Striedačka Petra Tordu: Ako tráviť dlhé týždne bez basketbalu?

Publikované: 17.03.2020 Autor: Peter Torda Foto: Jäzva

Ilustračné foto - basketbalová lopta (Foto: Jäzva)

Ako už bolo viackrát povedané a napísané v médiách, toto je pre každého z nás nová situácia, ktorú sme my a asi ani nikto z našich blízkych nezažili a dúfam, že po je skorom skončení už ani nezažijeme.

Pandémia koronavírusu má veľký spoločenský dopad na všetkých a prinútila nás robiť veci, na ktoré by sme ani nepomysleli. Momentálne je väčšina z nás paralyzovaná. Pred­pokladám, že každý si hľadá vlastnú cestu na to ako fungovať. Na jednej strane rozmýšľame, či to môže byť ešte horšie, aký dopad to môže mať na našu prácu, rodinu, okolie. Na druhej strane je asi „dobré“, že podobná vec sa stala z hľadiska uvedomenia si, čo robíme pre to, aby sa podobné situácie nestávali. Ako sa sami staviame k životu, ako predchádzame podobným situáciám a v neposlednom rade ako rešpektujeme pravidlá a odporúčania.

Asi nikto z nás ani v najhoršom sne nepomyslel, že ligové súťaže sa nedohrajú a spoznajú svojich „víťazov“ takýmto spôsobom. Asi nikto nepredpokladal, aký veľký dopad môže mať vírus na globálny šport a ako radikálne ho môže ovplyvniť. Aký finančný dopad bude mať na kluby, hráčov, trénerov a ľudí pracujúcich okolo jednotlivých klubov. Stačí len, keď sa pozrieme na náš slovenský šport a prečítame si články manažérov naprieč kolektívnymi športami o tom, aký dopad to bude mať na kluby. Či už pre chýbajúce peniaze od sponzorov pred najdôležitejšou časťou sezóny play off, na ktorú je zvedavá drvivá väčšina divákov a v ktorej sa mohli prezentovať pred televíznymi kamerami, pred obchodnými partnermi. Či už sú to peniaze za vstupné na jednotlivé zápasy. Čo však bude asi najviac chýbať, je celkovo šport. Osobne si ťažko zvykám, že najbližšie uvidím basketbalový zápas mužskej SBL, alebo inej súťaže až v septembri, alebo októbri. Priznám sa, že v sobotu o 18:00 hod. som bol pripravený zapnúť si nejaký zo zápasov (predpokladám, že banícke derby) a užiť si ho.

Ďalší veľký dopad to bude mať na športovcov všeobecne. Neviem, aké zmluvy majú naprieč Slovenskom, ale podľa mojich hráčskych a trénerských skúseností sú to väčšinou zmluvy na jednu sezónu, ktoré končia odohraním posledného ligového zápasu. Predpokladám, že mnohí si nielen v duchu zanadávali a sami seba sa pýtali, čo bude ďalej? Ako prežiť nasledujúcich pár mesiacov bez príjmu? Dovolím si tvrdiť, že niektorým prebehli hlavou aj myšlienky, či je toto to správne „povolanie“ a či v ňom pokračovať, keď niektorí moji kamaráti majú civilné zamestnanie a bez basketu žijú normálny život bez strachu a rozmýšľania čo bude ďalej.

Ako však môžeme túto situáciu využiť v náš prospech bez toho, aby sme ohrozili sami seba, alebo niekoho v našom okolí? Pokiaľ máme ambície ako tréneri, alebo hráči, toto je ten správny čas na samovzdelávanie sa. Pre nás trénerov čítaním kníh, pozeraním trénerských kliník, na ktoré v priebehu rozbehnutej sezóny nemáme čas, ktoré si veľmi často sťahujeme a ukladáme do počítačov s tým, že v lete, keď bude voľno, si to pozrieme. Máme šancu čítať knihy, ktoré si kupujeme a zakladáme do poličiek, môžeme spätne sledovať zápasy jednotlivých líg, ktoré sú ľahko dostupné na internete a v neposlednom rade môžeme aj spätne kontrolovať to, čo sme s družstvom v tréningovom procese robili a ako to bolo, alebo nebolo úspešné.

Toto však platí aj pre hráčov. Je na nás tréneroch vedúcich mládežnícke družstvá, aby sme hráčov, ktorí majú momentálne veľmi veľa času, usmernili, aby tento čas využili na vzdelávanie formou sledovaní zápasov, videí s jednotlivými hernými činnosťami. Aby aspoň čiastočne pokračovali v akom takom domácom tréningu či už silovom, alebo basketbalovom. A netrávili čas prevažne za TV , playstation a podobne. Teraz sa už nebavíme o tom, či a ako vyhráme najbližší zápas, majstrovstvá. Momentálne sú tieto otázky irelevantné a zbytočné. Z môjho hľadiska bude veľmi podstatné budovať opätovný vzťah mladých hráčov k basketu, ktorý im predpokladám chýba viac ako inokedy.

Pevne dúfam, že keď bude po všetkom, vrátia sa plní energie, chuti a entuziazmu a budú ešte lepší.

Na záver – sponzorom, manažérom, hráčom a trénerom extraligových klubov želám, aby celkový dopad tejto situácie bol čo najmenší, aby našli riešenia ako pokračovať v tom čo milujú, aby sa im podarilo vytvoriť podmienky, udržať, poprípade podpísať hráčov a aby sme sa o pár mesiacov vrátili ešte silnejší.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%