Česká liga zatiaľ nekončí, Lošonský ostáva v krajine, nemusí do karantény

Publikované: 17.03.2020 Autor: Adam Solga Foto: basket-nymburk.cz

Pavol Lošonský (32), Kingspan Královští sokoli (CZE) (Foto: basket-nymburk.cz)

Väčšina ligových súťaží v Európe, našich západných susedov nevynímajúc, už bola predčasne ukončená. Nie však česká najvyššia súťaž basketbalistov NBL. Konečné rozhodnutie má padnúť v najbližších dňoch, na verdikt tak čakajú aj Slováci pôsobiaci za riekou Morava.

Vo všeobecnosti sa očakáva, že české mužské basketbalové kluby pristúpia pre vyčíňajúcu pandémiu koronavírusu k rovnakému bezprecedentnému kroku, k akému sa už uplynulý štvrtok odhodlali tie slovenské, teda k predčasnému ukončeniu sezóny.

ZÁPASY ZATIAĽ ODLOŽENÉ

Keď sme sa s Pavlom Lošonským, krídelníkom Hradca Králové, rozprávali minulý týždeň v utorok, vravel: „Momentálna situácia v Česku je taká, že taktiež sa tu zavádzajú opatrenia týkajúce sa športových a kultúrnych podujatí. Ráno vydalo ministerstvo zákaz konania všetkých verejných podujatí s účasťou nad sto ľudí. Takisto sa uzatvárajú školy.“ Vtedy ešte bola reálne v hre aj možnosť, že NBL bude len prerušená, alebo sa zápasy odohrajú bez divákov, pokým situácia znova nedovolí naplniť haly.

Odvtedy sa však situácia radikálne zmenila. V nedeľu už 31-ročný reprezentant hlásil. „Prvotné správy síce boli, že sa má hrať bez divákov a podujatia do sto ľudí budú dovolené, ale preto, že nárast nových prípadov bol rýchly, vo štvrtok zasadala česká vláda znovu a sprísnila všetky opatrenia. Počet ľudí na podujatiach sa znížil na maximálne tridsať a vyhlásili núdzový stav, keď je takmer všetko zavreté. Trocha nerozumiem, prečo niektoré opatrenia nespravili hneď na začiatku, pretože mám pocit, že ten nárast je v Česku oveľa rýchlejší ako na Slovensku. Čo sa týka basketu, víkendové zápasy boli zrušené, ale oficiálne slovo ohľadom sezóny ešte nepadlo.“

DEFINITÍVA V STREDU?

Podľa neoverených správ všetko skutočne smeruje k tomu, že ročník 2019/20 sa nedohrá ani v NBL. Akurát treba vyriešiť niekoľko technických detailov. Tým azda hlavným je určiť, akým spôsobom sa bude hrať baráž a kto do nej spadne.

Aktuálne sa totiž hrala nadstavba, liga už bola rozdelená na skupiny A1 a A2. V A1 dominuje s bilanciou 28–0 Nymburk. Naopak, posledný v A-2 je Geosan Kolín, čiže vzhľadom na tabuľkové postavenie by mal povestný čierny Peter zostať v ruke práve jemu. Pravda, ak sa nenájde iné riešenie.

Tieto informácie potvrdzuje aj Lošonský, ktorého Královští Sokoli sú v štvorčlennej A2 na druhej priečke, s rovnakou bilanciou ako vedúce Brno a ak by sa pokračovalo, mohli by sa kvalifikovať do predkola play-off. „V stredu si majú sadnúť predstavitelia klubov a riešiť, čo ďalej. Úprimne, neviem si predstaviť v danej situácii iné riešenie, len ukončenie sezóny, ale nie je to jednoduchá otázka. Samozrejme, vieme, že titul by získal Nymburk, ostatné mužstvá by si podelili ďalšie priečky, ale najväčší problém vidím práve s barážou, keďže už druhý rok po sebe má záujem postúpiť pražská Get Better Academy spojená s Jindřichovým Hradcom. To je jediná dilema, ktorú treba vyriešiť,“ potvrdzuje naše informácie Lošonský, ktorý dosahoval počas sezóny výborné priemery 16,2 bodu a 6,5 doskoku na zápas a bol tak siedmy medzi strelcami a deviaty medzi „doskakovačmi“ v NBL.

Slovenský reprezentant však upozorňuje ešte na jednu dôležitú súvislosť: „Momentálne sa izolujú všetci chalani doma, tréningy nemáme a všetky športoviská sú zatvorené na tridsať dní, čiže aj keby sa nejakým zázrakom v stredu rozhodlo, že sa bude hrať ďalej, najbližší mesiac nie je kde a ako trénovať.“

ZOSTÁVA V HRADCI

Lošonský, absolvent Kalifornskej univerzity v Irvine, ktorý pôsobil aj vo Veľkej Británii a na Slovensku hrával za Spišskú Novú Ves, Svit a Nitru, hovorí, že teraz môže len sedieť doma a čakať. „Áno, čakáme na vyjadrenia federácie a potom sa bude riešiť, čo ďalej. Ja mám zmluvu do mája 2021 a ubytovanie celoročne, čiže zatiaľ sa nechystáme odísť z Hradca aj pri prípadnom oficiálnom ukončení.“ Takto sa rodák z Pezinka žijúci v Česku s manželkou a dvomi malými dcérkami nemusí starať o návrat na Slovensko a vyhnú sa aj 14-dennej karanténe.

Keď sa vo štvrtok definitívne skončila Slovenská basketbalová liga, otázkou bolo, čo s početnými legionármi, zvlášť Američanmi. Či a ako sa dostanú domov, keď jedna krajina za druhou pristupuje k uzatváraniu hraníc. Isté je, že tieto otázky budú musieť riešiť aj zahraniční basketbalisti pôsobiaci v českej NBL. Keďže teraz sa spoluhráči nestretávajú na tréningoch, Pavol Lošonský vraví. „Nie som si istý, či zostali Djordje Tresač a Nemanja Barač ešte v Hradci, pretože v piatok sa hlavne riešila otázka, či vôbec budú schopní sa vrátiť domov z dôvodu uzatvárania hraníc.“

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.