Pred 25 rokmi dorazil fax, ktorý zmenil športový svet

Publikované: 18.03.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: AP

Michael Jordan, r. 1995 (Foto: AP)

V marci 1995 zmietala americký šport kríza. Bejzbalová MLB bola v strede štrajku, NHL sa nehrala pre výluku, v plnom procese bol súd okolo OJ Simpsona a Amerika riešila krasokorčuliarsky škandál Tonye Harding s jej manželom, ktorí chceli vyradiť jej konkurentku Nancy Kerrigan z boja na americkom šampionáte. Do toho prišiel fax so znením – I'm back (som späť).

Táto veta zmenila vtedajší športový svet. Michael Jordan sa trápil vo farmárskej bejzbalovej lige a po osemnástich mesiacoch od zisku tretieho titulu s Chicagom Bulls mu už basketbal chýbal enormne. Ak by vtedy existoval Twitter, tak by určite spadol. Čerstvo tridsaťdvaročná superhviezda len poslala strohý fax.

Jordan dorazil na svojom športovom aute do tréningového strediska Bulls. „Ľudia hovorili, že výkonmi v bejzbale som si pokazil basketbalový imidž, ale tituly a veci, na ktoré som dosiahol, mi nemôže zobrať nikto,“ povedala legendárna dvadsaťtrojka v dobovom rozhovor pre Chicago Tribune.

Vtipne zareagoval na návrat svojej opory Phil Jackson. „Dnes sme aktivovali Michaela Jordana ako člena Chicaga Bulls,“ uviedol kouč.

Prvýkrát končil na vrchole po troch tituloch

Prvýkrát vtedy „len“ jeden z najlepších basketbalistov histórie ukončil kariéru na vrchole. S troma titulmi za sebou, troma cenami MVP finále a troma MVP pre najužitočnejšieho hráča sezóny. Hneď na druhý deň po návrate do tréningového centra hralo Chicago v Indiane a Jordan si zvolil na začiatok cesty netradičné číslo 45. Stávky na Bulls ako favoritov na titul vyleteli astronomicky.

„Hneď sme tomu verili. Ako sa vrátil na palubovku, okamžite sa vrátili emócie,“ vravel Jackson. O tom, že išlo o jedinečný moment svedčalo, že vedenie Pacers dostalo žiadosť o 350 akreditácii navyše pre novinárov. Inak reagovali aj fanúšikovia, tí väčšinou na hviezdu rivala bučali, teraz jej dali stading ovation.

„MJ je MJ. Robí veci, ktoré nedokáže nikto v lige teraz a ani v budúcnosti,“ povedal rozohrávač Ron Harper a ani sám asi netušil, aké pravdivé slová vyslovil.

„Energia v budove bola neskutočná. Ľudia stáli v radách pred arénou,“ spomínal dnešný tréner Golden State Warrios a vtedy výborný trojkár Bull Steve Kerr.

Pridal ďalšie tri tituly

Vyzeralo to akokeby sa rocknrollová superstar vrátila z dôchodku. Celý športový svet neskutočne ožil. Vrátil sa ten, ktorý zmenil pohľad na športový biznis a basketbal samotný. Prvú sezónu to ešte nevyšlo. S Bulls postúpili do druhého kola, ale tam nestačili na Orlando Magic s vychádzajúcou hviezdou Shaqom O'Nealom.

Ďalšie tri roky však prišla znova spanilá jazda. Už v 1996 ukázal Jordan s Bulls neskutočnú dominanciu, keď vyhrali 72 z 82 zápasov a vo finále zdolali Seattle SuperSonics. Následne pridali triumfy po úspechoch nad Utahom Jazz, Jordan si pripísal na konto neuveriteľných šesť titulov za osem rokov a definitívne sa stal najlepším basketbalistom histórie.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.