Bálintová zažila sezónu snov, bez jedinej prehry získala ďalší titul

Publikované: 18.03.2020 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball a fb Barbora Balintova

Barbora Bálintová a Angelika Slamová so spoluhráčkou v strede, Arka Gdyňa (POL) (Foto: fb Barbora Balintova)

Reprezentačná kapitánka Barbora Bálintová získala svoj siedmy seniorský titul. Prvý ako legionárka a taktiež prvý trochu nezvyčajným spôsobom.

Bálintová obliekala dres poľskej Arka Gdyňa už druhú sezónu. Tento ročník ju doplnila reprezentačná kolegyňa Angelika Slamová a spolu vytvorili silné obvodové duo. Dvojica napokon dotiahla Gdyňu k titulu, aj keď netradične. Rovnako ako ostatné európske súťaže aj poľská najvyššia súťaž sa kvôli koronavírusu skončila predčasne. V porovnaní s ostatnými krajinami však v Poľsku vyhlásili šampióna – počas celej sezóny neporazenú Arku Gdyňa.

Slovenkám sa počas sezóny darilo a svojimi výkonmi robili radosť všetkým slovenským basketbalovým fanúšikom. Bálintová si v domácej lige udržala za 21 odohratých zápasov priemery 30 minút, 12,2 bodu, 6 asistencii a 3,5 doskoku na zápas. Slamová jej z pozície krídelníčky sekundovala s 25 minútami 9,5 bodmi, 3,3 asistenciami a 3,7 doskokmi na zápas.

Arka Gdyňa (POL) vs. LDLC ASVEL Feminin (FRA), Barbora Bálintová (41) (Foto: fiba.basketball)

V Eurolige skórovala Bálintová v priemere za 32,5 minúty 12,4 bodu a pridala 6,6 asistencie a 2,7 doskoku na zápas. Slamová za 27,5 minúty na zápas pridala 8,3 bodu, 2,7 asistencie a 3,1 doskoku.

Ako rozohrávačka dokázala Bálintová v oboch súťažiach skórovať aj tvoriť hru. S 6,6 asistencie na zápas sa stala druhou najlepšie asistujúcou hráčkou v Eurolige. Pred ňu sa dostala len hviezdna Courtney Vanderslootová z Jekaterinburgu.

Práve euroligové pôsobenie si v tomto ročníku Bálintová mimoriadne užívala. ,,Euroligu hodnotím veľmi pozitívne. Pred sezónou nikto nečakal, že ju vôbec budeme hrať. Už len kvalifikovaním sa sme urobili veľký krok. Výsledkovo to tak možno nevyzerá, keďže sme skončili na poslednom mieste v skupine, ale hrali sme veľa tesných zápasov, v ktorých nám v závere chýbalo len šťastie. Pre väčšinu dievčat to boli prvé euroligové skúsenosti a myslím, že to zohralo veľkú úlohu hlavne na začiatku súťaže,” zamyslela sa Bálintová, ktorá Euroligu okúsila už ako 19-ročná v drese Košíc.

Po minuloročnom bronze prišlo zlato. 25-ročnej ostostrelkyni pomohol k lepším výkonom aj fakt, že klubové prostredie už dobre poznala. ,,Táto sezóna bola o dosť náročnejšia ako tá minulá. Hrali sme dve súťaže, takže sme odohrali dva ťažké zápasy za týždeň a k tomu sme naozaj veľa cestovali. Po celej Európe a navyše aj v Poľsku sú vzdialenosti medzi mestami väčšie. Určite mi pomohlo, že som bola v známom prostredí. Tento rok sme si hráčky spolu nejak lepšie sadli a vytvorili naozaj skvelú tímovú chémiu. To sa určite vo veľkom podpísalo pod to, ako sme hrali na ihrisku. Tešili sme sa na každý tréning, čo bolo skvelé,” pochvaľuje si svoj tím líderka Bálintová.

Arka Gdyňa (Bálintová, Slamová) víťaz poľskej Energa Basket Liga 2019/20 (Foto: fb Barbora Balintova)

V domácej súťaži vyhrali čerstvé majsterky všetkých 21 zápasov. ,,Pomohli nám ťažké a vyrovnané stretnutia v Eurolige, keďže sme boli zvyknuté hrať 40 minút vo vysokom tempe. Čo nám nestačilo v posledných minútach v Eurolige, to sme naopak vedeli využiť v domácej súťaži. Išli sme od zápasu k zápasu a som veľmi rada, že sme ostali neporazení a navyše vyhrali aj Poľský pohár,” tešila sa rodáčka z Košíc.

K šiestim titulom s Košicami pridala ďalší ako legionárka. ,,Každý titul je špecifický a preto sa to nedá porovnať s tými košickými. Tento je však určite výnimočný tým, že je prvý zahraničný a navyše získaný za takýchto okolností.”

BLMA (FRA) vs. Arka Gdyňa (POL), Barbora Bálintová (41) (Foto: fiba.basketball)

Domov sa sympatická basketbalistka zatiaľ nedostala. Pre situáciu vo svete sa rozhodla zostať v Gdyni. ,,Zatiaľ vôbec netuším, kedy sa vrátim domov. Počkám ako sa situácia vyvinie a podľa toho sa zariadim.”

Vážna celosvetová situácia sa podpísala pod zrušenie všetkých športových súťaží a podujatí. Bálintovej je to ako aj ďalším športovcom ľúto, no berie to profesionálne. ,,Na jednej strane som sklamaná, že sme nemohli dohrať dobre rozbehnutú sezónu, ale zdravie je prvoradé a preto toto rozhodnutie plne rešpektuje,” dodáva reprezentačná kapitánka.

Arka Gdyňa (POL) vs. Šoproň Basket (HUN), Barbora Bálintová (41) (Foto: fiba.basketball)

Situácia ohľadom koronavírusu je zatiaľ nejasná. Kríza spojená s šíriacim sa vírusom určite zasiahne aj športovú sféru. Bálintová verí, že to veľký dopad na basketbal v Európe mať nebude. ,,Pevne verím, že v auguste všetko normálne začne a súťaže budú pokračovať v normálnom režime.”

Dovtedy sa plánuje dvojnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska (2018 a 2019) poctivo pripravovať na novú sezónu. ,,V momentálnej situácii je veľmi ťažké niečo plánovať, keďže situácia sa mení každým dňom. Určite však budem individuálne trénovať. Je len otázka času, kedy budem môcť začať. Teraz si po náročnej sezóne oddýchnem a potom sa do toho naplno pustím,” uzatvára Bálintová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.