Hejková získala 23. titul. Prežíva rozpačité dni, zatiaľ ostáva v Prahe

Publikované: 18.03.2020 Autor: Tomáš Grosmann Foto: fiba.basketball

Teja Oblak (37) a trénerka Natália Hejková, ZVVZ USK Praha (CZE) (Foto: fiba.basketball)

Predčasne sa skončila aj najvyššia súťaž basketbalistiek (ŽBL) v Českej republike. Vyhlásili v nej konečné poradie po základnej časti.

Titul vďaka suverénnemu postaveniu v tabuľke (18 víťazstiev a žiadna prehra, skóre 2082:945, priemer skóre na zápas 115,7:52,5) opäť získal tím ZVVZ USK Praha. Aj k tomuto prvenstvu, ôsmemu za sebou, doviedla pražský kolektív slovenská trénerka Natália Hejková.

"Nikdy v minulosti som sa o zisku titulu nedozvedela mimo ihriska. Je to zvláštna a doteraz nepoznaná situácia, ani neviem, či sa mám radovať… Asi podobne to prežívajú aj hráčky. Naša suverenita v českej lige je dlhodobo známa, preto nik nenamieta proti tomu, že máme takto ďalší titul,“ povedala nám už 19-násobná najlepšia basketbalová trénerka Slovenska.

Pre ňu je prvenstvo USK už 23. republikový titul. K prvým trinástim doviedla Ružomberok, tri z nich v rokoch 1991 – 1993 boli československé a desať slovenských 1993 – 2002; dva získala v Rusku so Spartakom Moskovská oblasť (2007 a 2008) a v Prahe s USK ich má od roku 2013 osem v neprerušenej sé­rii.

"Bola to jedna z mojich posledných sezón, preto ma takýto záver, bez ohľadu na výsledky, nemôže tešiť,“ zamyslela sa 65-ročná odborníčka. „Vzhľadom na ambície a všestranne dobrý hráčsky kolektív je veľká smola, čo nás v týchto dňoch postihlo.“

Pochopili sme, že azda viac ako na ŽBL myslí Natália Hejková na Európsku ligu. Jej zverenky skončili druhé v skupine a práve uplynulý týždeň mali vstúpiť do zápasov play-off proti talianskej Famile Schio. Pred plánovaným stredajším zápasom doma (11. marca) ešte v utorok družstvo USK trénovalo, v deň duelu ho však české ministerstvo zdravotníctva zakázalo odohrať. Potom v piatok uzrelo svetlo sveta rozhodnutie FIBA Európa, podľa ktorého sa už v tejto sezóne žiadne klubové súťaže hrať nebudú.

"Pozorne sme študovali list z FIBA na adresu klubu. Nie je tam vyslovene napísané, že euroligové zápasy zrušili, ale že sú do konca ročníka pozastavené. Iba neoficiálne sme sa dozvedeli, že by sa vraj mali rozhodujúce zápasy dohrávať niekedy pred začiatkom budúcej sezóny. Vôbec si to nevieme predstaviť,“ načrtla nám zo zákulisia o zdanlivo šalamúnskom verdikte FIBA.

Hráčky USK mali ešte vo štvrtok posedenie pri príležitosti 30. narodenín manželky jedného z funkcionárov, ale nebrali to stretnutie ako rozlúčkovú párty. Nik totiž vtedy ešte nevedel, ako sa situácia pre hrozbu koronavírusu bude vyvíjať.

"V piatok, keď prišlo rozhodnutie z FIBA a následne aj ukončenie ŽBL z českej federácie, sa však začali cudzinky postupne rozchádzať. Ani neviem, či sa všetky dostali bez ťažkostí domov,“ skonštatovala Natália Hejková.

Ona sama ostala v Prahe. "Je až neuveriteľné, čo všetko sme od minulej nedele za pár dní prežili. Situácia sa menila doslova z hodiny na hodinu,“ zdôraznila. „Nemala som dôvod ponáhľať sa domov do Bratislavy. Nechcela som nič riskovať.“

Nik teraz nevie s istotou povedať, čo sa stane v najbližších dňoch a týždňoch. Aj Natália Hejková dúfa, že sa postupne predsa len všetko vráti do tradičného životného rytmu. Preto sa ešte nevzdala myšlienky ísť od polovice mája na plánovanú zahraničnú dovolenku. A v lete by chcela začať s hráčkami ZVVZ USK Praha prípravu na ďalšiu sezónu, o ktorej sa s vedením klubu dohodla už v januári tohto roka.

  HEJKOVEJ KLUBOVÉ TITULY

  • 13 s Ružomberkom (československé 1991 – 1993, slovenské 1993 – 2002);
  • 2 so Spartakom Moskovská oblasť (2007 a 2008);
  • 8 so ZVVZ USK Praha (od roku 2013 až doteraz).
  • Okrem toho je 5-násobná víťazka Európskej ligy, 2-krát s Ružomberkom (1999, 2000), 2-krát so Spartakom Moskovská oblasť (2007, 2008) a raz z USK Praha (2015).
 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.