej, Košičanky Vandy Kozákovej a Bystričanky Lucie Striešovej.

Mištinová: Titul by potešil viac, ak by sme ho získali priamo na palubovke

Absolútnym vládcom celej základnej časti bol Ružomberok. Zverenky trénera Juraja Suju neprehrali ani jeden z devätnástich zápasov, hoc párkrát to už s nimi nevyzeralo dobre. Svoju nezdolateľnosť si však „Ruža“ uhájila až do predčasného konca. „Na jeden strane ma mrzí, že to muselo skončiť takto skoro, ale zdravie je na prvom mieste a myslím si, že to bol správny krok. Na druhej strane sa teším, že sme obhájili titul majstra Slovenska, aj keď určite by viac potešilo víťazstvo priamo na palubovke,“ povedala nám na margo celej situácie Miroslava Mištinová.

Stále len 22-ročná basketbalistka vníma situáciu s koronavírusom nasledovne: „Žiaľ je to tak, ako to je a my to nemôžeme ovplyvniť. Jediné, čo môžeme robiť je zodpovedne dodržiavať pravidlá a pokyny, aby sa vírus ďalej nešíril. Verím, že situácia sa čím skôr zlepší,“ nádeja sa Mištinová.

Ako momentálne vyzerajú dni a život v podaní slovenskej reprezentantky? „Svoj čas trávim zväčša doma, ako by ho mal tráviť každý z nás,“ upozorňuje. „Väčšinou s priateľom pozeráme seriály, čítame knihy, upratujeme, skladáme puzzle a podobne. Často varím alebo pečiem nejaké dobroty, prípadne skočíme do obchodu nakúpiť potraviny. Snažím sa stále niečím zamestnať, aj keď už teraz je to náročné a to prešlo len pár dní.“

Pandémia koronavírusu paralyzovala celý svet. Doplatil na to aj šport. Mištinová nevie predpovedať, ako to bude vyzerať, až sa táto situácia skončí. „Nie som žiadna odborníčka, aby som sa mohla vyjadrovať k tejto otázke, avšak verím, že sa to čím skôr vyrieši a bude sa môcť ďalej pokračovať v športe na celom svete.“

Olimpia Grodno (BLR) vs. Young Angels Košice, Vanda Kozáková (17) (Foto: fb EWBLeague)

Kozáková: Okolnosti nám zavreli dvere pred nosom

O predčasnom konci sezóny sa podrobne rozrozprávala Vanda Kozáková z YOUNG ANGELS Košice: „Prvotne sa nás to dotklo po rannom tréningu 11. marca, keď nám trénerka Zuzana Žirková oznámila, že kvôli situácii s koronavírusom musíme na týždeň prerušiť tréningy. To som ešte pokladala za preventívne opatrenie a nepripisovala som tomu príliš veľkú váhu. No keď som sa dozvedela, že naše dve Američanky odchádzajú domov a počúvala z rôznych zdrojov stále iné informácie, ktoré boli a sú zo dňa na deň vážnejšie, uvedomila som si, že ide o mimoriadnu situáciu, ktorá sa nedeje bežne. Mimoriadne je aj ukončenie našej sezóny, čo mi je veľmi ľúto, pretože sme mali možnosť nazbierať mnoho cenných skúseností po boku viacnásobnej eurligovej hráčky Miljany Bojovičovej, ktorá sa k nám len prednedávnom pripojila a spolu s našimi dvoma Američankami, ktoré boli taktiež obrovským prínosom, sme mali veľmi dobre našliapnuté na zaujímavý boj v play-off. Mali sme pred sebou ešte týždeň prípravy a tréningu, no bohužiaľ, okolnosti nám zavreli pred nosom dvere. Ja však pevne dúfam a verím, že v ďalšom ročníku budeme mať opäť šancu zabojovať o úspech pre košický basketbal.

Situácia s koronavírusom nielen na Slovensku, ale na celom svete je veľmi vážna. Uvedomuje si to aj Vanda Kozáková. „Niečo také zažívam prvýkrát. Doposiaľ som sa s takou pandémiou stretla maximálne v katastrofických filmoch, no myslím si, že sa to určite nemá brať na ľahkú váhu. Ľudia by sa mali chrániť a nepodceňovať to. Netvrdím, že by sme mali byť zavretí celý deň doma, ale keď už ísť na chvíľu von tak s rúškom, dodržiavať hygienu a najmä brať ohľad na iných.“ Našla však aj pozitíva: „Možno aj takýmto spôsobom nám naša planéta chce naznačiť, že by sme mali niečo zmeniť. Keď si pozrieme ovzdušie nad Čínou, tak sa výrazne zlepšilo odkedy sú ľudia doma v karanténe a rapídne obmedzili svoj pohyb. Chodia viac do prírody. Tieto dni nás doslova nútia nebyť konzumnými a snažiť sa nudu riešiť inými spôsobmi ako doposiaľ. Každopádne dúfam, že sa situácia čoskoro zlepší, pretože mi už veľmi chýba basketbal a aj škola,“ nádeja sa 21-ročná Košičanka.

Ako rieši prebytok voľného času Vanda Kozáková? „Trávim ho s mojimi najbližšími. Chodíme do prírody na prechádzky v rámci venčenia psa, hráme spoločenské hry. Babka si našla nové hobby v šití rúšok z rôznych kúskov starých obliečok alebo obrusov. Doma cvičím a snažím sa udržiavať. Pracujem aj na nejakých školských úlohách, ktoré mi prišli, pozerám filmy a tento stereotyp sa nejako točí dookola.

Najproduktívnejšia slovenská hráčka v tíme YOUNG ANGELS Košice verí v skoré zlepšenie situácie. „Dúfam, že veci začnú nadobúdať čoskoro progres a situácia sa začne zlepšovať. No v značnej miere to máme v rukách my ľudia, naša zodpovednosť a to, ako k tomuto celému všetci pristúpime. V blízkej budúcnosti je ohrozené aj najväčšie svetové podujatie letná olympiáda v Tokiu, ako aj iné športové podujatia. Zdravie je však samozrejme na prvom mieste. Nemyslím si, že šport ako celok je v budúcnosti ohrozený, ale aby sme mohli športovať, musíme byť zdraví,“ dodala Vanda Kozáková.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. Dubček Bratislava, Lucia Striešová (11) (Foto: Ivan Golembiovský)

Striešová: Keď sledujem situáciu v Európe, začínam mať obavy

Hráčky Banskej Bystrice správa o zrušení sezóny zastihla nepripravené. „Keďže sme sa už v hlavách pomaly pripravovali na play-off, tak nás to veľmi zaskočilo. Najskôr sme dúfali, že sa dohrá aspoň záver sezóny, no vzhľadom na situáciu bolo ukončenie ročníka asi najlepšie rozhodnutie. Je to asi aj sklamanie, keďže sme celú sezónu makali a ukončila ju takáto nešťastná situácia,“ prezradila nám Lucia Striešová.

Nikto zatiaľ netuší, čo sa bude diať a ako dlho budeme nútení zostať v domácej izolácii. Podobne to vníma aj najlepšia hráčka bystrického družstva. „Takúto situáciu som ešte nikdy nezažila. Každý deň sledujem vývoj na internete a musím povedať, že mám trošku obavy. Situácia v Európe sa každým dňom zhoršuje a ešte to nejakú dobu určite potrvá. Myslím si, že treba byť zodpovedný, nič nepodceniť a dúfať, že to Slovensko zvládne,“ nabáda Striešová.

Dvadsaťdvaročná rodáčka z Banskej Bystrice musela takisto svoj denný program prispôsobiť odporúčaniam Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky. „Určite mi koronavírus, tak ako každému, ovplyvnil každodenný život. Zdržujem sa najmä doma. Von chodím len do prírody sa prejsť so psom alebo si zabehať. Takisto sa snažím doma každý druhý deň cvičiť a o nejaký program sa mi postarali aj učitelia,“ opisuje svoj nový život Striešová.

A aké vyhliadky má podľa sympatickej Bystričanky šport do budúcna? „Pre našu súťaž to podľa mňa nie je až taký veľký problém. Dúfam, že ďalšie sezóna začne v normálnom klasickom jesennom termíne. Pre iné športy, ktoré majú sezónu postavenú termínovo inak alebo pre športovcov, ktorí sa napríklad snažia dostať na olympiádu, to môže byť naozaj veľmi nepríjemný problém. Dúfam, že už niekedy v lete bude všetko v poriadku a život bude pokračovať ďalej normálne,“ dodala Striešová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK